Pyrotechnik atentátníků z Paříže a Bruselu hlídal v Sýrii zajatce IS

ČTK ČTK
22. 4. 2016 13:49
Najim Laachraoui, "hlavní pyrotechnik" atentátníků z Bruselu, v minulosti působil jako dozorce zajatců teroristické organizace Islámský stát. Podle francouzského tisku, který se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, ho identifikovali čtyři novináři Didier Francois, Pierre Torres, Edouard Elias a Nicolas Hénin. Muž podle nich v Sýrii vystupoval pod jménem abú Idrís. Francois, který pracoval pro rozhlasovou stanici Europe 1, a fotograf Elias byli uneseni severně od Aleppa 6. června 2013. Hénina, píšícího pro časopis Le Point, a fotografa na volné noze Torrese zajali o něco později. Na svobodu se dostali v dubnu 2014. Laachraoui v Sýrii pobýval v letech 2013 až 2015. Odpálil se na letišti.
Najim Laachraoui, atentátník z Bruselu na archivním snímku.
Najim Laachraoui, atentátník z Bruselu na archivním snímku. | Foto: Reuters
Nicolas Henin je francouzský novinář, kterého držel Islámský stát v zajetí 10 měsíců. Kolapsu IS podle něho pomohou bezletové zóny nad územím opozice. | Video: The Syria Campaign, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 7 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy