Islámábád - Pákistánští demonstranti vyzbrojení holemi a kameny se v pondělí opět střetli v centru hlavního města Islámábádu s policií.
Část protestujících pronikla do sídla hlavní státní televizní stanice PTV, oznámila televize. Odvysílala záběry, na nichž se dav mužů žene dovnitř poté, co prolomil brány komplexu.
Televize následně přerušila vysílání a povolala armádu, aby nastolila pořádek.
Protesty pokračují už dva týdny. Demonstranti požadují odstoupení premiéra Naváze Šarífa.
Navzdory silnému dešti se dav protestujících pokusil v pondělí ráno prorazit policejní kordón a dostat se k rezidenci premiéra. Podle aktualizovaných informací se dav k objektu přibližuje.
Není ovšem jasné, zda je premiér uvnitř svého oficiálního sídla. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, ale podle pozorovatelů na místě je znát, že ustupuje a v zákrocích je spíše zdrženlivá, píše Reuters.
Premiéra viní z korupce a podvodů
S ohledem na bezpečnostní situaci v Islámábádu dnes zůstaly všechny místní školy uzavřené, přestože i v Pákistánu dnes dětem začíná nový školní rok.
Do té doby poklidné demonstrace se zvrhly v násilí o víkendu. Podle informací agentury Reuters zemřeli nejméně tři lidé a stovky dalších byly zraněny.
Stoupenci opozičního vůdce Imrana Chána a muslimského duchovního Táhira Kadrího viní Šarífa z korupce a volebních podvodů, což premiér popírá.
V neděli se kvůli vyostření situace sešli vrchní velitelé pákistánské armády. V prohlášení poté armáda uvedla, že sleduje nynější politickou krizi s "vážným znepokojením". "Další použití síly problém jen zhorší," uvedla.
V Pákistánu často při mocenských změnách sehrávala armáda důležitější úlohu než volby, generálové prosazovali svou vůli prostřednictvím státních převratů.
Proto i nyní může armáda sehrát klíčovou roli v tom, jak se konflikt dále vyvine. Zatím ale kromě prohlášení a snahy o rozhovory s hlavními protagonisty do krize nijak přímo nezasáhla.