Přijme Obama Putinovo pozvání na oslavy do Moskvy?

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2014 20:09
"Zveme všechny země protihitlerovské koalice, naše spojence, naše nejbližší a nejvlivnější partnery," řekl Putinův poradce k pozvánkám na oslavy 70. výročí Spojenců ve druhé světové válce.
Obama a Putin na summitu G8 v Belfastu
Obama a Putin na summitu G8 v Belfastu | Foto: Reuters

Moskva - Rusko pozvalo amerického prezidenta Baracka Obamu, spolu s množstvím jiných hlav států, do Moskvy na květnové oslavy 70. výročí vítězství Spojenců ve druhé světové válce. Oznámil to dnes poradce ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Samozřejmě," prostě odpověděl Jurij Ušakov na otázku, zda pozván byl i šéf Bílého domu. "Seznam pozvaných byl vypracován na základě seznamu předchozích oslav výročí. Zveme všechny země protihitlerovské koalice, naše spojence, naše nejbližší a nejvlivnější partnery, čímž chápeme země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika)," dodal.

Podle Ušakova by se na moskevských oslavách mohl objevit i severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Ruská média předpokládají, že Američané se ohledně ruského pozvání rozhodnou až krátce před oslavami - a vše bude záviset od vztahů mezi oběma státy v dané chvíli. Naposledy přijel americký prezident na moskevské oslavy v roce 60. výročí konce války, ale na rozdíl od Obamy měl tehdy George Bush dosti dobré vztahy s ruským prezidentem.

Rusko slaví každý rok vítězství ve druhé světové válce 9. května, protože německá kapitulace byla podepsána pozdě v noci 8. května v Berlíně, kdy už v Moskvě bylo vzhledem k časovému posunu 9. května. Pro Rusy jde o příležitost k pořádání grandiózních přehlídek na moskevském Rudém náměstí, předvádějících vojenskou sílu současného Ruska.

Avšak březnová anexe Krymu a krvavý konflikt mezi proruskými separatisty a vládními silami na východě Ukrajiny vyvolal nejhorší krizi ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války.

Putin letos slavil 9. května i na Krymu, kam přiletěl po moskevské přehlídce, zatímco nejvyšší čeští představitelé tentokráte vynechali tradiční recepci na ruském velvyslanectví, kam však přišel exprezident Václav Klaus i někteří poslanci za KSČM a ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy