Průlom v kauze Gorila. Slovenská policie našla u Kočnera nahrávky odposlechů

Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2018 15:23
Slovenská policie našla při domovní prohlídce u podnikatele Mariána Kočnera flash disk, na kterém jsou nahrávky odposlechů ze spisu Gorila. Píše to slovenský Denník N. Listu SME informaci následně potvrdily i nejmenované policejní zdroje.
Marián Kočner (archivní foto).
Marián Kočner (archivní foto). | Foto: ČTK

Nahrávky se údajně shodují s přepisy v dokumentu Gorila, které byly už v minulosti zveřejněné. Tehdy však několik politiků zpochybňovalo jejich autenticitu. Nález nahrávky by tak byl průlomem v celé kauze, poznamenávají Denník NSME.

Spis zachycuje údajné schůzky Jaroslava Haščáka z vlivné finanční skupiny Penta s několika předními slovenskými politiky. Setkávat se měli v bytě v bratislavské Vazovově ulici.

Záznamy podle médií ukazují domlouvání anebo rovnou předávání úplatků z období mezi roky 2006 a 2009.

Společnost Penta odmítla nález nahrávek komentovat s tím, že u jejích představitelů se v minulosti nijak nepotvrdilo, že by se dopustili korupce.

Kočner je slovenský podnikatel napojený na vládní stranu Směr a přímo bývalého premiéra Roberta Fica. Se společností Penta ho spojuje vlastnictví jejích směnek. Byl také známý blízkými vazbami na slovenskou generální prokuraturu.

V posledních měsících je také spojován s únorovou vraždou novináře Jána Kuciaka, podle nepotvrzených zpráv médií si ji měl právě on objednat. Kočner je nyní ve vazbě v souvislosti s jiným případem, o kterém Kuciak také psal. Zavražděnému novináři také telefonicky vyhrožoval.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy