Sestřelení Boeingu nad východní Ukrajinou řídil ruský generál, tvrdí novináři. Zveřejnili jeho jméno

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 8. 12. 2017 12:07
Investigativní novináři z mezinárodní skupiny Bellingcat a ruského nezávislého serveru The Insider našli ruského generála s krycím jménem "Delfín". Ten byl podle přepisů rádiové komunikace odpovědný za sestřelení letounu nad východní Ukrajinou v červenci 2014.
Maketa Boeingu 777, sestavená z trosek letounu, sestřeleného v červenci 2014 nad východní Ukrajinou.
Maketa Boeingu 777, sestavená z trosek letounu, sestřeleného v červenci 2014 nad východní Ukrajinou. | Foto: Reuters

MoskvaMalajsijský let číslo MH17, který mířil 17. července 2014 z nizozemského Amsterdamu do malajsijského Kuala Lumpuru, byl nad územím východní Ukrajiny zasažen raketou protiletadlového systému BUK. Podle mezinárodního týmu vyšetřovatelů, který zorganizovala nizozemská vláda, byl BUK řízený ruskými vojáky. Při tragédii zemřelo všech 298 lidí na palubě letadla.

V uniklých záznamech rádiové komunikace, které vyšetřovatelé loni zveřejnili na internetu s výzvou k hledání konkrétních pachatelů, několikrát figuruje vysoce postavený ruský generál s krycím jménem "Delfín", oslovovaný kolegy jako "Nikolaj Fjodorovič". Podle nahrávek s ním vojáci na místě koordinovali pohyb raketového systému BUK a další kroky.

Novináři z investigativního centra Bellingcat a ruského nezávislého webu The Insider nyní zjistili, že jde s vysokou pravděpodobností o generálplukovníka Nikolaje Fjodoroviče Tkačeva, hlavního vojenského inspektora ruského Ústředního vojenského okruhu.

Nikolaj Tkačev (první zleva) na fotografii během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Podle nich to dokazuje hlasová analýza zveřejněných zvukových záznamů z léta 2014 i nově získané nahrávky Tkačevova hlasu. Na nich "s vysokou pravděpodobností" figuruje stejný člověk, tvrdí Bellingcat a The Insider.

Sám vysoce postavený generálplukovník, který donedávna působil i u ruských jednotek v Sýrii, jakékoli spojení s tragédií na východní Ukrajině odmítá.

A Kreml i přes rostoucí počet konkrétních důkazů popírá zapojení svých vojenských jednotek do bojů na východní Ukrajině po boku proruských separatistů.

Přitom už loni v září mezinárodní tým expertů oznámil, že let MH17 byl sestřelen raketovým systémem BUK - pocházejícím z Ruska. Odborníci zapojení do vyšetřování v minulosti rovněž jednoznačně zjistili, že raketa byla vystřelena z území ovládaného proruskými separatisty.

Investigativní novináři ze skupiny Bellingcat a z ruského serveru The Insider nyní přichází i s dalšími konkrétními jmény řadových nebo vysoce postavených ruských vojáků, kteří byli zapojeni do akce.

Podle ruských a ukrajinských médií řídil Nikolaj Tkačev akce proruských separatistů a ruských vojáků z města Krasnodon v Luhanské oblasti na východní Ukrajině. Tuto informaci před časem potvrdil i bývalý "ministr obrany" doněckých prokremelských povstalců Igor Strelkov-Girkin.

Podle agentury ČTK je Tkačev v současnosti penzionovaným generálem, který vykonává funkci vojenského inspektora. Účastnil se dvou válek v Čečensku, které Moskva vedla proti severokavkazským vzbouřencům. Demobilizován byl v roce 2010. V letech 2011-2012 působil jako hlavní vojenský poradce režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

V rozhovoru s investigativním časopisem The Insider generálplukovník Tkačev tvrdí, že se od roku 2012 z Ruska nevzdálil a na Ukrajině v roce 2014 nikdy nebyl.

Záznam rádiové komunikace k případu sestřelení letu MH 17. Má na něm mluvit ruský generál. | Video: Politie
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy