Další útoky v Evropě přijdou. Připravte tajné služby i sebe, říká bývalý americký ministr vnitra

Martin Ehl Martin Ehl
19. 4. 2016 7:00
Evropa se musí naučit koordinovat své tajné služby. A přijmout tvrdší zákony. Podle bývalého amerického ministra vnitra Michaela Chertoffa přijdou další útoky, podobné těm v Paříži a Bruselu. Mezi svobodou a bezpečností se musí najít kompromis, řekl Aktuálně.cz. Evropané musí být podle něj připraveni stejně jako Američané. A vědět, jak se bránit.
Policejní těžkooděnci na bruselském nádraží po teroristických útocích, které zasáhly belgickou metropoli letos v březnu.
Policejní těžkooděnci na bruselském nádraží po teroristických útocích, které zasáhly belgickou metropoli letos v březnu. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Za vlády George W. Bushe, kdy v USA vrcholila debata o kompetencích tajných služeb, byl Michael Chertoff druhým americkým federálním ministrem vnitra.

Spojené státy se tehdy stále ještě vzpamatovávaly z šoku po teroristickém útoku 11. září. A tajné služby začaly pronikat hluboko do soukromí občanů.

Debata o tom, jak daleko smějí zajít, dodnes neskončila.

V podobné situaci jako byli Američané, jsou nyní Evropané – musejí dokázat koordinovat své tajné služby a přijmout tvrdší zákony, aby získali více informací a mohli společnost ochránit před terorismem.

"Nemyslím, že prohráváme, když musíme mezi svobodou a bezpečností hledat kompromis. Musíme si jen uvědomit, že nemůžeme mít absolutní svobodu. Ta znamená anarchii," řekl Chertoff v rozhovoru pro Aktuálně.cz na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě.

Dohoda o sdílení dat pasažérů letadel, kterou minulý týden schválil Evropský parlament, je podle něj důležitým krokem. Vytvoření společné evropské zpravodajské služby považuje - stejně jako většina expertů - za nemožné, ale Evropané by mohli více propojit své databáze a vypracovat si například společný standard jejich shromažďování, propojování a sdílení, tedy společná pravidla a technologie.

"Jako jste vytvořili Schengen pro volný pohyb lidí, potřebujete vytvořit Schengen pro tajné služby a sdílení jejich informací," řekl Chertoff. Za nejdůležitější v boji proti terorismu totiž považuje umět rychle a účinně propojit metadata z telefonních hovorů, cestování a plateb.

"Nejde o obsah, co kdo do telefonu říká, ale fakt, že se odehrál telefonní hovor. Nebo záznam o cestě. Nebo záznam o platbě. Když tohle můžete dát dohromady, tak obvykle odhalíte velmi důležité vztahy, což vás varuje, zda se neobjevilo něco spojené s terorismem. Je to velmi efektivní a nepřekračuje to hranici, že byste musel sledovat něčí soukromou diskusi," řekl Chertoff, který po kariéře státního úředníka nyní podniká v soukromé sféře.

Zajímavý názor má v této souvislosti také na široce diskutovaný aktuální případ zakódovaného mobilního telefonu teroristy z Kalifornie.

"Vytvořit nějaká zadní vrátka, která by v případě potřeb umožnila ono zabezpečení obejít, podle mě není šťastný nápad. To snižuje jednu formu bezpečnosti na úkor jiné. A když už něco takového bude, tak se tam mohou dostat zločinci i teroristé nebo cizí mocnosti," řekl Chertoff. Podle něj by se ohrozila data nevinných lidí.

Navíc - bezpečnostní orgány mají dost nezabezpečených dat, která jim umožní dělat jejich práci, tvrdí.

Evropa se podle něj musí připravit na další útoky podobné těm, které se odehrály ve Francii a v Bruselu. Jejich pravděpodobnost poroste s tím, jak bude takzvaný Islámský stát prohrávat pozemní válku v Sýrii a Iráku.

"Lidé by měli být připraveni, měli by vědět, jak se v takovém případě chránit. V USA platí pravidlo: když vidíte střelce, zkuste utéct. Když to nejde, zkuste se schovat a když ani to nejde, tak se pokuste bránit. Naučit lidi větší odolnosti pomůže," zní jeho vzkaz Evropanům, vyplývající z americké zkušenosti boje proti terorismu.

Vzdělávání lidí ale v USA neorganizovalo jím vedené ministerstvo. Byla to záležitost místních samospráv.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy