Frankfurt – Narodil se a vyrůstal v Německu. Válčil v zahraničí, souzen je ale doma.
Jedenadvacetiletý Aria Ladjedvardi je prvním Němcem souzeným za válečné zločiny v Sýrii.
Policie loni prohledala jeho byt nedaleko Frankfurtu a následně jej zatkla. Hlavní přitěžující okolností pro něj jsou ale fotografie, které sám sdílel na Facebooku. Pózoval na nich s uřezanými hlavami nepřátel.
Ačkoliv je Ladjedvardi íránského původu, do Sýrie šel bojovat na stranu těch, kteří jsou proti režimu Bašára Asada.
Írán jako země, kde je drtivá převaha šíitských muslimů, Asada podporuje, zatímco proti němu stojí hlavně sunnitští muslimové. A dobrovolníci, kteří přicházejí do války ze zahraničí k povstalcům, jsou výhradně sunnité.
Z dostupných informací nevyplývá, zda se Ladjedvardi připojil k Islámskému státu či jiné teroristické organizaci.
Obžaloba uvádí, že se muž zradikalizoval v salafistické komunitě ve Frankfurtu (salafisté jsou extrémně konzervativní muslimové, prosazující doslovný výklad koránu a islámských textů - pozn. red.).
Do Sýrie odjel v roce 2014. Prošel tam výcvikem v ovládání zbraní. Není však nic známo o tom, že by v Německu chystal teroristický útok.
Hájí se tím, že v provincii Idlíb se náhodou ocitl zrovna v místě, kam se seběhli lidé kvůli nálezu hlav, a byl údajně k fotografii přinucen.
"Byli jsme ve válečné zóně. Udělal jsem, co bylo vyžadováno v takové situaci," řekl soudci.
Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) minulý týden oznámil, že monitoruje v zemi přibližně devadesát mešit, kde se scházejí radikálové a kde řečníci vyzývají k násilí a nenávisti.
Závažná situace je zejména v Brémách, kde policie opakovaně provedla razii v jednom z tamních islámských center a pak ho uzavřela.
Sledovány jsou také některé malé mešity a islámské spolky v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku.
Německá justice vyšetřuje deset německých občanů podezřelých ze spáchání zločinů v Sýrii. Kolik Němců tam odešlo, není zcela jasné. Jde však o stovky osob.
Nejznámějším německým džihádistou je bývalý raper z Berlína Deso Dogg, který se vzdal hudební kariéry, konvertoval k islámu a připojil se k Islámskému státu v syrské Rakce.
Zemřel loni při americkém bombardování města.
Letos v březnu policie zatkla v Düsseldorfu Němce tureckého původu Ilgara Oclua, který přiznal, že prošel v Sýrii výcvikovým táborem čečenských bojovníků.