Prodloužení sankcí neplatí. Unijní soud rozhodl v případě Janukovyče i jeho syna

ČTK ČTK
11. 7. 2019 18:31
Soudní dvůr Evropské unie zrušil některá rozhodnutí o prodloužení unijních sankcí proti ukrajinskému exprezidentovi Viktoru Janukovyčovi a dalším šesti bývalým ukrajinským činitelům. Oznámil to unijní prvoinstanční tribunál, který je součástí Soudního dvora EU. Čtvrteční rozhodnutí se týkají sedmi Ukrajinců, jimž Evropská unie zmrazila majetek.
Viktor Janukovyč.
Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters

Soud se zabýval stížností exprezidenta a dalších osob proti zařazení na unijní sankční seznam po propuknutí ukrajinské krize v únoru 2014. Rada EU v březnu téhož roku rozhodla o zmrazení majetku a ekonomických zdrojů osob, které byly na základě předběžného vyšetřování ukrajinských úřadů shledány odpovědnými za zneužívání peněz ukrajinského státu a jejich ilegální vyvádění mimo Ukrajinu. Sankce umožnily zmrazit majetek v bankách EU.

Kromě Janukovyče byli na seznam také například prezidentův syn Oleksandr, expremiér Mykola Azarov nebo někdejší generální prokurátor Viktor Pšonka.

Platnost zmrazení jejich majetku byla v uplynulých letech prodlužována, což dotyčné osoby u unijního soudu napadly.

Bývalému ukrajinskému prezidentovi a jednomu z jeho synů soud konkrétně zrušil prodloužení sankcí, o nichž bylo rozhodnuto v letech 2016 a 2017. K dalším prodloužením, která byla rovněž napadena, se unijní justice dosud nevyjádřila. U ostatních osob soud zrušil prodloužení přijaté loni v březnu.

Evropské země sice svá rozhodnutí o uvalení sankcí nebo jejich prodloužení mohou opírat o postup třetí země, jako je v tomto případě Ukrajina, ale musí si ověřit, že tento postup respektuje "právo na obhajobu a právo na účinnou soudní ochranu", konstatoval dnes unijní soud. "Neexistují však žádné důkazy", že by Rada před prodloužením sankcí ověřila dodržování příslušných práv ukrajinskou justicí, uvedl soud EU prvního stupně.

Rada může nyní případ předložit Soudnímu dvoru EU, pokud bude chtít zpochybnit dnešní verdikt.

Janukovyč, který veškerá obvinění z defraudace odmítá, nyní žije v Rusku. Je sice na seznamu osob hledaných Interpolem, ale neočekává se, že by ho Moskva vydala.

V nepřítomnosti byl letos v lednu v Kyjevě odsouzen ke 13 letům odnětí svobody za vlastizradu a za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl odsouzen ke 12 letům. Kromě toho se má zodpovídat ze zabíjení demonstrantů během převratu z roku 2014. Exprezident veškerá obvinění odmítá a neočekává se, že by ho Moskva vydala Kyjevu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy