Bamako - K sobotnímu únosu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), kteří zmizeli na severu Mali, se přihlásili radikální islamisté.
Oznámila to agentura AFP s odvoláním na představitele Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (MUJAO), což je jedna z radikálních skupin napojených na teroristickou síť Al-Káida.
"S boží pomocí jsme zajali terénní vůz nepřátel islámu s jejich komplici," uvedl islamista v krátkém telefonickém rozhovoru a dodal, že zajatci z MVČK "jsou naživu a v dobrém zdravotním stavu".
Mluvčí MVČK Alexis Heeb v pondělí řekl, že organizace ztratila kontakt s jedním ze svých vozů, v němž bylo pět lidí. Čtyři byli místní členové Červeného kříže, jeden místní veterinář. Automobil se pohyboval na silnici mezi Gao a Kidalem. Pětice je nezvěstná od 8. února.
Organizace je v kontaktu s vládními úřady i různými ozbrojenými skupinami působícími na severu Mali, jakož i vybízí k respektování svých pracovníků, aby mohli vykonat svou práci. "Jsme velice znepokojeni," uvedl Heeb.
Úřady ani bezpečnostní složky se dosud nevyjádřily.
Boje neustávají
Na severu Mali se stále bojuje. Minulý týden zde podle vlády přišlo o život 31 lidí. Ministr pro bezpečnost Sada Samake v televizi řekl, že islámští radikálové minulý čtvrtek přepadli dva automobily plné civilistů. Zahynulo 25 lidí. Dalších šest lidí přišlo o život v táboře Tuaregů východně od města Gao.
Jedna ze skupin tuarežských povstalců v pondělí obvinila islamisty, že mají na svědomí "teroristický masakr" třicítky civilistů z řad Tuaregů. Také tvrdila, že při pronásledování útočníků zabila šest islamistů a dva Araby zajala.
Na severu Mali je špatná bezpečnostní situace od roku 2012, kdy tam místní kmeny začaly spolu se skupinami islámských radikálů bojovat proti vládě. Radikálové, z nichž mnozí se hlásí k teroristické síti Al-Káida, pak sever obsadili a začali prosazovat islámský zákon.
Tuto situaci zvrátila začátkem roku 2013 mezinárodní intervence vedená Francií. Islamisté se však na ztracená území vracejí a stále vyvolávají boje.