Obnoví NATO styky s Ruskem? My jsme připraveni, říká Lavrov

ČTK ČTK
7. 5. 2015 19:08
Ruský ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že Moskva je připravena obnovit oficiální kontakty se Severoatlantickou aliancí, pokud přijde stejný návrh z Bruselu. Kontakty byly přerušeny po anexi Krymu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

Volgograd - Rusko je připraveno obnovit oficiální styky se Severoatlantickou aliancí, přerušené kvůli ukrajinské krizi, pokud z Bruselu takový návrh přijde. Po jednání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem to dnes ve Volgogradu prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Německý ministr přijel do Volgogradu uctít památku vojáků, kteří ve městě a jeho okolí padli v největší bitvě na východní frontě druhé světové války. Ke schůzce se ministři sešli přímo v srdci někdejšího stalingradského bojiště.

Rudá armáda tam ve slavné bitvě na přelomu let 1942-43 na hlavu porazila zdecimované útvary wehrmachtu a položila základ k postupu na západ.

Steinmeier na tiskové konferenci po jednání s optimismem hovořil o středečních diplomatických jednáních v Minsku, která byla věnována ukrajinské krizi. "Doufáme, že znepřátelené strany půjdou dál obtížnou cestou směrem k plnění minských dohod," prohlásil Steinmeier.

Lavrov konstatoval, že Rusko očekává s "velkými nadějemi" návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové, která je v Moskvě očekávána v neděli.

Ruský ministr prohlásil, že Moskva je připravena obnovit oficiální kontakty se Severoatlantickou aliancí, které byly přerušeny po anexi Krymu a proruském povstání v Donbasu. "Přijde-li z Bruselu takový návrh, budeme na něj reagovat konstruktivně," řekl Lavrov.

Před svým jednáním oba ministři navštívili obec Rossoški, kde je památník padlých sovětských vojáků, ale i německý vojenský hřbitov. Věnce pak Steinmeier položil i na známé Mamajově mohyle u monumentálního pomníku Matka vlast volá.

"Doufám, že 70. výročí ukončení druhé světové války nám umožní zaměřit se ještě víc na upevnění míru a spolupráce," řekl novinářům německý ministr. "Utrpení, které nacistické Německo tady ve Volgogradu způsobilo, je nezměrné. Je to správné místo k uctění památky obětí," dodal.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy