Moskva - Ruští spisovatelé zorganizovali na podporu protivládní opozice procházku Moskvou. A přišlo na deset tisíc lidí.
Akce, kterou zorganizoval známý autor detektivních románů Boris Akunin, měla motto "Od jednoho Alexandra Sergejeviče k druhému. Od Puškina po Gribojedova".
Sám Akunin prohlásil, že "cílem experimentu je vyjasnit, jestli se Moskvané přeci jen mohou svobodně procházet po vlastním městě, nebo musí mít nějaké speciální povolení".
Reagoval tak na incidenty, kdy moskevská policie zatýkala osoby s bílou stužkou - symbolem protivládních demonstrací.
Za právo nosit bílé stužky
Trasa nebyla vybrána náhodně. Náměstí, jemuž vévodí Puškinova socha, se stalo jedním ze symbolů opozičních protestů. V březnu se zde konal také první povolební mítink odpůrců tehdejšího premiéra (a nyní staronového prezidenta) Vladimira Putina.
Park, ve kterém se nachází památník dramatika Alexandra Gribojedova, je zase místem "okupovaným" ruskými opozičníky, kteří zde již bezmála týden v kuse protestují proti inauguraci Vladimira Putina.
Zhruba deset tisíc kulturně naladěných Rusů se krátce po poledni vydalo na prohlídku ulicemi staré Moskvy. Oproti jiným opozičním akcím nikdo neprovolával žádná hesla, chyběly prapory politických organizací i samodělné plakáty.
Také nedílná součást všech posledních demonstrací - radikálové z obou politických spekter -, v davu nebyli. O to více se nedělního experimentu zúčastnili lidé středního věku, které - jak někteří přiznali - přilákala možnost pohovořit s oblíbenými umělci.
Někteří si s sebou dokonce vzali knížky a oblíbence pronásledovali. Hlavním cílem sběratelů autogramů byl, kromě Akunina, literát Dmitrij Bykov či prozaička Ljudmila Ulickaja.
Chci žít ve svobodném městě
"To, proč jsem přišla, má několik důvodů. Prvním z nich je protest proti výsledkům voleb a druhým, který se stal aktuální po Putinově inauguraci, je právo svobodně žít ve svém městě," vysvětluje asi čtyřicetiletá Anna.
Sama se prý nedávno setkala s policejní zlovůlí. Jak stoupenkyně opozice říká, policisté ji během procházky po centru Moskvy zastavili a perlustrovali jen proto, že byla oblečena v bílém.
"S akcí jsem více než spokojena. Nikde jsem neviděla ani jeden policejní anton, ale kdo ví, čím to celé skončí. Předešlé dny ukázaly, že od režimu je možné čekat cokoliv," dodává skeptickým hlasem.
Putin znovu prezidentem:
Policie tentokrát opozici v procházce ruskou metropolí nijak nebránila. Nikde nebyl vidět jediný příslušník nechvalně známé zásahové jednotky OMON, dopravní police nechala demonstranty v klidu projít po silnici. Jedinou překážkou na cestě tak byly šachové stolky v parcích podél trasy průvodu, které se hned zaplnily hráči s bílými stužkami.
Lidé si celou akci skutečně užívali. Diskutovali o literatuře, politice a někteří se vychloubali, kolikrát byli minulý týden policií zatčeni. Někteří však neskrývali jisté zklamání.
Procházka nestačí
Tak jako aktivní opoziční aktivistka Jevgenije. Zhruba pětadvacetiletá dívka prý za poslední tři roky nevynechala jedinou protivládní demonstraci.
"Nelíbí se mi, že režim nedodržuje ani jeden článek ústavy, nezávislé soudy fakticky neexistují, tisková svoboda také ne. V Kremlu sedí banda zlodějů," neskrývá své emoce brunetka s bílou stuhou ve vlasech.
Akuninův experiment se jí líbí. Je to prý nový formát opoziční akce: bez povolení od radnice, bez bezpečnostních rámů, bez scény i bez lídrů. Pouze procházka.
"Myslím si, že podobné procházky se budou v budoucnu opakovat. Mírné procházky jsou samozřejmě dobré, ale politiku režimu nijak neovlivní. A pokud chceme, aby z Kremlu opravdu odešli, tak se s nimi musíme vážně střetnout. Tuhle bandu může svrhnout jen několikamilionový intenzivní a nezkrotný protest," vysvětluje Jevgenije.
Když kulturní průvod došel ke Gribojedovovu pomníku, lidé se pomalu začali rozcházet. Menší část zamířila do nedalekého metra, zbytek se vydal do nedalekého tábora opozičních aktivistů.
"Vy jste z Česka? Jak my vám závidíme Havla! Škoda že Akunin nemá takové ambice, jako měl on. Ale to nic nemění na tom, že vám to v hokeji nandáme," s úsměvem prohodí při odchodu postarší pán, který s ostatními aplaudoval a křičel "Děkujeme" organizátoru akce.