Ukrajina vzpomíná na oběti krvavých střetů. Demonstrace se před 5 lety změnily v boje

ČTK ČTK
18. 2. 2019 18:35
Ukrajinci si v pondělí připomněli počátek krvavých událostí na centrálním kyjevském náměstí Nezávislosti, které o několik dní později vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Před pěti lety, 18. února 2014, bylo v hlavním městě zastřeleno 23 lidí a dosavadní pokojné demonstrace se změnily v ozbrojený boj.
Kyjev před 5 lety v únoru 2014
Kyjev před 5 lety v únoru 2014 | Foto: ČTK

Proti režimu demonstrovali Ukrajinci od listopadu roku 2013. Účastníci demonstrací protestovali proti rozhodnutí prezidenta odmítnout sblížení s Evropou a navázat těsnější hospodářskou spolupráci s Ruskem, ozývaly se hlasy proti tehdejšímu věznění bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Protesty postupně přerostly v ozbrojené střety, podle úředních odhadů zahynulo v Kyjevě a dalších městech celkem 106 lidí. Média mrtvé označují jako "nebeskou setninu".

Prezident Petro Porošenko při cestě na západ země položil věnec ke hrobu jedné z obětí střelby v Kyjevě. Účastníci vzpomínkové akce v kyjevské Aleji hrdinů nebeské setniny zapalovali na počest mrtvých svíčky a vystřihovali z bílého papíru symbolické anděly. Ve Lvově vyvěsili na místní radnici ukrajinskou vlajku, která před pěti lety vlála nad hlavami demonstrantů v hlavním městě.

Pravoslavný patriarcha Filaret předal v Kyjevě účastníkům dramatických událostí na náměstí Nezávislosti pamětní medaile. V řadě ukrajinských kin dnes promítali dokumentární film Majdan (Náměstí), který je kronikou dramatických událostí, jež vedly k pádu vlády.

Tymošenková na své facebookové stránce 18. únor 2014 označila za znepokojivý a rozhodující den a strašnou a tragickou noc. "Dokonce daleko od Kyjeva, za mřížemi, jsem slyšela bít srdce velkého národa. Dnešek není pouhým výročím. Je to den zrodu skutečně velké, evropské Ukrajiny," napsala expremiérka, která je jednou z vážných uchazeček o post hlavy státu v březnových prezidentských volbách.

Bývalý prezident Janukovyč v únoru 2014 uprchl ze země, pokyn k jeho převozu na Krym a později do Ruska údajně vydal ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinský exprezident, který nyní žije v Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, byl letos v lednu v Kyjevě odsouzen v nepřítomnosti za vlastizradu a napomáhání válce proti Ukrajině ke 13 letům vězení. Rozsudek není pravomocný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy