Podle analýzy AFP dokument ruského ministerstva financí tvrdí, že výdaje na obranu by se meziročně zvýšily téměř na 10,8 bilionu rublů (v přepočtu 111,15 miliardy dolarů). Tato částka by představovala přibližně šest procent ruského HDP.
AFP vypočítala, že ruské výdaje na obranu budou v roce 2024 zhruba třikrát vyšší než peníze určené na vzdělávání, ochranu životního prostředí a výdaje na zdravotnictví dohromady.
Z dokumentu rovněž vyplývá, že Putin se zatím nehodlá vzdát svých nelegitimních nároků na čtyři ukrajinské regiony, které loni připojil k Rusku. Podle ministerské zprávy je "integrace" Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti jedním z cílů ministerstva financí na příští rok.
Mezitím ruská ekonomika už pociťuje to, že Putin zvyšuje vojenské výdaje a zároveň na ni doléhají západní sankce. Poté co se rubl dostal na 17měsíční minimum vůči americkému dolaru, ruská centrální banka minulý měsíc zvýšila úrokové sazby. Obává se o měnu země a zvyšování inflace.
Optimističtěji se k ruské ekonomice vyjádřil v rozhovoru s britským ekonomickým listem Financial Times (FT) ruský oligarcha Oleg Děripaska. Podle něj Moskva přežila snahy o izolaci své ekonomiky díky navázání nových obchodních vztahů s globálním jihem a také díky posílení investic do domácí spotřeby. Soukromý sektor se pak ukázal být mnohem silnější, než Děripaska před několika měsíci očekával.
"Byl jsem si více méně jist, že až 30 procent ekonomiky zkolabuje, ale bylo to méně," řekl oligarcha. "Ano, jsou zde válečné výdaje a všechny ty dotace a vládní podpora, ale přesto je to překvapivě slabé zpomalení. Soukromá ekonomika našla způsob, jak fungovat, a úspěšně," dodal.