Prodloužení sankcí neplatí. Unijní soud rozhodl v případě Janukovyče i jeho syna

ČTK ČTK
11. 7. 2019 18:31
Soudní dvůr Evropské unie zrušil některá rozhodnutí o prodloužení unijních sankcí proti ukrajinskému exprezidentovi Viktoru Janukovyčovi a dalším šesti bývalým ukrajinským činitelům. Oznámil to unijní prvoinstanční tribunál, který je součástí Soudního dvora EU. Čtvrteční rozhodnutí se týkají sedmi Ukrajinců, jimž Evropská unie zmrazila majetek.
Viktor Janukovyč.
Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters

Soud se zabýval stížností exprezidenta a dalších osob proti zařazení na unijní sankční seznam po propuknutí ukrajinské krize v únoru 2014. Rada EU v březnu téhož roku rozhodla o zmrazení majetku a ekonomických zdrojů osob, které byly na základě předběžného vyšetřování ukrajinských úřadů shledány odpovědnými za zneužívání peněz ukrajinského státu a jejich ilegální vyvádění mimo Ukrajinu. Sankce umožnily zmrazit majetek v bankách EU.

Kromě Janukovyče byli na seznam také například prezidentův syn Oleksandr, expremiér Mykola Azarov nebo někdejší generální prokurátor Viktor Pšonka.

Platnost zmrazení jejich majetku byla v uplynulých letech prodlužována, což dotyčné osoby u unijního soudu napadly.

Bývalému ukrajinskému prezidentovi a jednomu z jeho synů soud konkrétně zrušil prodloužení sankcí, o nichž bylo rozhodnuto v letech 2016 a 2017. K dalším prodloužením, která byla rovněž napadena, se unijní justice dosud nevyjádřila. U ostatních osob soud zrušil prodloužení přijaté loni v březnu.

Evropské země sice svá rozhodnutí o uvalení sankcí nebo jejich prodloužení mohou opírat o postup třetí země, jako je v tomto případě Ukrajina, ale musí si ověřit, že tento postup respektuje "právo na obhajobu a právo na účinnou soudní ochranu", konstatoval dnes unijní soud. "Neexistují však žádné důkazy", že by Rada před prodloužením sankcí ověřila dodržování příslušných práv ukrajinskou justicí, uvedl soud EU prvního stupně.

Rada může nyní případ předložit Soudnímu dvoru EU, pokud bude chtít zpochybnit dnešní verdikt.

Janukovyč, který veškerá obvinění z defraudace odmítá, nyní žije v Rusku. Je sice na seznamu osob hledaných Interpolem, ale neočekává se, že by ho Moskva vydala.

V nepřítomnosti byl letos v lednu v Kyjevě odsouzen ke 13 letům odnětí svobody za vlastizradu a za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl odsouzen ke 12 letům. Kromě toho se má zodpovídat ze zabíjení demonstrantů během převratu z roku 2014. Exprezident veškerá obvinění odmítá a neočekává se, že by ho Moskva vydala Kyjevu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy