V Moskvě zemřel známý sovětský disident Jakunin

ČTK ČTK
27. 12. 2014 14:35
Gleb Jakunin byl v roce 1979 zatčen a o rok později odsouzen za protisovětskou propagandu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - V Moskvě zemřel známý sovětský disident Gleb Jakunin, který byl v minulosti vězněn za obhajování lidských práv. Informovala o tom ruská sekce zpravodajské stanice BBC.

Tento ruský duchovní, veřejný i politický činitel, který by se v březnu dožil 81 let, skonal ve čtvrtek v nemocnici, kam byl přijat kvůli špatnému zdravotnímu stavu 18. listopadu.

V šedesátých a sedmdesátých letech se Jakunin aktivně účastnil hnutí obhájců lidských práv v tehdejším Sovětském svazu. V roce 1965 byl spoluautorem otevřeného kritického dopisu adresovaného tehdejší hlavě ruské pravoslavné církve Alexiji I., kvůli němuž pak nesměl sloužit mše.

Dva roky ve vyhnanství

V roce 1979 byl Jakunin zatčen a o rok později odsouzen za protisovětskou propagandu. Ve vězení strávil pět let a poté ještě dva roky pobýval ve vyhnanství. V roce 1987 byl amnestován a na milost ho vzalo i vedení ruské pravoslavné církve.

Opět v nemilost církve upadl poté, co se odmítl podřídit nařízení z roku 1993, které duchovním zakázalo účast ve volbách do orgánů zákonodárné a výkonné moci.

Zdravotní stav Gleba Jakunina se zhoršil začátkem listopadu po návratu z cesty do Spojených států. Opakovaně ztrácel vědomí a měl potíže s dechem, kvůli čemuž byl hospitalizován. Následně 10. prosince upadl do kómatu a byl napojen na přístroje. Vědomí už nenabyl.

 

Právě se děje

Další zprávy