Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce o příměří na severozápadě Sýrie

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2019 23:20
Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v provincii Idlíb na severozápadě Sýrie. První rezoluci požadující klid zbraní připravenou Německem, Belgií a Kuvajtem vetovalo Rusko, proti se postavila i Čína. Moskva a Peking potom daly hlasovat o svém vlastním návrhu na příměří, který však povoloval vojenské útoky na teroristické skupiny, ani ten dostatečnou podporu nezískal.
Povstalci v syrské provincii Idlíb.
Povstalci v syrské provincii Idlíb. | Foto: ČTK

Zmocněnkyně OSN pro humanitární záležitosti Ursula Muellerová před hlasováním členům rady řekla, že humanitární situace v provincii Idlíb je "alarmující" a bude se zhoršovat s přicházející zimou. Za poslední čtyři měsíce podle ní opustilo své domovy na 400 000 lidí a na 600 000 osob nyní žije ve stanech, provizorních táborech nebo venku.

Vládní síly prezidenta Bašára Asada podporované Ruskem zahájily v dubnu v Idlíbu ofenzivu, jejímž deklarovaným cílem je dobýt poslední baštu odpůrců režimu.

Podle agentury Reuters je to od začátku konfliktu v Sýrii už po třinácté, co Rusko aktivitu Rady bezpečnosti zablokovalo, Čína se nyní proti postavila po sedmé.

Moskva uplatnila právo veta kvůli tomu, že chtěla, aby rezoluce o příměří obsahovala výjimku pro akce zaměřené proti teroristickým skupinám. "To, co tady vidíme, není boj proti terorismu, ale záminka, jak pokračovat v agresivní vojenské akci proti těm, kdo odmítají uznat autoritu Asadova režimu," komentovala hlasování velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftová. Německý velvyslanec Christoph Heusgen zdůraznil, že návrh, na němž se jeho země podílela, má čistě humanitární povahu a že jeho cílem je ochrana civilistů.

Rusko naopak ústy velvyslance Vasilije Něbenzji tvrdilo, že cílem návrhu Německa, Belgie a Kuvajtu bylo "ochránit mezinárodní teroristy opevněné v Idlíbu před konečnou porážkou".

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie, uvádí, že od dubna bylo při vojenských operacích v Idlíbu zabito přes 960 civilistů. Damašek trvá na tom, že zasahuje zejména proti teroristům a zvláště proti nejmocnější islamistické skupině v oblasti - Tahrír aš-Šám, známé dříve jako fronta An-Nusra nebo syrská Al-Káida. V provincii Idlíb od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy