Belgičané obvinili z terorismu další dva muže, pronajali byt atentátníkům

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2016 10:32
Policejní razie po březnových útocích v Bruselu vedly k dalším obviněním. Smail F. a Ibrahim F. si vyslechli obvinění z členství v teroristické skupině a podílu na vraždách. Podle prokuratury pronajali byt na Avenue des Casernes v bruselské čtvrti Etterbeek, v němž se ukrývali bruselští atentátníci i další islamisté.
Belgie je v pohotovosti od loňských útoků v Paříži. Krveprolití bylo naplánováno v Bruselu.
Belgie je v pohotovosti od loňských útoků v Paříži. Krveprolití bylo naplánováno v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Belgické úřady pokračují v tažení proti islamistům. Vyšetřovatelé obvinili z podílu na teroristických útocích v Bruselu další dva muže.

Smail F. a Ibrahim F. podle nich pronajali byt, který sloužil atentátníkům jako úkryt. Při útocích na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zahynulo v březnu 32 lidí, na 300 dalších bylo zraněno.

Obvinění podle státního zástupce pronajali byt na Avenue des Casernes v bruselské čtvrti Etterbeek, v němž se kromě podezřelých pachatelů atentátů ukrývali i další islamisté. Podle stanice RTBF v bytě těsně přes spácháním útoku v metru pobývali Khalid El Bakraoui a Osama Krayem.

Smail F., narozený v roce 1984, a o čtyři roky mladší Ibrahim F. si vyslechli obvinění z členství v teroristické skupině a podílu na vraždách spáchaných prostřednictvím teroristických činů.

V sobotu belgická policie provedla rozsáhlou razii na Avenue des Casernes v bruselské čtvrti Etterbeek, kde se zaměřila na jeden obytný dům s obchodem v přízemí. Při akci nikoho nezadržela a nenašla zbraně ani výbušniny. Zda šlo právě o byt, který obvinění pronajali, ale prokuratura nepotvrdila.

Vyšetřování kolem bruselských a pařížských teroristických útoků pokračuje "aktivně ve dne v noci", uvedl dnes rovněž mluvčí státního zastupitelství.

Belgické úřady už v sobotu z terorismu obvinily čtyři osoby. Kromě Osamy Krayema, Hervého B. M. a Bilala E. M. mezi nimi byl také Mohamed Abrini, blízký přítel zřejmě jediného přeživšího pachatele listopadových teroristických útoků v Paříži Salaha Abdeslama.

Abrini se přiznal, že je také oním dlouho neznámým "mužem v klobouku", kterého spolu se dvěma sebevražednými atentátníky zachytily kamery před útokem na bruselském letišti Zaventem.

Situace se pomalu vrací k normálu, ale pořád je město ochromené, lidem se nechce chodit ven, popisuje situaci novinářka žijící v Bruselu Eva Hrnčířová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy