Sestřelení Boeingu nad východní Ukrajinou řídil ruský generál, tvrdí novináři. Zveřejnili jeho jméno

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 8. 12. 2017 12:07
Investigativní novináři z mezinárodní skupiny Bellingcat a ruského nezávislého serveru The Insider našli ruského generála s krycím jménem "Delfín". Ten byl podle přepisů rádiové komunikace odpovědný za sestřelení letounu nad východní Ukrajinou v červenci 2014.
Maketa Boeingu 777, sestavená z trosek letounu, sestřeleného v červenci 2014 nad východní Ukrajinou.
Maketa Boeingu 777, sestavená z trosek letounu, sestřeleného v červenci 2014 nad východní Ukrajinou. | Foto: Reuters

MoskvaMalajsijský let číslo MH17, který mířil 17. července 2014 z nizozemského Amsterdamu do malajsijského Kuala Lumpuru, byl nad územím východní Ukrajiny zasažen raketou protiletadlového systému BUK. Podle mezinárodního týmu vyšetřovatelů, který zorganizovala nizozemská vláda, byl BUK řízený ruskými vojáky. Při tragédii zemřelo všech 298 lidí na palubě letadla.

V uniklých záznamech rádiové komunikace, které vyšetřovatelé loni zveřejnili na internetu s výzvou k hledání konkrétních pachatelů, několikrát figuruje vysoce postavený ruský generál s krycím jménem "Delfín", oslovovaný kolegy jako "Nikolaj Fjodorovič". Podle nahrávek s ním vojáci na místě koordinovali pohyb raketového systému BUK a další kroky.

Novináři z investigativního centra Bellingcat a ruského nezávislého webu The Insider nyní zjistili, že jde s vysokou pravděpodobností o generálplukovníka Nikolaje Fjodoroviče Tkačeva, hlavního vojenského inspektora ruského Ústředního vojenského okruhu.

Nikolaj Tkačev (první zleva) na fotografii během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Podle nich to dokazuje hlasová analýza zveřejněných zvukových záznamů z léta 2014 i nově získané nahrávky Tkačevova hlasu. Na nich "s vysokou pravděpodobností" figuruje stejný člověk, tvrdí Bellingcat a The Insider.

Sám vysoce postavený generálplukovník, který donedávna působil i u ruských jednotek v Sýrii, jakékoli spojení s tragédií na východní Ukrajině odmítá.

A Kreml i přes rostoucí počet konkrétních důkazů popírá zapojení svých vojenských jednotek do bojů na východní Ukrajině po boku proruských separatistů.

Přitom už loni v září mezinárodní tým expertů oznámil, že let MH17 byl sestřelen raketovým systémem BUK - pocházejícím z Ruska. Odborníci zapojení do vyšetřování v minulosti rovněž jednoznačně zjistili, že raketa byla vystřelena z území ovládaného proruskými separatisty.

Investigativní novináři ze skupiny Bellingcat a z ruského serveru The Insider nyní přichází i s dalšími konkrétními jmény řadových nebo vysoce postavených ruských vojáků, kteří byli zapojeni do akce.

Podle ruských a ukrajinských médií řídil Nikolaj Tkačev akce proruských separatistů a ruských vojáků z města Krasnodon v Luhanské oblasti na východní Ukrajině. Tuto informaci před časem potvrdil i bývalý "ministr obrany" doněckých prokremelských povstalců Igor Strelkov-Girkin.

Podle agentury ČTK je Tkačev v současnosti penzionovaným generálem, který vykonává funkci vojenského inspektora. Účastnil se dvou válek v Čečensku, které Moskva vedla proti severokavkazským vzbouřencům. Demobilizován byl v roce 2010. V letech 2011-2012 působil jako hlavní vojenský poradce režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

V rozhovoru s investigativním časopisem The Insider generálplukovník Tkačev tvrdí, že se od roku 2012 z Ruska nevzdálil a na Ukrajině v roce 2014 nikdy nebyl.

Záznam rádiové komunikace k případu sestřelení letu MH 17. Má na něm mluvit ruský generál. | Video: Politie
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy