Moskva - Vladimir Putin oslavil Den Ruska se svými věrnými. A ti ho "na oplátku" jmenovali vůdcem staronového Všeruského lidového hnutí Lidové fronty za Rusko (ONF).
Jeho prostřednictvím se chce prezident odstřihnout od zdiskreditované státostrany Jednotného Ruska a zlepšit tak svoji klesající popularitu.
Zřizovací sjezd se konal v empírové výstavní síni Manéž, těsně sousedící s Kremlem. Na to, že hnutí stojí na vazbě s hlavou státu, šlo o velmi skromnou, na ruské poměry až komorní akci.
Nikde nevisely žádné obří portréty vůdce fronty, po mažoretkách ani vidu, ani slechu.
Dokonce i prokremelští mládežníci chodili (namísto obvyklé hlasité podpory Vladimira Putina) po výstavní síni s tričky Za Rusko a doprovázeli delegáty na jejich místa.
Místo všech tradičních atributů ruského režimu se před sálem tyčila "fajfka" v barvách trikolóry - symbol, který ONF zůstal ještě z dob skandálních voleb do Státní Dumy v roce 2011.
Vyšlechtěná občanská společnost
Formálně Putinova fronta vznikla v květnu 2011.
Nejdříve, aby před parlamentními volbami změkčila negativní reakce Rusů na Jednotné Rusko. Poté jako celonárodní hnutí, které ho delegovalo do boje o prezidentské křeslo.
Loni v květnu Putin předal vedení Jednotného Ruska Dmitriji Medveděvovi, s nímž si prohodil funkce prezidenta a premiéra.
A od té doby se snaží své jméno s partají, která v parlamentu na povel Kremlu stále více utahuje šrouby, nespojovat.
Nyní se bude ruský prezident opírat o širokou podporu speciálně vyšlechtěné občanské společnosti. Tvoří ji bezmála 200 organizací v čele s prorežimními odbory, sdruženími důchodců, zemědělců a žen a také Jednotným Ruskem.
To proto, aby nezávislé nevládní organizace, které dostaly nálepku "zahraniční agent", neměly monopol na kritiku situace v zemi a Putin mohl umlčet otravné zahraniční novináře.
Ani členové fronty, kteří to s modernizací Ruska myslí upřímně, to však nemají lehké.
"Je to tu hrozný. Většina delegátů z regionů se jen přijela posadit do sálu. Vůbec o ničem nediskutují," stěžuje si rozmrzele jeden z nich. Jeho kolegové, kteří s ním přišli do novinářské zóny na chlebíčky s lososem, souhlasně přikyvují.
Dlouho před příjezdem Vladimira Putina musí novináři projít důkladnou prohlídkou. Tajná služba FSO má o ruského prezidenta takové obavy, že nejen pečlivě kontroluje všechnu techniku, ale zabavuje i lahve s vodou.
Budeme hlasovat?
Pět set zakladatelů Lidové fronty před pódiem připomínajícím srdíčko čekalo na Vladimira Putina bezmála půlhodinu.
Atmosféra v sále, kterou novináři mohli pozorovat v tiskovém centru, připomínala rockový koncert. "Rusko, Rusko," vyvolávali delegáti Putina, jako by byl hudební hvězdou.
Když si pán Kremlu razil cestu davem k pódiu, fanoušci mu zuřivě mávali ruskými vlaječkami a v euforii skandovali "Putin! Rusko!".
"Cílem Lidové fronty je poskytnout každému možnost vybudovat velké Rusko. A my jsme připraveni pracovat se všemi, kdo tyto myšlenky a hodnoty sdílí," prohlásil rozhodně ruský prezident. Rázný tón řečníka zdůrazňovala hesla "Za lid" či "Ve jménu budoucnosti", která se za jeho zády objevovala na obří obrazovce s mapou Ruské federace.
Po nedlouhém projevu přišlo na řadu rozhodování o vůdci ONF. A kdo by čekal překvapení, spletl by se.
"Budeme hlasovat?" ptal se známý režisér a šéf Putinova předvolebního štábu Stanislav Govoruchin.
"Ne!" odpověděl mu sál.
"Žádní jiní kandidáti nejsou? Vladimire Vladimiroviči, gratuluji Vám a soucítím s Vámi. Čeká Vás těžká práce," dodal Govoruchin.
Tak se oficiálně zrodilo nové hnutí Vladimira Vladimiroviče Putina.