Maďaři si myslí, že Bruselu jde o ovládnutí jejich trhů

Martin Novák Martin Novák
4. 4. 2014 11:00
Před nedělními parlamentními volbami hovořilo Aktuálně.cz s maďarským novinářem a komentátorem Csabou Lukácsem.
Pálení vlajky Evropské unie na shromáždění ultrapravicového Jobbiku. Strana zřejmě v nedělních parlamentních volbách skončí třetí.
Pálení vlajky Evropské unie na shromáždění ultrapravicového Jobbiku. Strana zřejmě v nedělních parlamentních volbách skončí třetí. | Foto: Reuters

Budapešť/Praha – O nějakém dramatu v nedělních parlamentních volbách v Maďarsku se nedá hovořit.

Vládnoucí pravicový Svaz mladých demokratů (Fidesz) premiéra Viktora Orbána podle průzkumů jasně vyhraje, byť pravděpodobně přijde o ústavní většinu.

Otázkou je, o kolik procent porazí opoziční levicovou koalici Sjednocení, vedenou socialisty. Té průzkumy předpovídají maximálně třicet procent hlasů, zatímco Orbánovi nad čtyřicet procent.

Ultrapravicový a nacionalistický Jobbik skončí třetí se zhruba patnácti procenty.

Viktor Orbán Brusel často kritizuje a často je v Bruselu kritizován.
Viktor Orbán Brusel často kritizuje a často je v Bruselu kritizován. | Foto: Reuters

Připomeňme, že v minulých volbách Maďaři trestali socialisty za to, že se země propadla do hospodářské krize. Fidesz tehdy dostal neuvěřitelných 53 procent hlasů.

O tom, proč je Orbán stále populární, co si Maďaři myslí o Evropské unii a nakolik zabírá na voliče protiromská rétorika, hovoří pro Aktuálně.cz maďarský novinář a komentátor pravicového deníku Magyar Nemzet Csaba Lukács.

A.cz: Viktor Orbán před čtyřmi lety drtivě vyhrál a velmi pravděpodobně vyhraje i v neděli. Co je hlavní příčinou toho, že úspěch zopakuje?

Hlavním důvodem Orbánových úspěchů je podle mne slabost opozice. Několikrát avizovala své obrození, ale stále se tam objevují staré a řekl bych použité tváře. Tváře svázané s historickou porážkou v roce 2010.

Z mítinku opoziční Demokratické koalice.
Z mítinku opoziční Demokratické koalice. | Foto: Reuters

Minulost je neustále dohání. Například korupční skandál bývalého místopředsedy Socialistické strany Gábora Simona, který je nyní ve vazbě kvůli podezření, že měl velké sumy na tajných účtech v rakouských, švýcarských a dalších bankách.

Fidesz před volbami používá jako zbraň pro získání voličů snížení poplatků za elektřinu, plyn a vodu v maďarských domácnostech.

A.cz: Orbán občas používá tvrdá slova na adresu Evropské unie a Bruselu. Je tento postoj v Maďarsku populární, sdílený mnoha lidmi?

Značná část maďarské populace se domnívá, že Bruselu jde hlavně o to, prodat zboží a výrobky na východoevropských trzích. Rozšířený je také odpor vůči nadnárodním společnostem a podnikům.

A.cz: V České republice a na Slovensku parlamentní volby ukázaly, že existuje poptávka po nových politicích a roste znechucení voličů z tradičních stran a dlouhodobě působících politiků. Proč tento fenomén neexistuje v Maďarsku?

Foto: Reuters

V malé míře existuje. Je tady politická strana, která se přímo jmenuje Politika může být jiná (Lehet Más a Politika – LMP). Ta se ale rozdělila, její část vstoupila do Sjednocení (hlavní opoziční seskupení, kterému dominuje Socialistická strana – pozn. red.). Otázkou je, zda LMP vůbec dosáhne pětiprocentního prahu, potřebného pro vstup do parlamentu.

A.cz: Krajně pravicová strana Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) v minulých volbách překvapila ziskem sedmnácti procent hlasů. Je možné, že Fidesz by s touto stranou mohl vytvořit společnou koaliční vládu?

Jobbik se snaží oslovit i centristické voliče a posunul se více tímto směrem. Jeho vůdce Gábor Vona si před několika měsíci zřídil účet na Facebooku, kde má fotografie štěňat a koťat. Také poněkud zmírnil protiromskou rétoriku.

Koaliční vláda s Orbánem je ale podle mne nemožná ze dvou důvodů. Za prvé obě strany společně nebudou mít v parlamentu většinu a Orbán také nebude riskovat mezinárodní pobouření.

A.cz: Jobbik se profiloval výrazně jako protiromská strana. Je otázka integrace Romů jedním z témat předvolební kampaně?

Nepatří to k hlavním tématům. Opozice je nyní v defenzivě kvůli korupčnímu skandálu bývalého místopředsedy socialistů Gábora Simona a Fidesz v kampani neustále opakuje tři slogany: snížili jsme poplatky pro domácnosti, vylepšili jsme Maďarsko a potřebujeme v tom další čtyři roky pokračovat.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy