Protivládní protesty v Chile už mají patnáct obětí. Jsme ve válce, řekl prezident

ČTK ČTK
22. 10. 2019 18:31
Protivládní protesty v Chile, které vypukly v pátek v Santiagu de Chile a rozšířily se i do dalších měst země, si vyžádaly už 15 obětí. Další dvě stovky lidí byly při manifestacích od pátku zraněny a na dva tisíce osob bylo kvůli násilnostem v ulicích zadrženo. Výjimečný stav platí téměř ve všech regionech, v některých městech, včetně metropole, platí v noci už několik dní zákaz vycházení.
Demonstrace v Chile, říjen 2019.
Demonstrace v Chile, říjen 2019. | Foto: Reuters

Z 15 obětí nepokojů jich 11 zemřelo v metropolitní oblasti Santiaga de Chile, některé v důsledku požárů, které zakládají radikálové, tři osoby zabila kulka vypálená ozbrojenými složkami při potlačování manifestaci. Ráno například místní prokurátor v regionu Maule potvrdil, že v noci na úterý zemřel pětadvacetiletý účastník manifestace po výstřelu vojáka u města Curicó. Podezřelý ze střelby byl zatčen.

Kvůli protestům, které jsou označovány za nejhorší v Chile za několik posledních desetiletí, vláda poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 povolala do ulic k zajištění pořádku vojáky. Jen v metropolitní oblasti Santiaga de Chile jich je nasazeno 20 000.

Nynější protesty zažehlo zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, čímž ale podle analytiků jen přetekl pohár nespokojenosti Chilanů s tím, že vláda dlouhodobě neřeší jejich sociální problémy. Demonstrace, během nichž radikálové zapalovali vozy metra, autobusy či supermarkety, pokračují i poté, co Sebastián Piňera zdražení jízdného zrušil.

Prezident: Nepřítel je připraven používat násilí

Olej do ohně přilil prezident v neděli večer, když prohlásil, že země je ve válce. "Jsme ve válce proti mocnému vytrvalému nepříteli, který nerespektuje nic a nikoho a je připraven používat násilí," uvedl Piňera. Demonstranti poté vyšli do ulic i s transparenty "Já nejsem ve válce, Piňero rezignuj".

V pondělí večer se prezident za svá slova omluvil. "Vím, že někdy mluvím tvrdě… Ale pochopte mě, krajané, řekl jsem to, protože jsem pobouřen škodami a bolestí, kterou tohle násilí způsobuje," řekl Piňera. Na úterý oznámil schůzku s představiteli politických stran, včetně opozičních, s cílem najít východisko z krize a vyřešit "problémy, které tíží Chilany."

Prezident Piňera, který je v úřadu od loňského března, slíbil také mimo jiné zvážit zlevnění léků či změnit penzijní systém.

Demonstrace proti chilské vládě se konaly například i v pondělí u chilského konzulátu v Buenos Aires, kde se sešly tři stovky lidí. Manifestace se podle místních médií uskutečnily i v dalších zemích před chilskými diplomatickými zastoupeními, například ve Španělsku, Francii, Peru, Belgii či Austrálii.

Očekává se, že protesty v Chile budou pokračovat také v dalších dnech, kromě toho na středu a čtvrtek svolaly nejsilnější chilské odbory stávku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy