Orbánův režim je jako samotní Maďaři. Zahleděný sám do sebe

Martin Ehl, HN
5. 4. 2014 14:00
Na billboardech se vedle Fideszu usmívají hlavně vůdci ultrapravicového Jobbiku. Opoziční levici je vidět podstatně méně. Sonda z předvolební Budapešti.
Premiér Viktor Orbán.
Premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť (od zpravodaje HN) - Vojáci, kteří uvádějí návštěvníky v budově maďarského parlamentu k pokladu Sevsó, svými nažehlenými uniformami a jejich ozdobami a tvarem čepic Čechům nevyhnutelně  připomenou dobrého vojáka Švejka. Tváří se smrtelně vážně, když směřují tu menší, tu větší frontu k prohlídce bezpečnostním rámem a potom k sedmi velkým vitrínám s pokladem pod schodištěm do hlavních prostor parlamentu.

Předvolební plakát Viktora Orbána.
Předvolební plakát Viktora Orbána. | Foto: Reuters

Leštěné stříbro z pokladu z římské doby, který se kdysi našel v Maďarsku a pak zmizel na Západě, koupila za v přepočtu 415 milionů korun maďarská vláda od britských majitelů. Premiér Viktor Orbán ho prezentoval jako jeden z úspěchů své vlády a starost o maďarské národní zájmy.

A není jediný. Především hlavní město Budapešť, tradiční bašta liberálů, dostalo vedle nové linky metra před nedělními volbami řadu opravených náměstí či ulic. Po celé zemi se v posledních týdnech otevírají továrny a hovoří o nových pracovních místech. A na billboardech se vedle předáků vládnoucího Fideszu usmívají hlavně vůdci ultrapravicového Jobbiku, kteří na rozdíl od minulosti nasadili vlídnější tvář. Opoziční levici či zelenou stranu LMP je vidět podstatně méně.

Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Jediný favorit

Hlavní otázkou voleb je, zda Fidesz v neděli opět získá dvoutřetinovou většinu křesel v parlamentu, což by mu v novém volebním systému měl umožnit zisk už zhruba 43 procent hlasů. "Podle průzkumů může Orbán získat asi polovinu hlasů. Ale zhruba třetina lidí se bojí tazatelům říci svůj názor, takže je možné, že je ještě schováno pár procent pro opoziční levici," řekl sociolog Pál Tamás z Maďarské akademie věd.

Orbán naposledy hovořil minulý víkend na shromáždění desítek tisíc svých příznivců v Budapešti. Do kdysi obvyklých televizních debat premiérských kandidátů jít odmítl.

Foto: Reuters

Nový volební systém a snaha vytvořit protiváhu Fideszu donutila tři silné středolevé soupeře, aby se spojili. Ale experti spojení s Fideszem spíš zdůrazňují, že problémem může být rostoucí podpora Jobbiku, který výrazně zmírnil svoji agresívní rétoriku a jehož předáci se převlékli z uniforem Maďarské gardy do obleků s kravatami.

"Fidesz vede ve všech demografických kategoriích, ale Jobbik přetahuje hlavně nespokojené bývalé voliče socialistů," říká David Kiss, analytik vládě blízkého think tanku Nézöpont Institute.

Předvolební dárky

Institut má kanceláře asi tři sta metrů od parlamentu, který po letech opravy září novotou a kolem něhož se dodělávají poslední práce na obnoveném náměstí Lajose Kossutha, jednom z předvolebních dárků vlády voličům.

Předvolební plakát Jobbiku.
Předvolební plakát Jobbiku. | Foto: Reuters

Kiss i jeho kolegyně Rita Vargová si stěžují, že zahraniční novináři naslouchají hlavně lidem spjatým s opozicí, se socialisty a liberály. Mají pravdu v tom, že opozice, kterou nyní dostihují korupční skandály z dob vlády, neustále opakuje jen, že Orbán lže a je špatný. Vlastní pozitivní vizi ani čerstvé tváře levicová koalice nenabízí.

David Kiss brání i nový volební zákon, který Fidesz přijal, aby roztříštěné opozici ztížil volební zisk. Zmanipulovaná podle něj nejsou ani média, i když zejména na venkově mají fakticky monopol buď vládou ovládané veřejnoprávní televize a rozhlas, nebo vládě blízká média.

"Když žijete na venkově, jinou volbu než proorbánovská média nemáte," tvrdí Pál Tamás.

Svobodné, ale ne férové

Fidesz, poučený volebními prohrami z let 1994 a 2002, kdy se nejprve také zdálo, že musí vyhrát, udělal řadu kroků, aby si pojistil jednak vítězství a potom dlouhodobou dominanci ve společnosti. Volební zákon a ovládnutí většiny médií jsou jen jednou součástí. Podle vládních kritiků tak volby budou sice svobodné, ale ne příliš férové.

Jobbik pálí v Budapešti vlajku EU.
Jobbik pálí v Budapešti vlajku EU. | Foto: Reuters

A vláda ukazuje, že se o obyvatele stará. Premiér Orbán vyhlásil - a neoficiálně to opakují i jiní vládní činitelé -, že čas velkých reforem skončil. V dalším volebním období chce Fidesz upevnit svoji moc a konsolidovat ekonomiku, která se přinejmenším podle posledních makroekonomických údajů dostává z nejhoršího.

Domácnosti mají nyní po vládním nařízení nižší náklady na elektřinu, plyn a topení. Rodiny s dětmi mají nižší daně. A ve státní správě se zvyšuje závislost jejích zaměstnanců – třeba přísnou kontrolou učitelů, jejichž plat se nyní odvozuje nikoli od praxe, ale od hodnocení ředitele, kterého jmenovala vláda ovládaná jednou stranou.

Attila Mesterhazy, lídr maďarských socialistů.
Attila Mesterhazy, lídr maďarských socialistů. | Foto: Reuters

Učitelé například nemohou hovořit s novináři bez povolení svých nadřízených o tom, že na rozdíl od minulosti si nemohou vybírat učebnice, z kterých budou učit, ale dostanou prostě shora jednu či dvě.

Nacionalistické Maďarsko vítězí

Nacionalistické Maďarsko, jehož umírněnější podobu Fidesz představuje, tak vítězí nad tím liberálním, které bylo v 90. letech vzorem postkomunistické transformace. Společnost byla a je hluboce rozdělená na tyto dva tábory. Stát mimo v zásadě není možné – kvůli přátelům nebo i kvůli práci či podnikání. Každý Maďar musí někam patřit a ti liberálnější se nyní spíš uzavírají do sebe a svých zájmů, což hodně připomíná československou společnost v době normalizace po roce 1968.

V nejbližší době to nevypadá na zásadní proměnu. Ty Maďary, kteří sledují události u sousedů a nežijí jako většina uzavřená ve vlastním kulturně-jazykovém světě, zaujalo vítězství Andreje Kisky jako nezprofanované tváře ve slovenských prezidentských volbách nad silným a sebevědomým premiérem Robertem Ficem.

Viktor Orbán a Robert Fico.
Viktor Orbán a Robert Fico. | Foto: Reuters

Zdatný Viktor Orbán, který stojí v čele velmi centralizované vlády i strany, by potřeboval nějakou protiváhu. Problém opozice spočívá v tom, že proti němu není schopna postavit alespoň trochu srovnatelnou osobnost. Nejblíže k tomu má expremiér Ferenc Gyurcsány, který po odchodu od socialistů založil vlastní stranu a z nuly ji v krátké době vytáhl na pětiprocentní podporu, než se stala součástí levicového bloku. "Je charismatický a dobrý spíkr, ale je také nejkontroverznější," hodnotí expremiéra David Kiss.

Gordon Bajnai, do kterého opozice vkládala největší naděje, je tichá a nenápadná osobnost, která těží především z image technokrata, jenž v roce 2009 zachránil v premiérském křesle maďarskou ekonomiku před krachem. A mladý vůdce socialistů Attila Mesterházy, ačkoli oficiální kandidát levicového bloku na premiéra, zatím kromě konsolidace moci ve vlastní straně žádné výraznější kvality a úspěchy neukázal.

"Provinční režim pro provinční zemi"

"Je spíš pravděpodobné, že v pondělí 7. dubna po volbách bude pro levici začátek další kampaně a tři vůdci budou bojovat o vedení. Bojovali mezi sebou předtím, budou i potom," říká Kiss s ironií v hlase.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Viktor Orbán umí Maďary dobře oslovit. Když vyhlašoval předvolebních deset bodů programu rozvoje ekonomiky, připomínaly podle Pála Tamáse použité slogany kádárovskou rétoriku osmdesátých let. "A na lidi zabírají i útoky na Evropskou unii. Mají pocit, že Orbán hájí národní zájmy," řekl Tamás. Provládní experti ovšem zdůrazňují, že Fidesz je eurorealistickou, nikoli euroskeptickou stranou.

Orbán prostě sází na to, co Pál Tamás nazývá maďarskou provinčností. "Maďarská společnost je velmi provinční, se všemi druhy historických komplexů," shrnuje Tamás. "Orbánův režim samotný je takový - provinční, nekosmopolitní, zahleděný dovnitř. Nemyslím, že tento režim by Maďary formoval, ale naopak - společnost takto vypadá a Orbán s nimi velmi úspěšně hraje tu hru s tím, že manipulací masmédii si ji monopolizuje. Provinční režim pro provinční zemi. Bohužel."

 

Právě se děje

Další zprávy