Tunis - V prvním kole tuniských prezidentských voleb, které se konalo minulou neděli, zvítězil s 39,46 procenta hlasů kandidát sekulární strany Hlas Tuniska Kaíd Sibsí.
Ve druhém kole, naplánovaném na prosinec, se utká s prozatímní hlavou státu Munsifem Marzúkím, který zaostal jen o šest procentních bodů. Předběžné výsledky oznámila tuniská volební komise ISIE.
O post se ucházelo 25 lidí
V prvních svobodných prezidentských volbách od revoluce v roce 2011 se nepodařilo vítěznému kandidátovi získat absolutní většinu hlasů, a bude proto muset nastoupit i ve druhém, rozhodujícím kole.
Prezidentské volby mají završit demokratizační proces v zemi. O post hlavy státu se ucházelo celkem 25 kandidátů.
Sibsí, který tento týden oslaví 88. narozeniny, slaví v krátké době už druhý volební úspěch. V říjnových parlamentních volbách jeho strana vyhrála nad islamistickou Stranou obnovy. Získala tehdy 85 z 217 parlamentních křesel, Strana obnovy dostala pouze 69 mandátů. Do prezidentských voleb vlastního kandidáta nepostavila.
Datum konání druhého kola voleb zatím komise ISIE podle svého předsedy Šafíka Sarsára nestanovila, závisí to prý na případném odvolání jednotlivých kandidátů. Podle volebního zákona by se ale mělo konat nejpozději do měsíce.
První ze zemí tzv. arabského jara
Tunisko jako první z arabských zemí koncem roku 2010 povstalo proti autoritářské vládě a zahájilo sérii revolucí známou jako arabské jaro. Tuniská revoluce vedla ke svržení bývalého prezidenta Zína Abdidína bin Alího, pak se ale země propadla do vleklé krize.
Tunisko se sice na rozdíl od Egypta nebo Libye vyhnulo porevolučnímu chaosu, avšak od roku 2011 se potýká s politickou nestabilitou a ekonomickými problémy. Přesto se ale politickým silám v zemi podařilo začátkem roku dohodnout se na nové ústavě, která je považována za jednu z nejpokrokovějších v regionu.