Maďaři volí. Vyhraje pravice, v sázce je ústavní většina

Zahraničí Zahraničí
6. 4. 2014 12:24
Současný premiér Viktor Orbán usiluje o druhé funkční období.
Foto: Reuters

Budapešť - Maďaři v dnešních volbách znovu přivedou k moci pravicovou vládu. S tím není třeba čekat na sečtení hlasů.

Pravicový vládnoucí Fidesz má v průzkumech drtivou převahu a v koalici s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou vyhraje.

Jasná není jen jedna věc: zda to bude znovu vítězství, které premiérovi Viktoru Orbánovi zajistí v parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu.

Při posledních volbách před čtyřmi roky Maďaři odevzdali Fideszu 53 procent hlasů. Letos to zřejmě bude o něco méně, možná to na ústavní většinu stačit nebude.

Na sestavení vlády a další čtyřletý mandát pro Orbána ale určitě ano.

Foto: Reuters

Skandály oslabená levice

Levicová koalice Sjednocení nenašla téma a zbraně, kterými by premiéra porazila. Slibuje sice snížení cen základních potravin a zvýšení minimální mzdy, ale klíčový prvek tohoto seskupení - Socialistická strana - byl u moci v době, když se v roce 2009 Maďarsko dostalo do hluboké recese.

Navíc socialisty oslabil skandál jejich bývalého místopředsedy Gábora Simona. Provalilo se, že má tajná konta ve švýcarských a rakouských bankách.

Orbán kampaň postavil na tom, že maďarské finance dal do pořádku a zlevnil lidem poplatky za energie a vodu.

Volby ukážou, zda si dokáže udržet voliče po delší dobu i krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Strana se vymezuje vůči Romům, odmítá Evropskou unii, žádá zavedení trestu smrti a někteří členové se hlásí k antisemitismu.

Předseda socialistů Attila Mesterházy na předvolebním mítinku.
Předseda socialistů Attila Mesterházy na předvolebním mítinku. | Foto: Reuters

V minulých volbách strana dostala patnáct procent, teď ji průzkumy přisuzují od čtrnácti do devatenácti procent.

Ministry ale bude mít Jobbik sotva.

"Koaliční vláda s Orbánem je ale podle mne nemožná. Orbán nebude riskovat mezinárodní pobouření," řekl Aktuálně.cz komentátor maďarského deníku Magyar Nemzet Csaba Lukács.

Hlasování v novém hávu

Volební místnosti se uzavřou v sedm hodin večer, krátce poté budou k dispozici první odhady.

Poprvé v historii mohou volit také etničtí Maďaři, kteří jsou občany jiných států (zejména se to týká Srbska, Rumunska a Slovenska).

Volební systém je komplikovanější než v České republice. Lidé vybírají 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Řekl, že se cítí dobře. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

před 24 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy