Typický terorista neexistuje. Zaměřit se jen na muslimy může být riskantní

Michelle Hansen
23. 7. 2016 16:20
Profilace teroristů by mohla pomoci při uprchlické krizi. Ne vždy je však efektivní. V průměru je muslimský terorista jeden z osmi milionů lidí, kteří cestují letadlem. Při kontrole všech muslimsky vypadajících cestujících by většina z nich byla nevinná. Podle amerického psychiatra lidé obecně nemají jednotnou identitu, proto nelze s jistotou říct, kdo by mohl být terorista.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Najít společné rysy teroristů, napojených na takzvaný Islámský stát (IS) a jiné teroristické organizace, není snadné. Jejich profilováním po celém světě se zabývá Terrorist Screening Centre (TSC), které je součástí amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Vytvoření profilů by mělo ulehčit identifikaci potenciálních útočníků na letištích nebo v místech, kde je velká koncentrace lidí, a také sloužit pro rychlejší kontrolu přistěhovalců, kteří žádají o azyl.

Především by to pomohlo současné uprchlické krizi. Ani patnáct let po útocích z 11. září, kdy tato organizace vznikla, však specialisté na profilování teroristů nedošli k jednoznačné shodě.

TSC mimo jiné doporučuje, ať jsou při bezpečnostních kontrolách bráni na zřetel především muslimové nebo ti, kteří jako muslimové vypadají. Podle amerického odborníka na kryptografii a bezpečnost technologií Bruce Schneiera to ale není dobře a naopak to přinese vyšší riziko.

Jeden terorista mezi osmi miliony muslimů

"Po jedenáctém září byli pouze dva muslimští teroristé v americkém letadle. Útočník, který měl bombu v botě, a druhý byl muž, který měl výbušninu skrytou ve spodním prádle," vysvětlil Schneier pro magazín Forbes.

"Musíme si uvědomit, že z 630 000 000 letecky přepravených osob za rok tvoří muslimové pouze osminu procenta. Když toto procento ztrojnásobíte, dostanete počet cestujících, kteří vypadají semitsky. To by znamenalo, že muslimský cestující, který byl terorista, by byl jeden z osmdesáti milionů. Pokud přidáme devatenáct teroristů z jedenáctého září, poměr nám skočí na jednoho muslimského teroristu na osm milionů cestujících. Protože je číslo tak malé, téměř každý zadržený by byl nevinný," upozornil Schneier.

Specializovaná pracoviště, která se zabývají identifikací možných teroristických útočníků, se nacházejí mimo jiné i v Evropě.

"Vytvořit profil teroristy je opravdu velmi těžké," souhlasí se svým kolegou Tijbbe Joustra, nizozemský národní koordinátor pro boj proti terorismu.

"Chcete-li mít profil, kterým teroristu rozpoznáte, musíte si být jisti, že podle daného jednotného vzoru můžete potenciálního teroristu předvídat. Myslím si, že není možné postupovat systémem 'Tenhle chlap bude radikál, možná, že by mohl být jednou terorista'," řekl v rozhovoru pro Washington Post.

Příkladem toho, že teroristou může být kdokoliv, je příběh Belgičana Muriela Degauque. Běloch s blond vlasy a příkladný katolík ve svých 38 letech konvertoval k islámu, odcestoval do Iráku a tam se v roce 2005 vyhodil do povětří. Takových příkladů je ale víc.

Není důležité, jak vypadá, ale jak se chová

"Můžeme obecně vyčleňovat, jak terorista vypadá? Ne. Měli bychom se více zaměřit na podezřelé chování, a nikoliv na profilování," řekl pro Washington Post Edwin Bakker z haagského Clingendael Institutu v Haagu, jenž se ve své studii snažil zkoumat téměř dvacet typů sociálního a ekonomického zázemí podezřelých.

Omar Mateen, který se narodil v New Yorku a jeho rodina byla afghánského původu, zmasakroval nedávno v gay klubu v Orlandu 49 lidí. Na veřejnosti vystupoval jako homofob, který ovšem potají používal aplikaci na telefonu k seznamování s homosexuálními muži. Svoji bývalou manželku fyzicky týral a byl zuřivě oddaný Alláhovi.

"Mateen se možná cítil chvílemi jako manžel, v některých situacích jako ochranka. Byl homosexuálně orientovaný a na druhou stranu členem IS. Lidé sami o sobě nemají jednotnou společenskou identitu, která přesahuje všechno ostatní," řekl deníku The Financial Times psychiatr a bývalý důstojník CIA v Afghánistánu Mar Sageman.

Umíme identifikovat tvář, i když je ve špatné kvalitě, a porovnat její podobnost vůči databázi, říká Martin Urban z firmy Eyedea Recognition. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy