Útoky na novináře i spis Gorila. Kdo je Kočner, kterého osvobodili z vraždy Kuciaka

Adéla Očenášková ČTK Adéla Očenášková, ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2020 11:38
Slovenský soud ve čtvrtek zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera, který si podle žalobce objednal vraždu novináře Jána Kuciaka. Byznysmen je na Slovensku spojován s celou řadou případů, z nichž kvůli jednomu zůstává ve vazbě.
Marián Kočner na fotografii z 90. let.
Marián Kočner na fotografii z 90. let. | Foto: ČTK

Deník SME na adresu Kočnera kdysi poznamenal, že přestože v politice oficiálně nikdy nebyl, jeho jméno se pojí s větším počtem kauz než jméno kteréhokoliv slovenského politika.

O mnohých z jeho afér psal právě Ján Kuciak, který byl spolu se svou snoubenkou zavražděn předloni v únoru. Reportér serveru Aktuality.sk informoval například o tom, že Kočner je obviněn z porušení povinnosti při správě majetku, a zřejmě proto se majetku zbavuje. Kočner tehdy například prodal byt v luxusním komplexu Bonaparte nad Bratislavou, kde měl apartmá i expremiér Robert Fico.

Kuciak také upozornil, že Kočner ovládl golfový areál v Báči a že stát přitom údajně přišel na daních v přepočtu o čtyři miliony korun. Investigativní reportér se věnoval i Kočnerovým spekulativním transakcím v horském středisku v Donovalech.

Podnikateli vadilo, že se o něj Kuciak tak zajímá. Reportérovi pár měsíců před vraždou vyhrožoval v telefonním hovoru. "Začnu se zajímat, pane Kuciaku, o vaši matku, o vašeho otce, o vaše sourozence, o všechny se začnu zajímat. A budu i o vás zveřejňovat všechno, co o vás najdu. Pane Kuciaku, budete první," varoval Kočner. Kuciak tehdy na Kočnera podal trestní oznámení. To však policie odložila, protože se podle ní nejednalo o trestný čin ani přestupek.

Byznysmen také v minulosti založil na sociální síti Facebook stránku Na pranýři, na které útočil na novináře a probíral jejich osobní život. Stránka ale fungovala jen krátce.

Kšefty kolem televize Markíza

Kočner se přitom v mládí sám novinařině věnoval, žurnalistiku vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Tři roky pak pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 také kandidoval na primátora Bratislavy. Ve volbách skončil na třetím místě.

Poprvé se do povědomí veřejnosti dostal v souvislosti s televizí Markíza v roce 1998. Šlo o neúspěšný pokus o její převzetí pomocí pracovníků Kočnerovy bezpečnostní služby Gamatex krátce před parlamentními volbami.

Právě kvůli této kauze je Kočner od loňského června ve vazbě. Policie ho spolu s bývalým šéfem Markízy a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Proplacení některých směnek požadovala jedna z Kočnerových firem i od Markízy, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Mimochodem, Rusko byl podle slovenských médií Kočnerův spolužák ze studií žurnalistiky. 

Kočner vedl spor s tehdejším generálním ředitelem stanice Ruskem o 51procentní podíl v televizi a se svým partnerem Štefanem Aghou vzápětí dali Ruskovi a třem jeho spolupracovníkům výpověď. Za Ruska se tehdy postavili jeho redaktoři a tisíce demonstrantů před budovou televize. Spor skončil až v roce 2000, kdy Markíza koupila firmu Gamatex. 

Spis Sasanka

V roce 1996 byl Kočner také společně se synem slovenského prezidenta Michala Kováče obviněn z účasti na finančním podvodu vůči firmě Technopol za více než 52 milionů korun. Od prezidenta Kováče nakonec dostal milost. Případ pak ještě řešil soud v Německu, který ale v roce 2000 stíhání zastavil.

Kočnerovo jméno se dále objevilo v roce 2012 ve spisu Sasanka, který přinesl údajné přepisy komunikace šéfa vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) a šéfa parlamentu Richarda Sulíka s Kočnerem prostřednictvím SMS zpráv ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli ní se koncem roku 2010 vládní koalice málem rozpadla.

O rok později zase Kočner figuroval v kauze Privatbanky ze skupiny Penta, která dostala pokutu 55 tisíc eur za to, že úřadům nenahlásila podezřelé finanční transakce svých klientů. Privatbanka prý nedodržela zákon o boji proti praní špinavých peněz, když neohlásila například neobvyklé převody z Malty na Slovensko, které uskutečnil právě Kočner. Na podezřelý převod upozornily Slováky maltské úřady.

"Kočner byl na Slovensku jen jakousi střední třídou, co se týká pochybných kšeftů. Postavu budící dojem většího významu z něj dělala směs exhibicionismu a léta trvající ochoty kupovat informace uniklé ze státních databází," řekl v minulosti na adresu Kočnera slovenský investigativní reportér Radovan Bránik. 

Kauza Gorila

Minulý rok také vyšlo najevo, že má Kočner prsty v případu, který je veřejnosti znám jako kauza Gorila. Policie loni v prosinci při domovní prohlídce našla v jeho trezoru flash disk, na němž jsou nahrávky odposlechů právě z tohoto spisu. 

Gorila představuje vleklý korupční skandál. Kompletní dokument s tímto názvem byl zveřejněn už v prosinci 2011. Spis zachycuje údajné schůzky Jaroslava Haščáka z vlivné finanční skupiny Penta s několika předními slovenskými politiky. Setkávali se údajně v bytě v bratislavské Vazovově ulici. Odposlechy, ve kterých figuruje expremiér a šéf strany Směr-SD Robert Fico, pořídila Slovenská informační služba (SIS).

I přestože tehdejší šéf vyšetřovacího týmu kauzy Gorila Marek Gajdoš tvrdil, že autenticita celého spisu se vyšetřováním potvrzuje, několik politiků a také Penta pravdivost dokumentu dodnes zpochybňují. 

USB klíč s nahrávkami, který policie objevila v Kočnerově trezoru, se údajně shoduje s přepisy zveřejněnými v prosinci před sedmi lety. Slovenského byznysmena navíc se společností Penta spojuje vlastnictví jejích směnek. 

Video: Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy

Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy | Video: Televize JOJ
 

Právě se děje

Další zprávy