Desítky tisíc Rusů protestovaly na podporu Navalného. Policie přes 3000 osob zatkla

Demonstrace za Navalného se konají v Moskvě (na snímku) i dalších městech Ruska.
Alexej Navalnyj byl zatčen 17. ledna při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil. Navalnyj obvinění odmítl jako zmanipulovaná a Rusy vyzval k novým protestům.
První demonstrace vypukly v sobotu kvůli časovému posunu na Dálném východě. V Jakutsku přitom účastníky neodradily ani silné mrazy kolem -50 stupňů Celsia.
Tisíce lidí vyšly do ulic také ve Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země.
Jeden z demonstrantů v Omsku na Sibiři, kterého právě zadrželi strážci zákona.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2021 16:15
Po celém Rusku se v sobotu konaly demonstrace na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. Toho úřady zatkly minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu po otravě jedem novičok. V Moskvě se akce podle agentury Reuters zúčastnilo až 40 000 lidí. Policie již po celé zemi podle agentur zadržela přes 3000 účastníků demonstrací.

Protestních akcí v přibližně šedesáti ruských městech se podle tiskových agentur zúčastnily desítky tisíc lidí, policie pozatýkala přes 3000 osob. Řada lidí byla zadržena v Moskvě, kde se podle odhadů novinářů největší demonstrace zúčastnilo kolem čtyřiceti tisíc osob. 

Záběry na sociálních sítích ukazovaly již ráno řadu demonstrantů v sibiřském Jakutsku, kteří přišli protestovat i přes velkou nepřízeň počasí, teploty tam spadly na asi minus 50 stupňů Celsia.

Dav podporovatelů ruského opozičníka se už dříve shromáždil i v Irkutsku, Jekatěrinburgu nebo Krasnojarsku. Aktivisté zveřejnili videonahrávky z Vladivostoku, na nichž je vidět, jak policisté při zásazích pronásledují a bijí demonstranty obušky a nakládají je do policejních antonů. 

Nejméně dvoutisícový protest se konal v druhém největším ruském městě Petrohradu. Demonstranti skandovali "Svobodu Navalnému!", "Svobodu politickým vězňům!" či "Putin je lhář!". Novináři mezitím zveřejnili další důkazy policejního násilí v tamních ulicích. 

Téměř 40 000 lidí se podle organizátorů sešlo na největším sobotním protestu v hlavním městě Moskvě. Demonstrace začala ve 14:00 místního času (12:00 SEČ). 

Řadu účastníků policisté zatkli, včetně manželky Navalného Julije, Ljubov Sobolové, právničky a spolupracovnice Navalného z jeho Fondu boje s korupcí nebo jeho mluvčí Kiru Jarmišovou, která následně dostala trest devíti dnů vězení. Sobolová byla s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce zatčena již ve čtvrtek, následně ji ale úřady jako matku malého dítěte propustily.  

Zatýkání Julije Navalné v Moskvě.

Demonstranti v Moskvě se po akci na Puškinově náměstí vydali na pochod ke Kremlu. Někteří z nich házeli po policistech sněhové koule, což vyprovokovalo střety mezi bezpečnostními složkami a nespokojenci. V davu byly vidět transparenty s nápisy jako "Já se nebojím" či "Ne diktatuře".

Ruské ministerstvo zahraničí mezitím kritizovalo americkou ambasádu v Moskvě, že zveřejnila přesná místa a časy několika demonstrací plánovaných na sobotu, a hodlá si kvůli tomu předvolat americké diplomaty.

Ambasáda informace publikovala společně s varováním pro americké občany, aby se těmto místům vyhnuli. "Pod záminkou obav o bezpečnost amerických občanů v zahraničí chce Washington rozdmýchat protesty v Rusku," uvedlo ruské ministerstvo.

Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu sešly na podporu opozičníka také u ruského velvyslanectví v Praze. Dorazili většinou mladí lidé, na pořádek dohlížela policie. Několik stovek demonstrujících se odpoledne shromáždilo i v centru Prahy.

Sobotní protest u ruské ambasády v Praze.
Sobotní protest u ruské ambasády v Praze. | Foto: ČTK

Ostrý kritik Kremlu 

Alexeje Navalného, který je pokládán za nejostřejšího a nejviditelnějšího Putinova odpůrce na domácí scéně, zadržela policie minulou neděli na moskevském letišti. Přiletěl z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu.

Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu, který mu byl v roce 2014 uložen za údajnou zpronevěru. Evropský soud pro lidská práva nicméně označil tento rozsudek za "účelový", sám opozičník ho odmítá jako nepodložený. Ve videu, zveřejněném v pondělí po soudním rozhodnutí o vazbě, vyzval Navalnyj Rusy, aby se nebáli a vyšli do ulic protestovat. 

Video: Zatčený Navalnyj? Putin ho má za nepřítele, může sedět ještě několik let, říká Litvin

Dalo se čekat, že Navalnyj bude zatčen, jiná cesta není, může sedět ve vězení několik let. Jen jeden člověk může rozhodnout o jeho osudu - Putin. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 32 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy