Putin je podle Rusů člověkem roku. Získal rekordní podporu

ČTK ČTK
29. 12. 2014 9:27
Putin anketu nezávislé sociologické organizace Levada ovládl pošestnácté v řadě. Tentokrát získal více jak polovinu všech hlasů.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva - Většina Rusů, dotázaných nezávislým sociologickým centrem Levada, pošestnácté za sebou vybrala prezidenta Vladimira Putina "člověkem roku". Informoval o tom dnes list Izvestija. Putin toto ocenění drží nepřetržitě od roku 1999, kdy se stal premiérem. Ke shodnému výsledku minulý týden dospěl i průzkum vedený státním střediskem VCIOM.

V letošní anketě Levady získal Putin rekordní počet hlasů, 57 procent, více než dvojnásobek oproti loňským 26 procentům. Za prezidentem následoval ministr obrany Sergej Šojgu s přízní devíti procent dotázaných a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov (osm procent), zatímco premiér Dmitrij Medveděv skončil na čtvrté příčce, před předákem nacionalistů Vladimirem Žirinovským.

Do první pětky tentokráte nepronikl žádný cizinec, na rozdíl od předchozích let. Například loni se bývalý spolupracovník tajných služeb USA žijící v ruském exilu Edward Snowden dostal na čtvrtou příčku, zatímco americký prezident Barack Obama byl v roce 2009 "bronzový" a předloni čtvrtý.

Ženou roku dotázaní vybrali předsedkyni horní komory ruského parlamentu Valentinu Matvijenkovou, která předstihla stále populární zpěvačku Allu Pugačovovou (65). Německá kancléřka Angela Merkelová, kterou list The Times vybral za osobnost roku, skončila u Rusů na páté příčce.

Za událost roku nejvíce dotázaných označilo zimní olympiádu, která se letos v únoru konala v Soči na jihu Ruska. Sportovní zápolení předstihlo i prudkou devalvaci rublu v závěru letošního roku a březnovou anexi ukrajinského poloostrova Krym.

 

Právě se děje

Další zprávy