Maďarský paradox. Levice napadá pravici, že je proruská

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2014 6:03
V neděli Maďaři volí parlament. Fidesz Viktora Orbána znovu vyhraje. Ale ne tak drtivě jako v roce 2010.
Příznivec opoziční levicové Demokratické koalice na shromáždění v Budapešti.
Příznivec opoziční levicové Demokratické koalice na shromáždění v Budapešti. | Foto: Reuters

Budapešť – Pro Čechy je nepředstavitelné, aby na předvolební stranický mítink přišly desetitisíce lidí. Maďarsko je v tom úplně jiné.

Viktor Orbán a jeho vládnoucí Svaz mladých demokratů (Fidesz) dokázal dostat v neděli do centra Budapešti sto tisíc lidí. I opoziční levicová Demokratická koalice shromáždila několik desítek tisíc svých příznivců na náměstí.

Kampaň je nabitá emocemi a ostrými útoky. Orbán od roku 2010 disponuje po drtivém vítězství dvoutřetinovou parlamentní většinou.

Orbán dostal na mítink v centru Budapešti desetitisíce lidí.
Orbán dostal na mítink v centru Budapešti desetitisíce lidí. | Foto: Reuters

Určitě zvítězí znovu, ale jde o to, s jakým náskokem. Poslední průzkumy mu přisuzovaly 33 procent, opoziční levicové Demokratické koalici 19 procent a krajně pravicovému Jobbiku (Hnutí za lepší Maďarsko) 15 procent.

Premiér vytáhl před volbami řadu trumfů. Pyšní se nejnižší nezaměstnaností za posledních pět let, nově otevřenou trasou budapešťského metra a neustále opakuje, že Maďarsko si nenechá nic diktovat ani od Evropské unie, ani od Mezinárodního měnového fondu.

"Silná vláda vybuduje silnou zemi," řekl na jednom z mítinků na jihu země.

Viktor Orbán (vlevo) a Robert Fico při slavnostní inauguraci nového plynovodu ze Slovenska do Maďarska.
Viktor Orbán (vlevo) a Robert Fico při slavnostní inauguraci nového plynovodu ze Slovenska do Maďarska. | Foto: Reuters

"Nestará se příliš o to, co si myslí nebo říká Evropská unie. To se mi líbí, hájí maďarské zájmy," citovala agentura Reuters devětadvacetiletého účetního Zoltana Szerencsese.

Vláda má na své straně většinu médií v zemi.

"Když se díváte na veřejnoprávní televizi nebo rozhlas, tak to už je taková propaganda, že se tomu musíte smát. Levici dávají prostor jen média, která mají malou sledovanost a malý dosah. Veřejnoprávní média se stala stranickými médii Fideszu. A říkám to jako člověk, který v Česku volí pravici," řekl Aktuálně.cz Čech David Prokop, který už několik let pracuje v Budapešti a umí maďarsky.

Jaderná elektrárna v Paksi.
Jaderná elektrárna v Paksi. | Foto: Aktuálně.cz

Opoziční levicová Demokratická koalice si v rámci předvolební kritiky vlády vyšlápla paradoxně na to, že Orbán je příliš proruský a žene Maďarsko do náruče Kremlu.

Vyčítá mu zejména dohodu s ruským Rosatomem o rozšíření jaderné elektrárny v Paksu, která byla uzavřena podezřele rychle a bez jakéhokoliv výběrového řízení. Dostavbu přitom bude financovat z osmdesáti procent ruská strana.

Orbán se také z politiků Evropské unie nejostřeji vymezil vůči protiruským sankcím za anexi Krymu.

"Bylo by dobré se vyhnout přísným sankcím, protože nejsou v zájmu Evropy ani Maďarska," řekl premiér deníku Vilaggazdasag.

Je to paradox. Role se obrátily. V minulosti naopak maďarská pravice napadala levici za poklonkování Moskvě.

Hovoří Viktor Orbán.
Hovoří Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Orbán vstoupil do politiky v roce 1989 jako vášnivý antikomunista a odpůrce všeho, co souvisí s Ruskem. Tvrdě kritizoval vládu socialistů v letech 2002 až 2009 za to, že podepsala s Ruskem řadu dohod o energetické a ekonomické spolupráci, které Maďarsko těsněji svázaly s Moskvou.

Orbánova strana dokonce v parlamentu prosazovala závaznou rezoluci, aby Maďarsko upřednostnilo stavbu na Rusku nezávislém plynovodu Nabucco před South Streamem, prosazovaným Kremlem.

Teď se role obrátily a socialisté obviňují Orbána, že zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Rusům "daroval" a je třeba smlouvu zrušit.

"Je to téma hlavně v levicových médiích, ale většina médií levicová není, takže pro, řekl bych, obyčejného Maďara to moc téma není, protože o tom moc neslyší. Já mám pocit, že ta levicová argumentace je pravdivá, protože to jednání o elektrárně údajně vedli rok v naprostém utajení a veřejnost se o tom dozvěděla až ve chvíli, kdy Orbán podepsal v Moskvě smlouvu s Putinem," říká David Prokop.

Foto: Reuters

O výsledku voleb ale postoj k Rusku ani elektrárna patrně nerozhodnou. Socialisty poškozuje fakt, že od moci odešli v roce 2009 v době hluboké krize, kterou nemálo Maďarů pocítilo snížením životní úrovně, a země musela požádat o finanční pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

"Podařilo se nám zlepšit ekonomickou situaci a bráníme úspěšně národní zájmy," prohlašuje mluvčí vlády Ferenc Kumin.

Orbán tedy téměř jistě vyhraje, byť rozdíl nebude tak šokující jako před čtyřmi lety, kdy socialisty převálcoval v poměru 53 ku 19 procentům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy