Fukušima - Úroveň radiace v prvním reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 fatálně poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami, dosahuje 9,7 Sievertu.
To je hodnota, jež by zdravého člověka zabila během necelé hodiny.
Elektrárenská společnost TEPCO úroveň zamoření naměřila prostřednictvím robota, jehož na konci týdne vyslala přímo do jádra reaktoru.
Lidé tak měli vůbec poprvé možnost podívat se, jakou zkázu ničivé tsunami v nukleárním komplexu napáchalo.
Neštěstí z roku 2011 bylo nejhorší jadernou havárií od výbuchu Černobylu.
Úroveň radiace na šesti místech v západní části reaktoru se v pátek, tedy více než čtyři roky po katastrofě, pohybovala od 7 do již zmíněné hodnoty 9,7 Sievertu.
Robot měl původně uvnitř reaktoru pracovat deset hodin, odmlčel se však sotva po třech a TEPCO už pokusy o jeho oživení vzdala.
Zemětřesení a tsunami v roce 2011 poškodily chladicí systém elektrárny, což vedlo k roztavení tří ze čtyř jaderných reaktorů komplexu.
Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100 000 lidí z okolí elektrárny, kteří se do svých domovů zatím nemohli vrátit.
Reaktory zůstanou odstaveny
Zveřejnění informací o úrovni radiace ve Fukušimě předcházelo úterní rozhodnutí japonského soudu vetovat rozhodnutí regulačního úřadu, který povolil opětovné spuštění dvou reaktorů v Takahamě na západě země.
Všech osmačtyřicet komerčních reaktorů bylo po katastrofě odstaveno. Soud nyní vyhověl stížnosti místních obyvatel, kteří se po tsunami energie z jádra bojí.