Washington - Dosavadní boj byl důležitý, ale to hlavní jeho aktéry teprve čeká.
Už ve čtvrtek se v americkém Senátu uskuteční předběžné hlasování o legislativě, která by měla změnit americký trh se střelnými zbraněmi.
Kompromisní plán z dílny demokrata Joea Manchina a republikána Pata Toomeyho počítá mimo jiné s tím, že každý, kdo si bude chtít pořídit střelnou zbraň, se bude muset prokázat dokladem totožnosti.
Ačkoliv je výsledek přinejmenším nejistý, prezident Barack Obama se - společně se svojí Demokratickou stranou - chystá vyhrát minimálně první kolo.
Právě on je totiž hlavním hybatelem návrhů na přísnější kontrolu zbraní, o níž se začalo debatovat po prosincovém masakru v connecticutském Newtownu.
Přijdou obstrukce
Předpokládá se, že demokraté čtvrteční test vyhrají, jelikož s nimi ruku zvedne zhruba tucet republikánů.
Cesta k samotnému hlasování ale může být velmi zdlouhavá. Podle serveru Politico totiž konzervativci využijí všech možných prostředků, aby liberály znechutili.
Nedá se tak vyloučit ani opakování situace ze začátku března. Tehdy se Randu Paulovi, republikánovi z Kentucky a sympatizantovi Tea Party, podařilo zablokovat jednání o novém šéfovi CIA Johnu Brennanovi. Zpoza řečnického pultíku totiž ke svým kolegům hovořil bezmála třináct hodin.
Tentokrát navíc mají obrovské výhrady i další zákonodárci, jako například někdejší prezidentský kandidát John McCain.
NRA: Pozor, hrajete o voliče!
A i když bude první kolo úspěšné, konečný výsledek může být opačný. Podle Toomeyho totiž může podpora republikánů klesnout na polovinu poté, co se do hry naplno vloží mocná Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).
První náznaky už tu jsou. "Jak už jsme upozornili dříve - přísnější kontroly (při prodeji zbraní) nepovedou k redukci zločinů ani nezajistí našim dětem bezpečnější školy," napsal senátorům v otevřeném dopise Chris Cox, jeden z bossů asociace.
Všechny zároveň varoval, že budou pečlivě sledováni a jakékoliv činy vedoucí k omezení zbraní se odrazí v případném hodnocení kandidátů, které asociace vydává.
To může být před ostrým hlasováním poměrně zásadním argumentem, obzvláště v případě organizace, která zastupuje zájmy 80 milionů Američanů vlastnících zbraň, tedy potenciálních voličů.
Sám Toomey o tom ostatně ví své. Před volbami v roce 2010 dostal od NRA nejlepší možné hodnocení "A".