Motorkáři z Nočních vlků opustili Čechy, jsou v Německu

ČTK ČTK
7. 5. 2015 18:11
Motorkáři, mezi kterými jsou podle německé policie i Bulhaři s Makedonci, se po několikahodinové kontrole dokladů vydali směrem na Drážďany.
Motorkáři z klubu Noční vlci.
Motorkáři z klubu Noční vlci. | Foto: Jakub Plíhal

Drážďany - Skupina asi třiceti motorkářů hlásících se k ruskému klubu Noční vlci, který v rámci oslav 70. výročí konce druhé světové války uspořádal kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína, ve čtvrtek odpoledne překročila hranice mezi Českou republikou a Německem.

Motorkáři, mezi kterými jsou podle německé policie i Bulhaři s Makedonci, se po několikahodinové kontrole dokladů vydali směrem na Drážďany. Ještě ve čtvrtek jsou očekáváni v saském městě Torgau, kde se na konci dubna 1945 setkala na Labi sovětská a americká vojska.

Jezdci do Saska přijeli po české dálnici D8. Na hraničním přechodu Krásný Les - Breitenau na ně již čekali němečtí policisté, kteří kolonu vyvedli z dálnice ke kontrole. List Sächsische Zeitung na svém webu uvedl, že kontrola víz se ukázala jako komplikovaná, neboť trvala několik hodin. Motorkáře poté podle listu Bild směrem na Drážďany doprovázela dopravní policie.

Přesný harmonogram motorkářů není k dispozici. Ještě dnes ale chtějí položit věnce u památníku setkání rudoarmějců s americkými vojáky v polabském Torgau. V pátek pak chtějí odjet do Berlína, kde v sobotu plánují oslavit porážku nacistického Německa.

Noční vlci si cestu do Berlína naplánovali přes Bělorusko, Polsko, Česko, Slovensko a Rakousko. Vjezd na polské území jim ale polské úřady zakázaly. Noční vlci ale oznámili, že několika jejich členům se podařilo legálně překročit hranice s Evropskou unií, takže cestu podnikli. Během jízdy se k nim přidali příznivci z několika evropských zemí.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy