Rada OSN pro lidská práva odsoudila Damašek

ČTK ČTK
29. 5. 2013 20:22
Odsuzuje také zapojení cizích ozbrojenců do bojů v Sýrii na straně vládních sil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Rada OSN pro lidská práva ve středu přijala rezoluci, v níž odsuzuje zapojení cizích ozbrojenců do bojů v Sýrii po boku vládních sil prezidenta Bašára Asada.

Konkrétně ale v dokumentu není jmenováno libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které podle středečního prohlášení francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse vyslalo už do Sýrie 3000 až 4000 bojovníků.

Rezoluce dále odsuzuje Damašek za cílené nasazení těžkých zbraní proti civilistům, nejnověji ve městě Kusajr.

Rada také odsoudila "nejnovější zabíjení v Kusajru" a žádá, aby události v této strategické opoziční baště obléhané armádou prozkoumala nezávislá vyšetřovací komise.

Ta působí pod mandátem Rady OSN pro lidská práva, které má zprávu o svých zjištěních předložit v září, napsala agentura AFP.

Pro rezoluci k Sýrii ve středu hlasovalo 36 ze 47 členů rady, proti jako jediná Venezuela. Osm zemí se zdrželo a dvě nehlasovaly, uvedly tiskové agentury.

Rada: Viníci musí být dohnáni k odpovědnosti

Rada pro lidská práva se znovu vyslovila pro to, aby osoby odpovědné za válečné zločiny v Sýrii byly pohnány k odpovědnosti.

Německo a další státy ale neuspěly ve svém snažení, aby byl do textu rezoluce jasně zahrnut požadavek zapojit do stíhání těchto zločinů Mezinárodní trestní soud (ICC).

Návrh rezoluce, předložený Spojenými státy, Katarem a Tureckem, předem ostře kritizoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Text rezoluce označil za jednostranný a za faktor, který zkomplikuje přípravu mezinárodní konference k Sýrii.

USA a Rusko se na ni snaží přivést zástupce syrské vlády i opozice - setkání se má konat v červnu v Ženevě.

Šéfka Rady OSN pro lidská práva Navi Pillayová při zasedání rady řekla, že jestliže se v Sýrii nic nezmění, pak masakry páchané navzájem různými syrskými skupinami "nebudou jenom hrozbou, ale jistotou".

Vyzvala svět, aby do Sýrie nedodával zbraně. "Měli bychom být všichni zajedno: nebudeme ten konflikt podporovat zbraněmi ani municí," řekla.

Americká zástupkyně v radě Eileen Chamberlainová Donahoeová prohlásila, že situace v Kusajru je pokusem syrské vlády rozdělit syrský národ pomocí sektářské války. Syrský zástupce Fajsal Chabbáz Hamví obvinil Katar a Turecko z odpovědnosti za krveprolévání v Sýrii. Tyto země podle něj pomáhají s náborem účastníků bojů ve 40 státech.

Boje o Kusajr již trvají přes týden

Boje o Kusajr trvají přes týden a na straně syrské armády tam proti povstalcům bojují také členové Hizballáhu. Mají už v rukou 80 procent města a snaží se ovládnout zbytek.

Podle středečních zpráv tam Hizballáh nasadil svůj speciální oddíl a za syrskou armádu bojuje republikánská garda, která je lépe vycvičena než běžní vojáci.

Kusajr leží v provincii Homs a vede jím důležitá spojnice mezi Sýrií a východním Libanonem a také mezi Damaškem a syrskými pobřežními oblastmi, v nichž žije mnoho alávitů, tedy příslušníků vládnoucí šíitské komunity.

"Jestliže Kusajr padne do rukou vlády, bude to tvrdá rána pro povstalce, jelikož pro ně bude uzavřena libanonská hranice, kudy k nim proudí zbraně. Bude to pro ně také morální porážka, protože se snaží vzdorovat režimu dva roky," řekl šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva Ramí Abdar Rahmán.

 

Právě se děje

Další zprávy