Protivládní protesty v Chile už mají patnáct obětí. Jsme ve válce, řekl prezident

ČTK ČTK
22. 10. 2019 18:31
Protivládní protesty v Chile, které vypukly v pátek v Santiagu de Chile a rozšířily se i do dalších měst země, si vyžádaly už 15 obětí. Další dvě stovky lidí byly při manifestacích od pátku zraněny a na dva tisíce osob bylo kvůli násilnostem v ulicích zadrženo. Výjimečný stav platí téměř ve všech regionech, v některých městech, včetně metropole, platí v noci už několik dní zákaz vycházení.
Demonstrace v Chile, říjen 2019.
Demonstrace v Chile, říjen 2019. | Foto: Reuters

Z 15 obětí nepokojů jich 11 zemřelo v metropolitní oblasti Santiaga de Chile, některé v důsledku požárů, které zakládají radikálové, tři osoby zabila kulka vypálená ozbrojenými složkami při potlačování manifestaci. Ráno například místní prokurátor v regionu Maule potvrdil, že v noci na úterý zemřel pětadvacetiletý účastník manifestace po výstřelu vojáka u města Curicó. Podezřelý ze střelby byl zatčen.

Kvůli protestům, které jsou označovány za nejhorší v Chile za několik posledních desetiletí, vláda poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 povolala do ulic k zajištění pořádku vojáky. Jen v metropolitní oblasti Santiaga de Chile jich je nasazeno 20 000.

Nynější protesty zažehlo zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, čímž ale podle analytiků jen přetekl pohár nespokojenosti Chilanů s tím, že vláda dlouhodobě neřeší jejich sociální problémy. Demonstrace, během nichž radikálové zapalovali vozy metra, autobusy či supermarkety, pokračují i poté, co Sebastián Piňera zdražení jízdného zrušil.

Prezident: Nepřítel je připraven používat násilí

Olej do ohně přilil prezident v neděli večer, když prohlásil, že země je ve válce. "Jsme ve válce proti mocnému vytrvalému nepříteli, který nerespektuje nic a nikoho a je připraven používat násilí," uvedl Piňera. Demonstranti poté vyšli do ulic i s transparenty "Já nejsem ve válce, Piňero rezignuj".

V pondělí večer se prezident za svá slova omluvil. "Vím, že někdy mluvím tvrdě… Ale pochopte mě, krajané, řekl jsem to, protože jsem pobouřen škodami a bolestí, kterou tohle násilí způsobuje," řekl Piňera. Na úterý oznámil schůzku s představiteli politických stran, včetně opozičních, s cílem najít východisko z krize a vyřešit "problémy, které tíží Chilany."

Prezident Piňera, který je v úřadu od loňského března, slíbil také mimo jiné zvážit zlevnění léků či změnit penzijní systém.

Demonstrace proti chilské vládě se konaly například i v pondělí u chilského konzulátu v Buenos Aires, kde se sešly tři stovky lidí. Manifestace se podle místních médií uskutečnily i v dalších zemích před chilskými diplomatickými zastoupeními, například ve Španělsku, Francii, Peru, Belgii či Austrálii.

Očekává se, že protesty v Chile budou pokračovat také v dalších dnech, kromě toho na středu a čtvrtek svolaly nejsilnější chilské odbory stávku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy