Teď, když Írán provokuje Západ svými jadernými ambicemi a výzvami ke zničení státu Izrael jako nikdy dříve, rozhořčené hlasy z USA sotva připraví vedení v Teheránu o klidný spánek, napsala agentura DPA.
Poučení z irácké invaze
Bush sice po dlouhé době zase jednou promluvil o "ose zla", která podporuje terorismus a chce vydírat Západ zbraněmi hromadného ničení. Zdůraznil však, že jde i nadále o to odvrátit Teherán od jeho jaderných plánů nebo dokonce možná válečné stezky diplomatickými prostředky.
Írán trvá na protiizraelských výrocích ČTĚTE ZDE
O jeho vizi nového světového pořádku, boje proti tyranům stejně jako celosvětového šíření demokracie a svobody byla řeč jen tak okrajově. Krvavá každodenní realita v Iráku téměř tři roky po invazi zanechala očividně stopy i na prezidentově stavu mysli.
Americká vláda se sice připojila ke světovému pobouření nad "skandálními výroky" íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová označila Írán za "problém" pro stabilitu Blízkého východu. "Režim v Teheránu stojí mimo mezinárodní společenství," řekla.
PŘEČTĚTE SI: Trpělivost s Íránem je u konce
Zdá se však, že se Spojené státy - mnoha spojenci kritizované kvůli svému jednostrannému postupu v Iráku - poučily z příkladu Iráku. Nejnovější provokace z Teheránu ukazují, "jak důležitá je spolupráce mezinárodního společenství s cílem zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní," řekl mluvčí Bílého domu Scott McClellan.
Nebezpečný nepřítel
Washington nadále spoléhá na diplomatické snahy Německa, Francie a Británie v úsilí zabránit íránským jaderným zbraním. Írán se však snaží "mistrovsky využít hranic mezi americkými a evropskými snahami". Bez podpory z Moskvy a Pekingu jsou prý íránské jaderné ambice stěží potlačitelné.
Bush sice stále opakuje, že ve "válce proti mezinárodnímu terorismu" nejsou vyloučeny "žádné možnosti", tedy ani vojenské. Na ozbrojenou akci proti Íránu - úhlavnímu nepříteli USA a Izraele nejpozději od zajetí rukojmích na americkém velvyslanectví v Teheránu v roce 1980 - však v současné době ve Washingtonu pomýšlí sotvakdo. Irák je lekcí pro všechny a Írán by byl podle soudu politiků i armádních představitelů ještě mnohem nebezpečnějším, větším a nepostižitelnějším nepřítelem.