Pákistánská policie použila proti demonstrantům slzný plyn

ČTK ČTK
30. 8. 2014 20:55
Demonstranti jsou rozhořčeni slábnoucí ekonomikou, nezaměstnaností a nekontrolovaným růstem moci radikálních skupin.
Protivládní protesty v Pákistánu.
Protivládní protesty v Pákistánu. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánská policie v sobotu použila slzný plyn proti tisícovkám demonstrantů požadujících odstoupení premiéra Naváze Šarífa. Demonstranti byli na cestě k premiérově rezidenci, která stojí v centru hlavního města Islámábádu, napsala agentura AP.

V Islámábádu již přes dva týdny demonstrují tisíce lidí, doposud však byly protesty pokojné. K pochodu na premiérův dům dnes demonstranty vyzvali opoziční politik Imran Chán a muslimský duchovní Muhammad Táhir Kadrí, kteří stojí v čele protestů.

Chán a Kadrí tvrdí, že Šaríf zvítězil v loňských volbách podvodem, a požadují jeho odstoupení. To však premiér odmítá.

Demonstranti jsou rozhořčeni slábnoucí ekonomikou, nezaměstnaností, nekontrolovaným růstem moci radikálních skupin a špatným fungováním základních služeb.

Jaderný stát Pákistán, kde žije zhruba 180 milionů lidí, byl ve své historii svědkem řady vojenských převratů. Soupeření o moc mezi civilními a vojenskými vůdci je klíčovým problémem pákistánské politiky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy