Průlom v kauze Gorila. Slovenská policie našla u Kočnera nahrávky odposlechů

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2018 15:23
Slovenská policie našla při domovní prohlídce u podnikatele Mariána Kočnera flash disk, na kterém jsou nahrávky odposlechů ze spisu Gorila. Píše to slovenský Denník N. Listu SME informaci následně potvrdily i nejmenované policejní zdroje.
Podnikatel Marián Kočner
Podnikatel Marián Kočner | Foto: ČTK

Nahrávky se údajně shodují s přepisy v dokumentu Gorila, které byly už v minulosti zveřejněné. Tehdy však několik politiků zpochybňovalo jejich autenticitu. Nález nahrávky by tak byl průlomem v celé kauze, poznamenávají Denník NSME.

Spis zachycuje údajné schůzky Jaroslava Haščáka z vlivné finanční skupiny Penta s několika předními slovenskými politiky. Setkávat se měli v bytě v bratislavské Vazovově ulici.

Záznamy podle médií ukazují domlouvání anebo rovnou předávání úplatků z období mezi roky 2006 a 2009.

Společnost Penta odmítla nález nahrávek komentovat s tím, že u jejích představitelů se v minulosti nijak nepotvrdilo, že by se dopustili korupce.

Kočner je slovenský podnikatel napojený na vládní stranu Směr a přímo bývalého premiéra Roberta Fica. Se společností Penta ho spojuje vlastnictví jejích směnek. Byl také známý blízkými vazbami na slovenskou generální prokuraturu.

V posledních měsících je také spojován s únorovou vraždou novináře Jána Kuciaka, podle nepotvrzených zpráv médií si ji měl právě on objednat. Kočner je nyní ve vazbě v souvislosti s jiným případem, o kterém Kuciak také psal. Zavražděnému novináři také telefonicky vyhrožoval.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy