Putinovci zvítězili v regionálních volbách v Rusku

Roman Gazdík
2. 3. 2009 9:44
Spekulace o konci popularity premiéra se tak nepotvrdily

Moskva - Strana Jednotné Rusko, jejímž předsedou je premiér Vladimir Putin, jasně vyhrála v nedělních volbách v devíti ruských regionech. Na základě předběžných výsledků zveřejněných ústřední volební komisí získali Putinovci v jednotlivých regionech mezi 49 a 79 procenty hlasů.

Podle pozorovatelů se jednalo o první velký test popularity tandemu Dmitrij Medveděv - Vladimir Putin během hospodářské krize, která zasáhla Rusko nebývale tvrdě.

Nezaměstnanost se nyní pohybuje na nejvyšší úrovni za poslední více než dva roky a padají ceny ropy a plynu i kurz rublu. Ohrožena jsou zejména takzvaná "monoměsta", kde je zaměstnanost závislá na prosperitě jednoho velkého podniku. Některé regiony i hlavní město Moskvu v posledních týdnech zasáhly protesty.

Objevily se tak spekulace o konci "tiché dohody" mezi Kremlem a Rusy, která výměnou za relativní prosperitu negovala vytvoření občanské společnosti a politická práva občanů. Výsledky regionálních voleb však nic takového neukázaly.

Moskva už má za sebou několik protestů proti finanční krizi, respektive vlažnému přístupu vlády k řešení. Demonstrantka drží plakát s nápisem "Ne škrtům".
Moskva už má za sebou několik protestů proti finanční krizi, respektive vlažnému přístupu vlády k řešení. Demonstrantka drží plakát s nápisem "Ne škrtům". | Foto: Reuters

Jednotné rusko vyhrálo poměrně drtivě. Druzí skončili s velkým odstupem komunisté Gennadije Zjuganova, o třetí a čtvrté místo se dělí dvě pro-kremelské strany: Liberální demokraté a Spravedlivé Rusko.

Kromě křesel v regionálních parlamentech se v neděli rozhodovalo i o obsazení 3600 radnic. Tyto výsledky mají být podle agentury Reuters oznámeny později. V Moskvě ani Petrohradu se nehlasovalo, naopak o starostech se rozhodovalo například v Novosibirsku nebo Čeljabinsku.

Hlasování se mohlo zúčastnit okolo 20 milionů voličů z 142 milionů Rusů. Opozice předvolební kampaň napadla jako zmanipulovanou. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy