reklama
 
 

Kočner na mušce policie. Kdo je podnikatel, který si mohl objednat vraždu Kuciaka

Aktualizováno 16. 10. 2018 10:10
Slovenská policie prohledává objekty podnikatele Mariána Kočnera. Kontroverzní byznysmen bude možná obviněn z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, spekulují slovenská média.

Bratislava - "Začnu se zajímat, pane Kuciaku, o vaši matku, o vašeho otce, o vaše sourozence, o všechny se začnu zajímat. A budu i o vás zveřejňovat všechno, co o vás najdu. Pane Kuciaku, budete první," poslouchal výhrůžky v telefonu slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. Právě k němu hovořil podnikatel Marián Kočner.

Slovenští policisté ozbrojení samopaly nyní prohledávají jeho budovy. A už oznámili, že domovní prohlídky vykonávají v souvislosti s násilnou trestnou činností. Novináři spekulují, že by Kočner mohl být brzy obviněn z toho, že si objednal Kuciakovu vraždu.

Zastřelený slovenský novinář o byznysmenovi psal. Když s ním o jeho podezřelém podnikání chtěl mluvit, Kočner mu začal v telefonu vyhrožovat.

Slovenský reportér tehdy podal trestní oznámení, které policie odložila, protože podle ní nešlo o trestný čin ani přestupek.

Na konci letošního září slovenská policie v souvislosti s případem Kuciaka zadržela čtyři lidi. Ve vazbě tak je možný střelec i žena podezřelá ze zprostředkování nájemné vraždy. Jeden ze čtveřice vypověděl, že si zabití reportéra objednal právě Kočner. Jisté je, že objednavatel za vraždu zaplatil minimálně 70 tisíc eur (v přepočtu téměř 1,8 milionů korun).

Majetkové machinace i útoky na novináře

Dnes čtyřiapadesátiletý podnikatel vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Tři roky pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 také kandidoval na primátora Bratislavy. Ve volbách skončil na třetím místě.

VIAC FOTO (pridaná ešte jedna) MIMORIADNA SPRÁVA: DOMOVÉ PREHLIADKY V SÚVISLOSTI S NÁSILNOU TRESTNOU ČINNOSŤOU Dnes prebiehajú domové prehliadky viacerých priestorov u konkrétnej osoby v súvislosti s násilnou trestnou činnosťou. Viac informácií nie je možné poskytnúť.

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne 16. October 2018

Jeho osoba je spojena s celou řadou kauz. Kvůli jedné z nich se momentálně nachází ve vazbě.

O mnohých z těchto případů psal Kuciak, s čímž souvisely i rok staré telefonní výhrůžky. Kuciak psal o tom, že Kočner je obviněn z porušení povinnosti při správě majetku, a zřejmě proto se majetku zbavuje. Podnikatel tehdy například prodal byt v luxusním komplexu Bonaparte nad Bratislavou, kde měl byt i expremiér Robert Fico.

V polovině tohoto roku Kuciak také upozornil, že Kočner ovládl golfový areál v Báči a že stát při tom údajně přišel na daních v přepočtu o čtyři miliony korun.

Investigativní reportér, který pracoval pro web Aktuality.sk, se také věnoval Kočnerovým spekulativním transakcím v horském středisku v Donovalech.

Kšefty kolem televize Markíza

Byznysmen letos v červnu založil na sociální síti Facebook stránku Na pranýři, na které útočil na novináře a probíral jejich osobní život. Stránka ale fungovala jen krátce.

Od konce června je pak Kočner ve vazbě kvůli případu, ve kterém ho policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Proplacení některých směnek požadovala jedna z Kočnerových firem i od Markízy, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Mimochodem, Rusko měl být podle slovenských médií Kočnerův spolužák na žurnalistice. 

Kočner byl kvůli tomuto případu ve vazbě v Bratislavě, nyní ho policie odvezla do přísně střežené věznice v Leopoldově.

Právě v souvislosti s televizí Markíza se Kočner dostal v roce 1998 poprvé do povědomí veřejnosti. Šlo o neúspěšný pokus o převzetí Markízy pomocí pracovníků Kočnerovy bezpečnostní služby Gamatex krátce před parlamentními volbami.

Kočner vedl spor s tehdejším generálním ředitelem stanice Ruskem o jednapadesátiprocentní podíl v televizi a se svým partnerem Štefanem Aghou vzápětí dali Ruskovi a třem jeho spolupracovníkům výpověď. Za Ruska se tehdy postavili jeho redaktoři a tisíce demonstrantů před budovou televize. Spor skončil až v roce 2000, kdy Markíza koupila firmu Gamatex.

Spis Sasanka

V roce 1996 byl Kočner také společně se synem slovenského prezidenta Michala Kováče obviněn z účasti na finančním podvodu vůči firmě Technopol za 2,3 milionu dolarů. Od prezidenta Kováče nakonec dostal milost. Případ pak ještě řešil soud v Německu, který ale v roce 2000 stíhání zastavil.

Kočnerovo jméno se taky objevilo v roce 2012 ve spisu Sasanka, který přinesl údajné přepisy komunikace šéfa vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) a šéfa parlamentu Richarda Sulíka s Kočnerem prostřednictvím SMS zpráv ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli ní se koncem roku 2010 vládní koalice málem rozpadla.

O rok později zase Kočner figuroval v kauze Privatbanky ze skupiny Penta, která dostala pokutu 55 tisíc eur za to, že úřadům nenahlásila podezřelé finanční transakce svých klientů. Privatbanka prý nedodržela zákon o boji proti praní špinavých peněz, když neohlásila například neobvyklé převody z Malty na Slovensko, které uskutečnil právě Kočner. Na podezřelý převod upozornily Slováky maltské úřady.

Jak poznamenal deník SME, přestože Kočner v politice oficiálně nikdy nebyl, jeho jméno se pojí s větším počtem kauz než jméno kteréhokoliv slovenského politika. 

"Bohužel nejsem překvapený. Mezi novináři byla tato verze od začátku zvažovaná, dávalo to logiku. Ale člověk přece jen nevěřil, že něco takového je možné. Teď se zdá, že to možné je, že ten člověk opravdu ztratil všechnu soudnost," uvedl pro Aktuálně.cz redaktor slovenského Denníku N Martin Šimečka k tomu, že si měl Kočner objednat Kuciakovu vraždu.

Podle slovenských médií pro Kočnera v minulosti pracovala jako tlumočnice Alena Zsuzsová, kterou z objednávky vraždy podezírá slovenská prokuratura. Kočner to ale v tisku odmítl. 

Podívejte se na video ze zásahu policie proti podezřelým z vraždy Jána Kuciaka

Autentické video ze zásahu slovenské policie vůči obviněným osobám z vraždy Kuciaka | Video: Polícia Slovenskej republiky |  03:56

autoři: Zahraničí, ČTK | 4. 10. 2018 17:17

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama