Hanoj - Evropská unie stupňuje nátlak na barmskou juntu ve snaze vymoci si propuštění opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, kterou vojenský režim v těchto dnech soudí pro údajné porušení podmínek domácího vězení.
Český ministr zahraničí Jan Kohout se dnes na okraj 9. setkání ministrů zahraničních věcí ASEM (Asijsko-evropské setkání) v Hanoji sešel se svým barmským protějškem Nyan Winem a jménem celé sedmadvacítky, které Praha až do konce června předsedá, vyzval jeho vládu k "okamžitému propuštění Su Ťij na svobodu a zahájení politického dialogu s opozicí".
Téma soudního procesu s vůdkyní Národní ligy pro demokracii (NLD) a laureátkou Nobelovy ceny míru, jež strávila od svého prvního uvěznění v červenci 1989 už více než 13 a půl roku v internaci a nyní jí hrozí další pětiletý trest, zastínilo podle tiskových agentur spolu s čerstvým jaderným testem severokorejského komunistického režimu zbytek agendy hanojské schůzky.
Ta se měla původně zabývat především otázkami budoucnosti ASEM včetně možného rozšíření o Rusko a Austrálii či politickým aspektům globálního ekonomického útlumu.
"Klíč leží v Asii"
Přestože ministři zahraničí EU odsoudili soudní proces se Su Ťij ve svém společném prohlášení po schůzce v Bruselu už minulý týden (české předsednictví tak učinilo dokonce již před jeho zahájením), schůzka s jejich asijskými kolegy jim otevírá nový prostor k diplomatické ofenzívě.
Sousední země, které s vojenským režimem v Barmě na rozdíl od západních vlád udržují těsné obchodní i politické styky, totiž mají na generály mnohem silnější páky. Řeč je především o Číně, Indii a Thajsku.
"Je zjevné, že klíč leží v Asii. Jsem hluboce přesvědčena, že naši asijští partneři mohou přimět juntu k činům," řekla televizi TV5 Monde francouzská ministryně pro lidská práva Rama Yadeová.
Podobný názor vyjádřil v Hanoji i náměstek britského ministra zahraničí Bill Rammel, který novinářům řekl, že od závěrečného komuniké očekává v tomto směru jednoznačné poselství.
"Potřebujeme co nejsilnější mezinárodní reakci… a co nejsilnější výzvu ze strany ASEM, že na začátku procesu politického usmíření musí být propuštění Aun Schan Su Ťij na svobodu," cituje Rammelova slova agentura AFP.
ASEAN a válka slov
Britský diplomat rovněž ocenil prohlášení, které minulý týden vydala thajská vláda jménem Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a v němž vyjádřila nad posledním vývojem v Barmě "vážné znepokojení" a konstatovala, že "v sázce je čest a věrohodnost" tamní vlády.
Barmská junta, která je od roku 1997 členem ASEANu, se naopak proti prohlášení silně ohradila a označila jej za nepřípustné vměšování cizí vlády do svých vnitřních záležitostí.
"Myanmar (= od roku 1989 oficiální název země, který ale barmská opozice a některé západní vlády odmítají, protože junta změnu prosadila svévolně - pozn. red.) rezolutně odmítá prohlášení rotujícího předsednictví ASEANu, které je fakticky nesprávné a porušuje zavedenou praxi nevměšování se do vnitřních záležitostí členských států," píše se v oficiálním tiskovém orgánu barmské junty, listu New Light of Myanmar.
"S lítostí musíme konstatovat, že se předsednictví nepodařilo uchovat důstojnost ASEANu, Myanmaru ani Thajska," píše se dále v prohlášení, které odvysílala také státní barmská televize a rozhlas.