Moskva - "Zdravstvujtě, kak děla?" Věta, kterou většina Čechů začínala konverzaci v některém z postsovětských států, vždy zněla jako samozřejmost.
Jenže od rozpadu Sovětského svazu uplynulo 17 let a z úst mladých lidí v Gruzii, Arménii, Litvě nebo Kyrgyzstánu zní stále častěji fráze jiná: "Hallo, how are you?"
Jazyk, kterým se jako první mluvilo ve vesmíru, je totiž podle všeho na ústupu. A to hlavně v zemích, kde vždy převládal.
Rok ruského jazyka
"Počet lidí, kteří umí rusky, klesá. Mladá populace už jej neumí tak dobře jako starší lidé, kteří se jej učili za dob SSSR. Taky počet škol, kde se ruština učí, klesá," říká pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ředitel Institutu ruského jazyka na tamní akademii věd Leonid Krysin.
Uvědomuje si to i Vladimír Putin, ruský prezident, který se snaží skomírající ruštinu zachránit. Rok 2007 totiž vyhlásil rokem ruského jazyka. Informuje o tom agentura ITAR-TASS.
Kromě Ruska je tento slovanský jazyk oficiálním už pouze ve třech ze čtrnácti bývalých sovětských republik. V Bělorusku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
Podle Krysina je dost možné, že se v postsovětských zemích za několik desetiletí přestane mluvit rusky úplně. "A nebo bude ruština existovat jen jako další cizí jazyk, který lze ve školách studovat," dodává Krysin.
Bašta ruštiny? Bělorusko. Zatím
Běloruský opoziční předák Aljaksandr Milinkevič dlouhodobě kritizuje snahu prezidenta Alexandra Lukašenka, běloruský jazyk úplně potlačit. Vláda razí tezi, že běloruština je pouhý dialekt ruštiny. Pokud se režim v zemi změní, lze očekávat rapidní nárust obyvatel o studium jejich mateřštiny.
Jenže ne všude má ruština na růžích ustláno tak, jako zatím v Bělorusku. Například v Turkmenistánu nechal bývalý vůdce Turkmenbaši zavřít mnoho ruských škol. Podle informací RFE/RL byla katedra ruské filologie na Turkmenské státní univerzitě uzavřena už v roce 2002.
Vladimír Putin ví, proč bije s touto jazykovou osvětou na poplach právě nyní. Dokonce i v některých částech Ruska samotného se totiž dostává mateřský jazyk na druhou kolej. Názorným příkladem může být nestabilní Kavkaz.
Ruslan Isajev, redaktor pražské redakce serveru Prague Watchdog zabývajícím se situací v Čečensku si v rozhovoru pro RFE/RL vzpomíná, jak jej učitelka v Grozném mlátila pravítkem, když mluvil "psím jazykem", tedy čečensky. Teď se však situace obrací.
V Česku se učí hlavně podnikatelé
Také v České republice jazykové školy zaznamenávají malý nárůst zájmu o ruštinu, i když se před lety tradoval trend, že ruština je opět v módě. "Dlouhodobě nezaznamenáváme žádný růst zájmu o studium ruštiny," říká pro Aktuálně.cz Jitka Holubcová z jazykové školy Skřivánek.
Podobně to vidí také Maya Kopecká z jazykové školy Caledonian. "Ruštinu si většinou žádají pouze firmy, jejíž zaměstnanci mají v Rusku pracovat. Individuální zájem jsme nezaznamenali," dodává.
Podle odborníků je možné, že během generace ruský jazyk úplně vymizí v Uzbekistánu nebo Arménii, kde z ruštiny mladí lidé už využívají hlavně nadávky, kterými popichují své přátele.
Ruština pomalu, ale jistě, v Arménii, stejně jako v pobaltských zemích, nahrazuje mnohem atraktivnější angličtina.