Průlom v kauze Gorila. Slovenská policie našla u Kočnera nahrávky odposlechů

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2018 15:23
Slovenská policie našla při domovní prohlídce u podnikatele Mariána Kočnera flash disk, na kterém jsou nahrávky odposlechů ze spisu Gorila. Píše to slovenský Denník N. Listu SME informaci následně potvrdily i nejmenované policejní zdroje.
Marián Kočner (archivní foto).
Marián Kočner (archivní foto). | Foto: ČTK

Nahrávky se údajně shodují s přepisy v dokumentu Gorila, které byly už v minulosti zveřejněné. Tehdy však několik politiků zpochybňovalo jejich autenticitu. Nález nahrávky by tak byl průlomem v celé kauze, poznamenávají Denník NSME.

Spis zachycuje údajné schůzky Jaroslava Haščáka z vlivné finanční skupiny Penta s několika předními slovenskými politiky. Setkávat se měli v bytě v bratislavské Vazovově ulici.

Záznamy podle médií ukazují domlouvání anebo rovnou předávání úplatků z období mezi roky 2006 a 2009.

Společnost Penta odmítla nález nahrávek komentovat s tím, že u jejích představitelů se v minulosti nijak nepotvrdilo, že by se dopustili korupce.

Kočner je slovenský podnikatel napojený na vládní stranu Směr a přímo bývalého premiéra Roberta Fica. Se společností Penta ho spojuje vlastnictví jejích směnek. Byl také známý blízkými vazbami na slovenskou generální prokuraturu.

V posledních měsících je také spojován s únorovou vraždou novináře Jána Kuciaka, podle nepotvrzených zpráv médií si ji měl právě on objednat. Kočner je nyní ve vazbě v souvislosti s jiným případem, o kterém Kuciak také psal. Zavražděnému novináři také telefonicky vyhrožoval.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy