Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce o příměří na severozápadě Sýrie

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2019 23:20
Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v provincii Idlíb na severozápadě Sýrie. První rezoluci požadující klid zbraní připravenou Německem, Belgií a Kuvajtem vetovalo Rusko, proti se postavila i Čína. Moskva a Peking potom daly hlasovat o svém vlastním návrhu na příměří, který však povoloval vojenské útoky na teroristické skupiny, ani ten dostatečnou podporu nezískal.
Povstalci v syrské provincii Idlíb.
Povstalci v syrské provincii Idlíb. | Foto: ČTK

Zmocněnkyně OSN pro humanitární záležitosti Ursula Muellerová před hlasováním členům rady řekla, že humanitární situace v provincii Idlíb je "alarmující" a bude se zhoršovat s přicházející zimou. Za poslední čtyři měsíce podle ní opustilo své domovy na 400 000 lidí a na 600 000 osob nyní žije ve stanech, provizorních táborech nebo venku.

Vládní síly prezidenta Bašára Asada podporované Ruskem zahájily v dubnu v Idlíbu ofenzivu, jejímž deklarovaným cílem je dobýt poslední baštu odpůrců režimu.

Podle agentury Reuters je to od začátku konfliktu v Sýrii už po třinácté, co Rusko aktivitu Rady bezpečnosti zablokovalo, Čína se nyní proti postavila po sedmé.

Moskva uplatnila právo veta kvůli tomu, že chtěla, aby rezoluce o příměří obsahovala výjimku pro akce zaměřené proti teroristickým skupinám. "To, co tady vidíme, není boj proti terorismu, ale záminka, jak pokračovat v agresivní vojenské akci proti těm, kdo odmítají uznat autoritu Asadova režimu," komentovala hlasování velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftová. Německý velvyslanec Christoph Heusgen zdůraznil, že návrh, na němž se jeho země podílela, má čistě humanitární povahu a že jeho cílem je ochrana civilistů.

Rusko naopak ústy velvyslance Vasilije Něbenzji tvrdilo, že cílem návrhu Německa, Belgie a Kuvajtu bylo "ochránit mezinárodní teroristy opevněné v Idlíbu před konečnou porážkou".

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie, uvádí, že od dubna bylo při vojenských operacích v Idlíbu zabito přes 960 civilistů. Damašek trvá na tom, že zasahuje zejména proti teroristům a zvláště proti nejmocnější islamistické skupině v oblasti - Tahrír aš-Šám, známé dříve jako fronta An-Nusra nebo syrská Al-Káida. V provincii Idlíb od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy