Nová studená válka? Pády ekonomik jí možná zabrání

Martin Novák Martin Novák
27. 2. 2009 11:10
Rusko usiluje o své sféry vlivu, Amerika je proti
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Blíží se chvíle prvních přímých americko-ruských kontaktů od zvolení Baracka Obamy prezidentem.

V Ženevě se 6.března setkají šéfové diplomacií Hillary Clintonová a Sergej Lavrov. O necelý měsíc později si potřesou rukou i Barack Obama a Dmitrij Medveděv. 2.dubna na summitu G20 v Londýně.

Obama nastoupil s cílem zlepšit vztahy s Ruskem a zamezit dalším spekulacím, zda mezi Moskvou a Washingtonem znovu propuká nebo už dokonce propukla nová studená válka.

Tento termín se zejména v USA a Británii ujal. Známá kniha komentátora týdeníku Economist Edwarda Lucase nazvaná právě Nová studená válka už leží i na pultech českých knihkupectví.

Krize sbližuje

Jakkoliv se obě velmoci v mnohém neshodují a navzájem si překážejí, může je sblížit globální recese.

Pro Obamu je zvládnutí krize hlavní prioritou, což lze říci i o většině Američanů. Ruský rozpočet chudne kvůli nižším cenám ropy a na to navázaných dalších ztrát.

Washington ani Moskva v současné době nestojí o problémy navíc, které nejsou nezbytně nutné.

„Rusko už se nezdá být takovou velmocí jako ještě nedávno. Kvůli poklesu cen ropy, úbytku finančních rezerv v zahraničních měnách a útěku investorů," napsal v komentáři pro list Financial Times bývalý náměstek ministra zahraničí USA Strobe Talbott, který jinak patří k zastáncům dialogu.

Protiraketová základna v Polsku a radar v České republice patří momentálně k nejzásadnějším sporům.

Rusům se nelíbí, že by americké rakety a radar měly být tak blízko jejich hranic. A považují to za další americký vpád do svého bývalého teritoria.

Putin nechce být Jelcin

Málokdo v Rusku souhlasil, když Česká republika, Polsko a Maďarsko vstupovaly do NATO a když je tam pak následovaly i pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko. Tedy republiky, které kdysi dokonce byly součástí Sovětského svazu.

Tehdejšímu prezidentovi Borisi Jelcinovi je vyčítána slabost, že toto dovolil, stejně tak jako třeba bombardování Srbska Severoatlantickou aliancí v roce 1999.

Vladimír Putin chce trend posunu dalších a dalších částí světa do americké sféry vlivu zastavit. Nechce Ukrajinu a Gruzii v NATO, v čemž mu zřejmě Obama vyjde vstříc.

Dal najevo, že bude na přijetí těchto zemí naléhat méně než jeho předchůdce George Bush.

Pryč z Kyrgyzstánu

Americká armáda dostala v minulých dnech vyhazov ze základny, kterou dosud využívala ve středoasijském Kyrgyzstánu. Je zřejmé, že se tak stalo na přání Moskvy, která Kyrgyzům nabídla hospodářskou pomoc.

Mezitím se Rusko snaží posílit svůj vliv na americkém „zadním dvorku:" V Latinské Americe. Podepisuje velké obchody a kontrakty s Venezuelou a Bolívií, po letech obnovilo zájem o Kubu.

Toto už je minulost. Putin a Bush jako hlavy států na výletě.
Toto už je minulost. Putin a Bush jako hlavy států na výletě. | Foto: Reuters
 

Moskva také nadále udržuje nadstandardní vztahy s dvěma zeměmi, které ve Washingtonu páchnou sírou. S Íránem a Severní Koreu.

Americký viceprezident Joseph Biden na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že nabídka na lepší vztahy s Ruskem má své meze. „Nebudeme uznávat žádné sféry vlivu," řekl viceprezident.

Uvidíme. Nová éra americko-ruského spojenectví či soupeření, případné obojího zároveň, právě začíná.
 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy