reklama
 
 

Je spojovaný s kauzou Gorila i smrtí Kuciaka. Kdo je slovenský podnikatel Kočner

Aktualizováno 9. 12. 2018 12:45
Jméno slovenského podnikatele Mariána Kočnera je na Slovensku spojováno s celou řadou kauz, z nichž kvůli jedné sedí nyní ve vazbě. Tento týden se výčet případů, ve kterých měl kontroverzní podnikatel figurovat, opět rozšířil. Slovenská média informovala, že policie při domovní prohlídce našla v Kočnerově trezoru flash disk, na němž jsou nahrávky odposlechů ze spisu, který je veřejnosti znám jako kauza Gorila.

Jde o vleklý korupční skandál, kompletní dokument s názvem Gorila byl zveřejněn už v prosinci 2011. Spis zachycuje údajné schůzky Jaroslava Haščáka z vlivné finanční skupiny Penta s několika předními slovenskými politiky. Setkávali se údajně v bytě v bratislavské Vazovově ulici. Odposlechy, ve kterých figuruje expremiér a šéf strany Směr-SD Robert Fico, pořídila Slovenská informační služba (SIS).

I přestože tehdejší šéf vyšetřovacího týmu kauzy Gorila Marek Gajdoš tvrdil, že autenticita celého spisu se vyšetřováním potvrzuje, několik politiků a také Penta pravdivost dokumentu dodnes zpochybňují. 

USB klíč s nahrávkami, který policie objevila v Kočnerově trezoru, se údajně shodují s přepisy zveřejněnými v prosinci před sedmi lety. Slovenského byznysmena navíc se společností Penta spojuje vlastnictví jejích směnek. 

Policie provedla v říjnu domovní prohlídky v Kočnerově objektech kvůli další kauze, v souvislosti s níž se v posledních měsících o podnikatelovi především mluvilo. Podle nepotvrzených zpráv médií si Kočner prý objednal únorovou vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Také jeden ze čtveřice lidí, které policie na konci září v souvislosti s případem Kuciaka zadržela, vypověděl, že si vraždu reportéra objednal právě Kočner. 

Útoky na novináře

Deník SME na adresu tohoto kontroverzního podnikatele nedávno poznamenal, že přestože v politice oficiálně nikdy nebyl, jeho jméno se pojí s větším počtem kauz než jméno kteréhokoliv slovenského politika. Kočner si přízvisko "kontroverzní" budoval už od 90. let. 

O mnohých z jeho afér psal právě Kuciak. Informoval například o tom, že Kočner je obviněn z porušení povinnosti při správě majetku, a zřejmě proto se majetku zbavuje. Podnikatel tehdy například prodal byt v luxusním komplexu Bonaparte nad Bratislavou, kde měl byt i expremiér Robert Fico.

V polovině tohoto roku Kuciak také upozornil, že Kočner ovládl golfový areál v Báči a že stát při tom údajně přišel na daních v přepočtu o čtyři miliony korun.

Investigativní reportér, který pracoval pro web Aktuality.sk, se také věnoval Kočnerovým spekulativním transakcím v horském středisku v Donovalech. Podnikatel Kuciakovi po telefonu vyhrožoval. Přepis telefonního hovoru z loňského září přinesla média minulý měsíc.

"Začnu se zajímat, pane Kuciaku, o vaši matku, o vašeho otce, o vaše sourozence, o všechny se začnu zajímat. A budu i o vás zveřejňovat všechno, co o vás najdu. Pane Kuciaku, budete první," varoval Kočner reportéra. 

Kuciak tehdy podal trestní oznámení, které policie odložila, protože podle ní nešlo o trestný čin ani přestupek.

Byznysmen letos v červnu založil na sociální síti Facebook stránku Na pranýři, na které útočil na novináře a probíral jejich osobní život. Stránka ale fungovala jen krátce.

Kšefty kolem televize Markíza

Kočner se přitom v mládí sám novinařině věnoval, žurnalistiku vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Tři roky pak pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 také kandidoval na primátora Bratislavy. Ve volbách skončil na třetím místě.

Poprvé se do povědomí veřejnosti dostal v souvislosti s televizí Markíza v roce 1998. Šlo o neúspěšný pokus o převzetí Markízy pomocí pracovníků Kočnerovy bezpečnostní služby Gamatex krátce před parlamentními volbami.

Právě v souvislosti se soukromou televizí Markíza je také Kočner od letošního června ve vazbě. Policie ho spolu s bývalým šéfem Markízy a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Proplacení některých směnek požadovala jedna z Kočnerových firem i od Markízy, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Mimochodem, Rusko prý byl podle slovenských médií Kočnerův spolužák ze studií žurnalistiky. 

Kočner byl kvůli tomuto případu ve vazbě v Bratislavě, od října se nachází v přísně střežené věznici v Leopoldově.

Kočner vedl spor s tehdejším generálním ředitelem stanice Ruskem o jednapadesátiprocentní podíl v televizi a se svým partnerem Štefanem Aghou vzápětí dali Ruskovi a třem jeho spolupracovníkům výpověď. Za Ruska se tehdy postavili jeho redaktoři a tisíce demonstrantů před budovou televize. Spor skončil až v roce 2000, kdy Markíza koupila firmu Gamatex.

Spis Sasanka

V roce 1996 byl Kočner také společně se synem slovenského prezidenta Michala Kováče obviněn z účasti na finančním podvodu vůči firmě Technopol za 2,3 milionu dolarů. Od prezidenta Kováče nakonec dostal milost. Případ pak ještě řešil soud v Německu, který ale v roce 2000 stíhání zastavil.

Kočnerovo jméno se dále objevilo v roce 2012 ve spisu Sasanka, který přinesl údajné přepisy komunikace šéfa vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) a šéfa parlamentu Richarda Sulíka s Kočnerem prostřednictvím SMS zpráv ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli ní se koncem roku 2010 vládní koalice málem rozpadla.

O rok později zase Kočner figuroval v kauze Privatbanky ze skupiny Penta, která dostala pokutu 55 tisíc eur za to, že úřadům nenahlásila podezřelé finanční transakce svých klientů. Privatbanka prý nedodržela zákon o boji proti praní špinavých peněz, když neohlásila například neobvyklé převody z Malty na Slovensko, které uskutečnil právě Kočner. Na podezřelý převod upozornily Slováky maltské úřady.

"Kočner byl na Slovensku jen jakousi střední třídou, co se týká pochybných kšeftů. Postavu budící dojem většího významu z něj dělala směs exhibicionismu a léta trvající ochota kupovat informace uniklé ze státních databází," říká o Kočnerovi slovenský investigativní reportér Radovan Bránik. Ten nepochybuje, že má byznysmen "unikátní archiv plný podobných kauz jako Gorila, které se na rozdíl od ní podařilo zamést pod koberec".

Video: Zažíváme stranickou okupaci státu, pilíře demokracie hrubě selhávají, říká Radičová

Hlavní zradou našich demokracií je nedodržování principu dělby moci, míní bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. | Video: Daniela Drtinová |  24:26

autoři: Adéla Očenášková, ČTK | 4. 10. 2018 17:17

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama