Maďaři volí. Vyhraje pravice, v sázce je ústavní většina

Zahraničí Zahraničí
6. 4. 2014 12:24
Současný premiér Viktor Orbán usiluje o druhé funkční období.
Foto: Reuters

Budapešť - Maďaři v dnešních volbách znovu přivedou k moci pravicovou vládu. S tím není třeba čekat na sečtení hlasů.

Pravicový vládnoucí Fidesz má v průzkumech drtivou převahu a v koalici s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou vyhraje.

Jasná není jen jedna věc: zda to bude znovu vítězství, které premiérovi Viktoru Orbánovi zajistí v parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu.

Při posledních volbách před čtyřmi roky Maďaři odevzdali Fideszu 53 procent hlasů. Letos to zřejmě bude o něco méně, možná to na ústavní většinu stačit nebude.

Na sestavení vlády a další čtyřletý mandát pro Orbána ale určitě ano.

Foto: Reuters

Skandály oslabená levice

Levicová koalice Sjednocení nenašla téma a zbraně, kterými by premiéra porazila. Slibuje sice snížení cen základních potravin a zvýšení minimální mzdy, ale klíčový prvek tohoto seskupení - Socialistická strana - byl u moci v době, když se v roce 2009 Maďarsko dostalo do hluboké recese.

Navíc socialisty oslabil skandál jejich bývalého místopředsedy Gábora Simona. Provalilo se, že má tajná konta ve švýcarských a rakouských bankách.

Orbán kampaň postavil na tom, že maďarské finance dal do pořádku a zlevnil lidem poplatky za energie a vodu.

Volby ukážou, zda si dokáže udržet voliče po delší dobu i krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Strana se vymezuje vůči Romům, odmítá Evropskou unii, žádá zavedení trestu smrti a někteří členové se hlásí k antisemitismu.

Předseda socialistů Attila Mesterházy na předvolebním mítinku.
Předseda socialistů Attila Mesterházy na předvolebním mítinku. | Foto: Reuters

V minulých volbách strana dostala patnáct procent, teď ji průzkumy přisuzují od čtrnácti do devatenácti procent.

Ministry ale bude mít Jobbik sotva.

"Koaliční vláda s Orbánem je ale podle mne nemožná. Orbán nebude riskovat mezinárodní pobouření," řekl Aktuálně.cz komentátor maďarského deníku Magyar Nemzet Csaba Lukács.

Hlasování v novém hávu

Volební místnosti se uzavřou v sedm hodin večer, krátce poté budou k dispozici první odhady.

Poprvé v historii mohou volit také etničtí Maďaři, kteří jsou občany jiných států (zejména se to týká Srbska, Rumunska a Slovenska).

Volební systém je komplikovanější než v České republice. Lidé vybírají 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy