Radikální Jobbik chce referendum o setrvání Maďarska v unii

ČTK ČTK
8. 4. 2014 23:02
Tomuto maďarskému nacionalistickému hnutí se předpovídal úpadek, ale voliči mu nyní odevzdali přes dvacet procent hlasů.
Jobbik pálí v Budapešti vlajku Evropské unie.
Jobbik pálí v Budapešti vlajku Evropské unie. | Foto: Reuters

Budapešť - Pravicově radikální Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které uspělo v nedělních parlamentních volbách, chce referendum o setrvání země v Evropské unii. Podle agentury MTI to v úterý řekl vůdce této nacionalistické formace obviňované z antisemitismu a protiromské agitace Gábor Vona.

Podle jeho vyjádření by po deseti letech členství země v EU měli mít voliči možnost vyjádřit se k tomu, zda by se neměl rozšířit manévrovací prostor Maďarska v unii či zda by Maďarsko vůbec mělo své členství zachovat.

Vona rovněž kritizoval premiéra Viktora Orbána za to, že se doma staví do role bojovníka za svobodu, ale v Bruselu poslušně říká ano. Předseda vlády podle něj neudělal nic pro "ochranu maďarské půdy, pro opětovné otevření zkrachovalých továren ani pro snížení rozdílu mezi platy v Maďarsku a jinde v Evropě". Jenom prý testoval Brusel v mocenských otázkách, jako byly změny v ústavě, důchodový věk soudců nebo mediální zákon.

Vona ve zjevné předvolební rétorice před blížícími se volbami do Evropského parlamentu prohlásil, že Jobbik chce v EP nastolit skutečné problémy a vybojovat "skutečnou ekonomickou válku za nezávislost". Dodal, že výsledky víkendových voleb udělaly z Jobbiku "nejsilnější národní stranu v Evropě" a hnutí nyní získá v Evropském parlamentu dosud nejvíc křesel.

Nedělní parlamentní volby vyhrál s výrazným náskokem Orbánův Maďarský občanský svaz (Fidesz), ale velkého úspěchu se dočkal i Jobbik. Po nečekaně dobrém výsledku před čtyřmi lety se tomuto nacionalistickému hnutí předpovídal úpadek, ale voliči mu nyní odevzdali přes dvacet procent hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy