Putin se nečekaně zastavil v Sýrii. Nařídil postupné stažení ruských vojsk ze země

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2017 11:33
Podle agentury TASS Vladimir Putin oznámil, že všichni ruští vojáci a veškerá vojenská technika se ze Sýrie postupně stáhnou.
Sergej Šojgu a Vladimir Putin.
Sergej Šojgu a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Damašek/Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení ruských sil ze Sýrie, kde dosud vojensky podporují režim syrské hlavy státu Bašára Asada. V pondělí o tom v souvislosti s nečekanou Putinovou návštěvou Sýrie informovala agentura TASS.

Putin se během návštěvy setkal i s Asadem a mimo jiné prohlásil, že syrští a ruští vojáci dokázali za zhruba dva roky zničit mezinárodní teroristickou organizaci Islámský stát.

"Pokud teroristé v Sýrii znovu zvednou hlavu, znovu je tvrdě zasáhneme," řekl Putin po schůzce s Asadem.

Putin, který má v pondělí na programu jednání v Egyptě a Turecku, přicestoval na leteckou základnu Chmejmím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly. Spolu s ním základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Agentura AP poznamenala, že Putin veřejně vykonal neohlášenou návštěvu v době, kdy syrská armáda s ruskou leteckou podporou ovládla většinu syrského území.

Minulý týden Putin řekl, že tzv. Islámský stát byl v Sýrii poražen a nyní musí začít politická jednání mezi Asadem a opozicí.

S ohledem na příznivý vývoj v tažení proti teroristům z IS v Sýrii se postupné stahování ruských vojáků ze země očekává. Na konci listopadu náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov řekl, že zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii se může odehrát ještě před koncem roku.

Propojení se syrskou armádou

Rusko se zapojilo do boje na straně Asada v září 2015. Podle různých odhadů má v Sýrii 4000 až 10 000 vojáků.

Rusové zpočátku pomocí leteckého bombardování podporovali Asada a jeho spojence (bojovníky libanonského Hizballáhu a příslušníky íránských Revolučních gard) proti jiným skupinám povstalců. Pomohli Asadově armádě obnovit kontrolu nad městem Aleppo a dalšími oblastmi na západě Sýrie. Lidskoprávní organizace je ale kritizovaly za to, že nálety zasahují i civilní cíle, například nemocnice.

Ruští vojáci také působili jako poradci Asadových pozemních sil. Podle ruských médií v Sýrii bojuje i ruská polovojenská jednotka, která si říká Vagnerova skupina.

Není přesně známo, kolik Rusů v Sýrii za více než dva roky padlo. Jde patrně o desítky lidí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy