Za svobodný Hongkong. Ve městě se koná další protest, policie použila slzný plyn

ČTK ČTK
20. 10. 2019 10:51
Několik tisíc lidí se v neděli shromáždilo k dalšímu protestu v Hongkongu, i když ho policie nepovolila. Účastníkům proto hrozí, že budou zatčeni. Do ulic vyšli studenti i starší lidé, kolem jsou barikády a policisté použili slzný plyn, uvedla agentura AP. Mnozí účastníci se deštníky chránili před sluncem a měli zakrytou tvář, aby je nerozpoznaly bezpečnostní kamery.
Demonstrace není oficiálně povolená a jejím účastníkům tak hrozí zatčení.
Demonstrace není oficiálně povolená a jejím účastníkům tak hrozí zatčení. | Foto: Reuters

V davu bylo vidět transparenty s nápisy jako "Svobodný Hongkong". Na jednom místě útočníci hodili do stanice metra zápalnou bombu, policie pak použila slzný plyn.

Protesty za demokratické reformy a proti Číně trvají od června. Ten nedělní se koná na poloostrově Kowloon, který byl dějištěm násilností při minulých demonstracích. V oblasti jsou uzavřeny stanice metra a policie na ulici umístila vodní děla.

V oblasti jsou uzavřeny stanice metra a policie na ulici umístila vodní děla.
V oblasti jsou uzavřeny stanice metra a policie na ulici umístila vodní děla. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters bylo vidět i členy takzvaného tvrdého jádra hnutí, kteří v minulosti rozpoutali útoky na policisty a zapálili vchody do metra. V ulicích postavili zátarasy a nasprejovali hesla jako "Rozhodli jsme se raději zemřít vestoje než žít na kolenou". V minulosti tyto skupiny útočily na čínské banky a obchody s kontakty na pevninskou Čínu.

Účastníci protestů se domnívají, že správkyně Hongkongu Carrie Lamová nedokáže ochránit jejich svobody vůči Pekingu a umožňuje policii tvrdé zákroky proti účastníkům protestů. "Carrie Lamová nám vůbec nenaslouchá. Tak to může fungovat v Číně, ne v Hongkongu," citoval Reuters jednu z účastnic akce.

O nárůstu brutality v Hongkongu svědčí nejnovější incident, při němž byl v sobotu pobodán aktivista při rozdávání letáků s pozvánkou na dnešní demonstraci. Útočník ho zasáhl do krku a břicha a těžce ho zranil.

Noži a kladivy napadli před několika dny jednoho z vůdců protestního hnutí Jimmyho Shama. Cílem takových útoků je zastrašit odpůrce vlády a dosáhnout ukončení protestů.

Protesty v Hongkongu původně začaly nesouhlasem s navrhovaným zákonem o vydávání obviněných do pevninské Číny, který správkyně Hongkongu později stáhla. Demonstrantům to ale nestačilo, mezitím své požadavky rozšířili na obecnější demokratické reformy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy