Deník The Moscow Times s odvoláním na své zdroje napsal, že generál Sergej Surovikin, který byl do ledna velitelem ruských sil na Ukrajině, byl zatčen. Telegramový účet Rybar uvedl, že "vysoce postavení lidé z armády jsou vyslýcháni v souvislosti s jejich chováním a postoji v době vzpoury wagnerovců".
Tedy že buď někteří o Prigožinově plánu věděli nebo proti vzpouře nic neudělali.
Za účtem Rybar stojí bývalí zaměstnanci tiskového oddělení ministerstva obrany. Obvykle publikuje hodnověrné informace jak o dění v Rusku, tak na bojišti na Ukrajině (přestože jde o účet, který jednoznačně podporuje agresi proti Ukrajině).
"Vzpoura wagnerovců vedla k masivní čistce v ruských ozbrojených silách," píše nyní Rybar.
Ruský novinář Alexej Venediktov, který udržuje spojení s několika informačními zdroji v ruských ozbrojených silách, se vyjádřil podobně. Podle něj Surovikinova rodina nemá od soboty s generálem žádný kontakt. Což jinými slovy znamená, že je někde držen v izolaci a byl zadržen.
Nechvalně proslulý řezník
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům odmítl odpovědět na dotaz, kde je Surovikin. Oficiálně tedy zatčení nebo vyslýchání generála nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil, ale to je v Rusku obvyklé. Pokud je vyšetřován někdo z okruhu lidí, kterým Putin důvěřoval, Kreml to nedovoluje zveřejnit.
Podobně tomu bylo loni v případě šéfa pátého odboru ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) generálplukovníka Sergeje Besedy. Pátý odbor FSB má na starosti Ukrajinu a Besedovým úkolem bylo vytvořit tam síť agentů a spolupracovníků, o které by se okupanti mohli během invaze opřít. Ukázalo se však, že tyto kontakty selhaly, a kvůli Putinově nespokojenosti začalo vyšetřování Besedy. Po zatčení skončil ve vazební věznici Lefortovo, jeho další osud není znám.
Surovikina Putin vyznamenal před šesti lety řádem Hrdina Ruska. Generál velel ruskému letectvu během intervence v Sýrii a získal tam přezdívky Řezník z Aleppa a Generál Armageddon. Nařídil totiž nelítostné a v souladu se svým jménem surové bombardování syrských měst bez jakéhokoliv ohledu na civilní obyvatelstvo.
Brutální taktika přinesla Rusům úspěch a udržela v Sýrii u moci ruského spojence, prezidenta Bašára Asada.
Když loni na Ukrajině ruské válečné plány nevycházely, jmenoval Putin Surovikina v říjnu velitelem takzvané speciální operace, jak v Rusku nazývají invazi. A Surovikin okamžitě začal konat tak, jak byl zvyklý v Sýrii: 10. října Rusové bombardovali ukrajinskou infrastrukturu, včetně elektráren a rozvodů elektřiny.
Údajně měl podle svědků, citovaných ruskými válečnými blogery, pronést tato slova: "Nechci obětovat životy ruských vojáků v boji proti hordám fanatiků, podporovaných NATO. Máme dost prostředků, abychom donutili Ukrajinu kapitulovat."
Surovikin učinil loni v listopadu rozhodnutí stáhnout ruské vojáky z okupovaného Chersonu a pravého břehu Dněpru, protože jejich postavení tam bylo neudržitelné. Ruská státní televize o tom informovala se záběry jednání Surovikina a Putina v Kremlu. Letos v lednu generál ve funkci velitele operace na Ukrajině skončil a jeho funkci obsadil náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov.
Chválený Prigožinem
O Surovikinovi se zároveň pochvalně vyjadřoval šéf wagnerovců Prigožin. Označil ho za skvělého válečníka.
V sobotu, když Prigožin spustil svoji rebelii a obsadil ruský Rostov na Donu, se objevilo na sociální síti Telegram video se Surovikinem. Vyzýval wagnerovce, ať se vrátí na základny, protože jejich akce zneužije nepřítel. Někteří ruští analytici a blogeři ale vyslovili přesvědčení, že Surovikin byl možná k nahrávce donucen.
Bylo to zatím poslední jeho veřejné vystoupení.