Protiimigrační SVP vyhrála volby, politické zemětřesení ale Švýcary nečeká

ČTK ČTK
19. 10. 2015 10:36
Vítězství SVP se očekávalo a komentátoři ještě před volbami upozorňovali na to, že výrazné politické změny nelze očekávat, neboť v zemi nevládne koaliční kabinet, jako je tomu například v České republice. Sedmičlennou kolektivní vládu totiž volí parlament, ve kterém pravice netvoří jednotný blok.
Foto: Reuters

Bern - Jasné vítězství protiimigrační a nacionálně-konzervativní Švýcarské lidové strany (SVP), která bude mít po nedělních parlamentních volbách ve 200členné Národní radě takřka třetinu hlasů, neznamená pro alpskou konfederaci žádné pravicové zemětřesení.

V komentáři to napsal uznávaný švýcarský list Neue Zürcher Zeitung s tím, že v zemi neexistuje žádný jednotný pravicový blok, který by vládu mohl převzít.

O vedení země tak prý nadále budou rozhodovat dvě nejsilnější strany, tou druhou po SVP jsou sociální demokraté.

SVP, v jejímž programu jsou i populistická témata, získala 29,4 procenta hlasů, což je o 2,8 procentního bodu lepší výsledek než před čtyřmi lety. V Národní radě tak posílí o jedenáct mandátů na celkových 65 křesel. O 0,1 procentního bodu si polepšili i socialisté, kteří ale kvůli zisku SVP a třetích liberálů o tři křesla přišli, nyní budou mít 43 mandátů.

Liberálové FDP k dosavadním 30 mandátům získali tři nová. Další významnou politickou silou je ještě Křesťanskodemokratická lidová strana Švýcarska (CVP), která se opírá o 27 poslanců.

O přízeň voličů se bojovalo doslova na každém kroku. Na snímku plakát jednoho z kandidátů konzervativní SVP.
O přízeň voličů se bojovalo doslova na každém kroku. Na snímku plakát jednoho z kandidátů konzervativní SVP. | Foto: Reuters

Pravice netvoří jednotný blok

Vítězství SVP se očekávalo a komentátoři ještě před volbami upozorňovali na to, že výrazné politické změny nelze očekávat, neboť v zemi nevládne koaliční kabinet, jako je tomu například v České republice. Sedmičlennou kolektivní vládu totiž volí parlament, ve kterém pravice netvoří jednotný blok.

V současné době je sedm spolkových ministerstev rozděleno tak, že jedno má SVP, socialisté a liberální demokraté mají po dvou křeslech, jeden resort připadá na křesťanské demokraty a zbývající sedmý na Občanskodemokratickou stranu (BDP), která vznikla odštěpením od SVP. BDP dvě poslanecká křesla ztratila a nyní jich má sedm, analytici proto neočekávají, že vládě ministerstvo udrží a že se středolevému táboru podaří druhý ministerský mandát SVP nadále odpírat, poznamenala APA.

Šéf SVP Toni Brunner se ale již nechal slyšet, že bude požadovat, aby trojice nejsilnějších stran měla po dvou ministerských křeslech a sedmé připadlo čtvrté nejsilnější straně. Brunner tvrdí, že takový klíč na přerozdělení ministerstev byl ve Švýcarsku po desetiletí receptem na úspěch.

Deník Neue Zürcher Zeitung o výsledku napsal, že pravicový obrat v zemi se nekoná a že vítězství SVP je všechno jiné, jen ne zemětřesení. Vítězné pravicové síly se totiž liší v základních programových otázkách týkajících se migrace, vztahů k Evropské unii či uznávání mezinárodního práva. SVP v této problematice zastává nacionalistickou rétoriku, přistěhovalectví i sbližování Bernu s Bruselem důrazně odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy