Maďaři si myslí, že Bruselu jde o ovládnutí jejich trhů

Martin Novák Martin Novák
4. 4. 2014 11:00
Před nedělními parlamentními volbami hovořilo Aktuálně.cz s maďarským novinářem a komentátorem Csabou Lukácsem.
Pálení vlajky Evropské unie na shromáždění ultrapravicového Jobbiku. Strana zřejmě v nedělních parlamentních volbách skončí třetí.
Pálení vlajky Evropské unie na shromáždění ultrapravicového Jobbiku. Strana zřejmě v nedělních parlamentních volbách skončí třetí. | Foto: Reuters

Budapešť/Praha – O nějakém dramatu v nedělních parlamentních volbách v Maďarsku se nedá hovořit.

Vládnoucí pravicový Svaz mladých demokratů (Fidesz) premiéra Viktora Orbána podle průzkumů jasně vyhraje, byť pravděpodobně přijde o ústavní většinu.

Otázkou je, o kolik procent porazí opoziční levicovou koalici Sjednocení, vedenou socialisty. Té průzkumy předpovídají maximálně třicet procent hlasů, zatímco Orbánovi nad čtyřicet procent.

Ultrapravicový a nacionalistický Jobbik skončí třetí se zhruba patnácti procenty.

Viktor Orbán Brusel často kritizuje a často je v Bruselu kritizován.
Viktor Orbán Brusel často kritizuje a často je v Bruselu kritizován. | Foto: Reuters

Připomeňme, že v minulých volbách Maďaři trestali socialisty za to, že se země propadla do hospodářské krize. Fidesz tehdy dostal neuvěřitelných 53 procent hlasů.

O tom, proč je Orbán stále populární, co si Maďaři myslí o Evropské unii a nakolik zabírá na voliče protiromská rétorika, hovoří pro Aktuálně.cz maďarský novinář a komentátor pravicového deníku Magyar Nemzet Csaba Lukács.

A.cz: Viktor Orbán před čtyřmi lety drtivě vyhrál a velmi pravděpodobně vyhraje i v neděli. Co je hlavní příčinou toho, že úspěch zopakuje?

Hlavním důvodem Orbánových úspěchů je podle mne slabost opozice. Několikrát avizovala své obrození, ale stále se tam objevují staré a řekl bych použité tváře. Tváře svázané s historickou porážkou v roce 2010.

Z mítinku opoziční Demokratické koalice.
Z mítinku opoziční Demokratické koalice. | Foto: Reuters

Minulost je neustále dohání. Například korupční skandál bývalého místopředsedy Socialistické strany Gábora Simona, který je nyní ve vazbě kvůli podezření, že měl velké sumy na tajných účtech v rakouských, švýcarských a dalších bankách.

Fidesz před volbami používá jako zbraň pro získání voličů snížení poplatků za elektřinu, plyn a vodu v maďarských domácnostech.

A.cz: Orbán občas používá tvrdá slova na adresu Evropské unie a Bruselu. Je tento postoj v Maďarsku populární, sdílený mnoha lidmi?

Značná část maďarské populace se domnívá, že Bruselu jde hlavně o to, prodat zboží a výrobky na východoevropských trzích. Rozšířený je také odpor vůči nadnárodním společnostem a podnikům.

A.cz: V České republice a na Slovensku parlamentní volby ukázaly, že existuje poptávka po nových politicích a roste znechucení voličů z tradičních stran a dlouhodobě působících politiků. Proč tento fenomén neexistuje v Maďarsku?

Foto: Reuters

V malé míře existuje. Je tady politická strana, která se přímo jmenuje Politika může být jiná (Lehet Más a Politika – LMP). Ta se ale rozdělila, její část vstoupila do Sjednocení (hlavní opoziční seskupení, kterému dominuje Socialistická strana – pozn. red.). Otázkou je, zda LMP vůbec dosáhne pětiprocentního prahu, potřebného pro vstup do parlamentu.

A.cz: Krajně pravicová strana Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) v minulých volbách překvapila ziskem sedmnácti procent hlasů. Je možné, že Fidesz by s touto stranou mohl vytvořit společnou koaliční vládu?

Jobbik se snaží oslovit i centristické voliče a posunul se více tímto směrem. Jeho vůdce Gábor Vona si před několika měsíci zřídil účet na Facebooku, kde má fotografie štěňat a koťat. Také poněkud zmírnil protiromskou rétoriku.

Koaliční vláda s Orbánem je ale podle mne nemožná ze dvou důvodů. Za prvé obě strany společně nebudou mít v parlamentu většinu a Orbán také nebude riskovat mezinárodní pobouření.

A.cz: Jobbik se profiloval výrazně jako protiromská strana. Je otázka integrace Romů jedním z témat předvolební kampaně?

Nepatří to k hlavním tématům. Opozice je nyní v defenzivě kvůli korupčnímu skandálu bývalého místopředsedy socialistů Gábora Simona a Fidesz v kampani neustále opakuje tři slogany: snížili jsme poplatky pro domácnosti, vylepšili jsme Maďarsko a potřebujeme v tom další čtyři roky pokračovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy