Raději kompromis s Asadem než genocidu. Kurdové se spojili s nepřítelem Američanů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 10. 2019 15:43
Syrská vládní vojska se po letech vrací do kurdských oblastí na severu Sýrie, kde se připravují na střet s tureckou armádou. Končí tak autonomie Kurdů, kteří porazili takzvaný Islámský stát (IS), a začíná úplně nové, ještě před pár lety nepravděpodobné spojenectví.
Voják syrské armády na severovýchodě země, kam si Kurdové vyžádali pomoc od režimu Bašára Asada.
Voják syrské armády na severovýchodě země, kam si Kurdové vyžádali pomoc od režimu Bašára Asada. | Foto: Reuters

Kurdové se obrátili na nepřítele USA poté, co prezident Donald Trump nechal stáhnout americká vojska z této oblasti. V neděli sjednali dohodu s režimem syrského prezidenta Bašára Asada, kterého podporuje Rusko a Írán.

Pět let se Spojené státy s pomocí Kurdů a jejich Syrské demokratické armády (SDF) snažily porazit takzvaný Islámský stát (IS) a snížit vliv Ruska a Íránu, s jejichž pomocí Bašár Asad odolával v krvavé občanské válce. Teď však Kurdové vpustili syrské vojáky na území, které od vypuknutí války spravují. 

Asadovy jednotky mají za úkol obsadit celou oblast podél tureckých hranic a pomoci Kurdům "s osvobozením oblastí, do nichž vstoupila turecká armáda a žoldnéři". K čemu přesně se syrská vláda zavázala, podle zahraničních médií není úplně jasné.

"Bude to bolestivý kompromis. Jejich slibům nevěříme a popravdě je těžké poznat, komu se vůbec věřit dá," popsal dohodu vůdce SDF Mazloum Abdi v oficiálním prohlášení. "Pokud si ale musíme vybrat mezi kompromisy a genocidou našeho lidu, určitě si vybereme život pro náš lid."

Minulou neděli Spojené státy začaly stahovat své vojáky ze Sýrie. Tři dny nato na kurdské území zaútočilo Turecko. Kurdové se dostali pod palbu turecké armády, která s pomocí povstalců ze Syrské svobodné armády (FSA) postupuje a zabírá první kurdské vesnice.

Syrští povstalci, kteří turecké armádě pomáhají v postupu, v občanské válce bojovali proti režimu Bašára Asada. Jsou mezi nimi i muslimové, kteří se netají svými sympatiemi k radikálnímu islamismu. Přes víkend se jim podařilo dobýt dvě pohraniční města.

Zrada a hanba

Kurdové se na Asada obrátili proto, že jinak zůstali sami. "Stydím se," řekl anonymně jeden z amerických vojáků nasazených v Sýrii v telefonickém rozhovoru s americkým deníkem New York Times. "Věřili nám a my jsme jejich důvěru zradili," prohlásil další.

V reakci na to, že kurdské SDF požádaly o pomoc nepřátele, Spojené státy stahují ze severní Sýrie i poslední vojáky. Krátce předtím Američané stihli ze zajateckých táborů odvézt několik desítek nejnebezpečnějších teroristů, které střežili Kurdové. Stovkám rodinných příslušníků islamistů se ale už podařilo uniknout, protože mnozí kurdští strážci opouštějí svá stanoviště a odcházejí do boje proti Turkům.

Americké rozhodnutí stáhnout se ze Sýrie a následný útok Turecka kritizuje většina okolních zemí i NATO. Evropa se strachuje, že islamisté a jejich rodiny, kterým se podařilo utéct z uprchlických táborů, se budou snažit vrátit se do Evropy.

Americký prezident Donald Trump kritiku odmítá, podle něj měla Evropa možnost se o vězně postarat. V pondělí dokonce naznačil, že Kurdové vězně pouštějí schválně. "Kurdové je mohou pouštět, aby nás donutili se zapojit," napsal na Twitter.

Totální chaos

Američtí vojáci opouštějí Sýrii postupně, nejprve z míst, kde by se mohli dostat do střetu s tureckou armádou. Podle posledních zpráv z místa ale syrští povstalci pomáhající Turkům postupují tak rychle, že blokováním důležitých silnic komplikují odchod i posledních amerických jednotek.

"Je to totální chaos," popsal situaci americkému deníku Washington Post nejmenovaný vládní úředník. Turci se podle něj zaručili, že Američanům nic nehrozí, ale syrské milice jsou podle jeho slov "šílené a nespolehlivé" a "útočí na vozidla", čímž ohrožují americké vojáky.

V oblasti navíc už operují i Asadovy jednotky.

Video: Invaze do Sýrie? Po Kurdech zbude mastný flek

Kurdové nemají šanci, Turecko má druhou nejsilnější armádu v NATO, všichni dělají Erdoganovi ústupky. Jde mu o eliminaci kurdů i etnické čistky. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy