Ukrajina vzpomíná na oběti krvavých střetů. Demonstrace se před 5 lety změnily v boje

ČTK ČTK
18. 2. 2019 18:35
Ukrajinci si v pondělí připomněli počátek krvavých událostí na centrálním kyjevském náměstí Nezávislosti, které o několik dní později vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Před pěti lety, 18. února 2014, bylo v hlavním městě zastřeleno 23 lidí a dosavadní pokojné demonstrace se změnily v ozbrojený boj.
Kyjev před 5 lety v únoru 2014
Kyjev před 5 lety v únoru 2014 | Foto: ČTK

Proti režimu demonstrovali Ukrajinci od listopadu roku 2013. Účastníci demonstrací protestovali proti rozhodnutí prezidenta odmítnout sblížení s Evropou a navázat těsnější hospodářskou spolupráci s Ruskem, ozývaly se hlasy proti tehdejšímu věznění bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Protesty postupně přerostly v ozbrojené střety, podle úředních odhadů zahynulo v Kyjevě a dalších městech celkem 106 lidí. Média mrtvé označují jako "nebeskou setninu".

Prezident Petro Porošenko při cestě na západ země položil věnec ke hrobu jedné z obětí střelby v Kyjevě. Účastníci vzpomínkové akce v kyjevské Aleji hrdinů nebeské setniny zapalovali na počest mrtvých svíčky a vystřihovali z bílého papíru symbolické anděly. Ve Lvově vyvěsili na místní radnici ukrajinskou vlajku, která před pěti lety vlála nad hlavami demonstrantů v hlavním městě.

Pravoslavný patriarcha Filaret předal v Kyjevě účastníkům dramatických událostí na náměstí Nezávislosti pamětní medaile. V řadě ukrajinských kin dnes promítali dokumentární film Majdan (Náměstí), který je kronikou dramatických událostí, jež vedly k pádu vlády.

Tymošenková na své facebookové stránce 18. únor 2014 označila za znepokojivý a rozhodující den a strašnou a tragickou noc. "Dokonce daleko od Kyjeva, za mřížemi, jsem slyšela bít srdce velkého národa. Dnešek není pouhým výročím. Je to den zrodu skutečně velké, evropské Ukrajiny," napsala expremiérka, která je jednou z vážných uchazeček o post hlavy státu v březnových prezidentských volbách.

Bývalý prezident Janukovyč v únoru 2014 uprchl ze země, pokyn k jeho převozu na Krym a později do Ruska údajně vydal ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinský exprezident, který nyní žije v Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, byl letos v lednu v Kyjevě odsouzen v nepřítomnosti za vlastizradu a napomáhání válce proti Ukrajině ke 13 letům vězení. Rozsudek není pravomocný.

 

Právě se děje

Další zprávy