Průlom v kauze Gorila. Slovenská policie našla u Kočnera nahrávky odposlechů

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2018 15:23
Slovenská policie našla při domovní prohlídce u podnikatele Mariána Kočnera flash disk, na kterém jsou nahrávky odposlechů ze spisu Gorila. Píše to slovenský Denník N. Listu SME informaci následně potvrdily i nejmenované policejní zdroje.
Marián Kočner (archivní foto).
Marián Kočner (archivní foto). | Foto: ČTK

Nahrávky se údajně shodují s přepisy v dokumentu Gorila, které byly už v minulosti zveřejněné. Tehdy však několik politiků zpochybňovalo jejich autenticitu. Nález nahrávky by tak byl průlomem v celé kauze, poznamenávají Denník NSME.

Spis zachycuje údajné schůzky Jaroslava Haščáka z vlivné finanční skupiny Penta s několika předními slovenskými politiky. Setkávat se měli v bytě v bratislavské Vazovově ulici.

Záznamy podle médií ukazují domlouvání anebo rovnou předávání úplatků z období mezi roky 2006 a 2009.

Společnost Penta odmítla nález nahrávek komentovat s tím, že u jejích představitelů se v minulosti nijak nepotvrdilo, že by se dopustili korupce.

Kočner je slovenský podnikatel napojený na vládní stranu Směr a přímo bývalého premiéra Roberta Fica. Se společností Penta ho spojuje vlastnictví jejích směnek. Byl také známý blízkými vazbami na slovenskou generální prokuraturu.

V posledních měsících je také spojován s únorovou vraždou novináře Jána Kuciaka, podle nepotvrzených zpráv médií si ji měl právě on objednat. Kočner je nyní ve vazbě v souvislosti s jiným případem, o kterém Kuciak také psal. Zavražděnému novináři také telefonicky vyhrožoval.

 

Právě se děje

Další zprávy