Exšéf CIA vydává paměti. Bushe trhá na kusy

Martin Novák Martin Novák
30. 4. 2007 12:30
George Tenet postrádal před invazí věcnou diskusi
George Tenet v rozhovoru s kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem.
George Tenet v rozhovoru s kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem. | Foto: Reuters

Washington - Na pultech amerických knihkupectví se dnes objeví dlouho očekávaná kniha. Paměti bývalého ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) George Teneta, nazvané "At the Center of the Storm".

Pozornost se soustředí hlavně na jeho popis událostí, které předcházely válce v Iráku.

Příliš se nediskutovalo 

Tenet totiž dopředu avizuje, že jeho vzpomínky jsou velmi kritické k Bushově administrativě a zpochybňují důkazy o tom, že Saddám Husajn byl významnou bezpečnostní hrozbou pro Spojené státy.

Tenet se stal šéfem CIA ještě za vlády prezidenta Billa Clintona v roce 1997. Na funkci rezignoval o sedm let později. Oficiálně z osobních důvodů.

Ve skutečnosi odstoupil v důsledku toho, že hlavní oficiální důvod americké invaze do Iráku - existence tamních zbraní hromadného ničení - se ukázal jako chybný. Žádné zbraně v Iráku nalezeny nebyly.

Přesvědčení George Bushe o tom, že Irák Saddáma Husajna představoval pro USA hrozbu, dnes mnoho Američanů nesdílí.
Přesvědčení George Bushe o tom, že Irák Saddáma Husajna představoval pro USA hrozbu, dnes mnoho Američanů nesdílí. | Foto: Reuters

Bývalý ředitel CIA v knize tvrdí, že útok na Irák nebyl dostatečně připravený a uvnitř Bushovy administrativy se nezvažovala důsledně všechna pro a proti.

"Ve vládě neproběhla žádná seriózní diskuse o tom, nakolik je irácká hrozba vážná a naléhavá. Alespoň já o takové diskusi nevím," uvedl Tenet pro televici CBS v rozhovoru o své knize.

Hodili mne přes palubu 

Bývalý ředitel také potvrdil, že vůči členům Bushovy administrativy cítí hořkost za to, že se dostala na veřejnost jeho slova o iráckých zbraních hromadného ničení.

Do médií tehdy pronikla informace, že Tenet na jedné ze schůzek s Bushem hovořil o existenci iráckých zbraních jako o "hotové věci". Podle exředitele CIA byl ale jeho výrok překroucen. Údajně jen řekl, že hrozba iráckých zbraní může být v očích veřejnosti dostatečným zdůvodněním pro válku.

V televizním rozhovoru uvedl, že zveřejnění a překroucení svých slov považuje za zradu a snahu některých členů vlády zbavit se odpovědnosti za neúspěchy v Iráku.

"Tohle se nedělá, takhle se lidé neházejí přes palubu. To nepovažuji za čestné," prohlásil Tenet.

V knize také kritizuje viceprezidenta Dicka Cheneyho za tvrdošíjnost, s jakou prosazoval teorii o spojení iráckého režimu Saddáma Husajna s Al-Káidou. Spolupráci mezi Saddámem a Usámou bin Ládinem se nepodařilo hodnověrně prokázat, stejně tak jako podíl Iráku na 11.září.

Tenetova tvrzení už odmítla ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která byla v době války v Iráku Bushovou bezpečnostní poradkyní. Podle ní absolutně není pravda, že Bush byl dlouho dopředu rozhodnut zaútočit na Irák bez ohledu na jakékoliv argumenty. Zvažoval prý i jiné možnosti, například přitvrzení sankcí OSN.

Pod palbu kritiky se však v souvislosti se svou knihou dostal i sám Tenet.

Vrať medaili, odevzdej honorář

Bývalí vysoce postavení špioni a pracovníci CIA ho v otevřeném dopise obvinili z toho, že se stylizuje do role oběti irácké války, ale ve skutečnosti za ni nese sám zodpovědnost.

Vyzvali ho k navrácení vyznamenání, které mu udělil Bush, a k odevzdání části honoráře za knihu rodinám vojáků, kteří padli v Iráku.

"Souhlasíme s názorem, že válka v Iráku byla špatně připravená, špatně zdůvodněná a špatně vedená. Ale tím, jak se stavíte do role oběti, zatímco jste se podílel na rozhodnutích a chybách, jen dokazujete své selhání," tvrdí autoři dopisu.

Signatáři navíc tvrdí, že agenti CIA v terénu upozorňovali před válkou na možné zveličování iráckého zbrojního arzenálu. Jejich poznatky ale prý byly ignorovány a překrouceny.

Jak to bylo s Nigerem

Tenet bude už příští týden o Iráku znovu vypovídat ve Sněmovně reprezentantů. Bude vysvětlovat, jak to bylo s údajným iráckým nákupem  uranu v Nigeru.

Podle původní verze CIA si chtěl pořídit Saddám v této africké zemi uran pro jaderný výzkum. Až po invazi vyšlo najevo, že dokumenty, které měly transakci dokazovat, byly zfalšovány.

Tenet byl už dříve kritizován za to, že pod jeho vedením CIA vyráběla pro prezidenta a vládu důkazy na politickou objednávku.

 

Právě se děje

Další zprávy