V Barceloně vyšli do ulic zastánci jednotného Španělska. Bylo jich jen pár stovek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 10. 2019 16:43
Po demonstracích proti jednotnému Španělsku zažila v neděli Barcelona demonstraci, jejíž účastníci naopak dávali najevo, že si přejí jednotné Španělsko.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Reuters

Zastánci setrvání Katalánska ve svazku se zbytkem Španělska zorganizovali v neděli v Barceloně shromáždění proti separatistům, kteří za nezávislost regionu protestují už od začátku tohoto týdne, a v ulicích shromáždili přes půl milionu osob. Podle agentury Reuters se nedělní demonstrace za jednotné Španělsko zúčastnilo několik stovek lidí. 

Promluvily na ní osobnosti, stavějící se dlouhodobě proti nezávislosti Katalánska, včetně předsedy liberální strany Ciudadanos Alberta Rivery. "Lidé nemohou odvést děti do školy, nemohou otevřít obchody. Potřebujeme, aby španělská vláda chránila ty nejslabší," prohlásil Rivera, podle kterého vláda premiéra Pedra Sáncheze dělá málo pro to, aby chaos posledních dnů ukončila.

Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský Nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. Podle policie bylo v ulicích Barcelony k pátečnímu večeru na 525 000 lidí, organizátoři účast odhadli na tři čtvrtě milionu.

"Ti mladí jsou naočkovaní. Nedokážou vysvětlit, proč by nezávislost chtěli, protože neznají historii," uvedl za pokřiku "Jsem Španěl" 54letý Ángel Rodríguez.

Nezávislost Katalánska, nejbohatšího regionu Španělska se 7,5 milionu obyvatel, je v zemi Pyrenejského poloostrova značně polarizující téma. Podle průzkumu zveřejněného v červenci klesla podpora nezávislosti Katalánska na 44 procent, což je nejnižší úroveň za poslední dva roky. Naopak 48,3 procenta obyvatel tohoto regionu na severovýchodě Španělska se vyslovilo proti samostatnosti.

"Nás katalánských Španělů je víc, než kolik je separatistů. Je důležité, aby lidé viděli, že ne všichni podporují nezávislost," řekla 58letá uklízečka Martina Gonzálezová, jejíž ramena zdobila španělská vlajka.

VIDEO: Nedávné protesty v Katalánsku proti španělské vládě. 

V Katalánsku demonstrují desetitisíce lidí, zasáhla policie | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy