Zajímá mě, proč lidem nevadí podvod, říká muž, který odstartoval kauzu Čapí hnízdo

Tomáš Pergler
19. 1. 2018 5:30
Díky jeho trestnímu oznámení začala policie prověřovat dotaci pro Farmu Čapí hnízdo. Tomáš Kapler pracuje jako business analytik a podnětů k vyšetřování už policii podal mezi pěti a deseti. "Ale jen když vypadají důkazy přesvědčivě a mám pocit, že jde o závažný a úmyslný trestný čin, ne nějaká prkotina či omyl," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tomáš Kapler.
Tomáš Kapler. | Foto: z archivu Tomáše Kaplera.

Co vás přimělo k tomu, že jste podal trestní oznámení?

Trestní oznámení jsem podával v září 2015 na základě článků o této kauze v médiích Svobodné fórum a Euro. Už dříve jsem zjistil, že i když se v médiích propírá něčí možné závažné porušení zákona, tak to neznamená, že by se tím opravdu zabývala policie. Ta totiž nezřídka jedná až v případě, že někdo podá trestní oznámení, byť podle zákona musí začít šetřit i sama, pakliže se jakýmkoliv způsobem dozví o možném porušení zákona. Taková situace může být přitom i velmi nepříjemná pro někoho, kdo je v médiích vláčen neoprávněně. Protože jen soud může rozhodnout, jestli k trestnému činu došlo. 

Jak hodnotíte dosavadní vývoj vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo?

Co mohu jako běžný občan z vnějšku sledovat, tak samotné vyšetřování mě příjemně překvapuje svou profesionalitou a tím, že i přes usilovné snahy obviněných se jej nepodařilo zatím kompromitovat a znevážit.

Šílené jsou samozřejmě ty tanečky s poslaneckou imunitou nebo náhlé závažné onemocnění některých pachatelů. Ale každý má právo hájit se, jak uzná za vhodné. Spíš se divím lidem, že si toto nechávají od vrcholného představitele líbit, ostatně vzpomeňme na ohromné třicetitisícové demonstrace na Slovensku u obdobné kauzy Gorila. Nebo i u nás - propad preferencí ČSSD až téměř pod hranici volitelnosti po nevyjasněných pár milionech na čtyřpokojový byt bývalého premiéra Stanislava Grosse.

Tady jde o 50 milionů a další minimálně desítky milionů, o které jsme my všichni přišli kvůli dotačnímu podvodu a podvodům s předraženou reklamou, vydané vlastně z našich kapes na soukromé honosné sídlo miliardáře. A s preferencemi hnutí ANO to ani nehnulo. Spíš než rozhovory s politiky by mě tak možná zajímal rozhovor s voliči - proč to nevnímají jako problém.

Četl jste zprávu OLAF?

Ne, byla by to pro mě osobně ztráta času. Je to materiál, který by měl zajímat státní zástupce a soudce. Vím jen z médií, že dle této zprávy i nezávislí vyšetřovatelé z EU na základě svého šetření dospěli k názoru, že zde došlo k úmyslnému podvodu a že pan Babiš byl sám v čele organizované skupiny a podvod naplánoval a řídil.

Kolik takových podnětů jste už podal? Zaměřujete se na dění kolem politiky?

Nevím přesně, mezi pěti a deseti a ne všechny se týkaly politiků. Dělám to právě na základě podobných článků, kde není informace o tom, zdali to šetří odpovědné orgány. Ale jen když vypadají důkazy přesvědčivě a mám pocit, že jde o závažný a úmyslný trestný čin, ne nějaká prkotina či omyl, a kde domnělý pachatel nepřizná svou chybu a nesnaží se ji napravit.

Nechci působit jako komunistická domovnice, která hlásí nevyvěšenou rudou vlajku na Prvního máje. Také záměrně svá oznámení nikdy nemedializuji - je na policii, aby věc prošetřila.

Já sám mohu čerpat jen z médií a víme, jak v dnešní době některá média i záměrně zkreslují informace či vyloženě lžou. Proto se o mé roli v těchto kauzách dozvěděli novináři až ze soudního spisu.

V minulosti jste stál za trestním stíháním bývalého pražského radního za ČSSD Karla Březiny. Máte kromě něj a Čapího hnízda na kontě ještě nějaké další podobné "zářezy"? 

Po pravdě, já ty případy obvykle ani moc nesleduji. Důvěřuji policii, potažmo státním zástupcům a soudům, že věc prošetří. Mým cílem není někoho odsoudit, ale zjistit pravdu.

Tedy i očištění médii neprávem vláčeného člověka je pro mě "zářezem". Podával jsem i trestní oznámení poté, co vyšlo najevo, že některé děti z chudých rodin nedostávají snídani ani peníze na školní oběd.

Podle mě se jednalo o týrání dětí a to mimochodem patří mezi závažné trestné činy, jejichž neoznámení je samo o sobě trestným činem. Hned druhý den mě kontaktovala policistka, souhlasila se mnou, začala věc urgentně řešit a došlo ke spolupráci se sociálními úřady a tak dále.

Máte důvěru v českou policii a justici? Věříte, že jsou vyšetřovatelé a státní zástupci, kteří se věnují Čapímu hnízdu, odolní vůči politickým tlakům?

Zatím ano. Nevěřím v každý jednotlivý soud a jednotlivého policistu. Ostatně i u kauzy Březina se ukázaly nějaké jeho "nadstandardní vztahy" se soudcem, který jej nejdříve opakovaně osvobozoval, ačkoliv odvolací soud shledával v těchto rozhodnutích závažná pochybení.

Jako největší problém shledávám obecně délku řízení a nekonečné vracení případů, ale hlavně neschopnost vypořádat se s prohřešky samotných soudců či policistů. Soudcovská unie a Generální inspekce bezpečnostních sborů jednají často spíše jako obhájci svých členů a jejich prohřešky zametávají pod koberec či pokutují nějakou směšnou částkou. Ale v této kauze se zatím takový problém neukázal.

Premiér Andrej Babiš označil kauzu Čapí hnízdo za dílo mafie. Namístě je tedy otázka: udržujete nějaké vztahy s organizovaným zločinem? 

Ne, nebo si toho alespoň nejsem vědom (úsměv).

 

Právě se děje

před 32 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy