Prodej zbraní Saúdům by měly zrušit i další země EU, míní Německo. Češi vyčkávají

ČTK Helena Truchlá ČTK, Helena Truchlá
Aktualizováno 22. 10. 2018 12:54
Němci kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího pozastavili zbrojní vývoz do Saúdské Arábie. Podle nich by ale bylo lepší, kdyby se tak zachovala celá EU.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín/Rijád - Německo se domnívá, že i další členské státy Evropské unie by měly pozastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Řekl to v pondělí ministr hospodářství Peter Altmaier. Kancléřka Angela Merkelová už v neděli ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do království, dokud nebude případ vyjasněn.

Chášukdží byl naposledy spatřen 2. října, kdy navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Rijád až tuto sobotu přiznal, že muž na konzulátu přišel o život, údajně při bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr případ označil za závažný omyl.

Altmaier považuje vysvětlení, jaké poskytl Rijád, za nedostačující. "(Německá) vláda se shoduje, že prozatím nedáme souhlas k dalšímu vývozu zbraní, protože chceme vědět, co se stalo," sdělil ministr v rozhovoru s televizí ZDF.

Německá vláda zatím schválila zbrojní export do Saúdské Arábie v hodnotě 400 milionů eur (deset miliard korun). Království je tak po Alžírsku druhým největším dovozcem německých zbraní.

Podle Altmaiera by měly také jiné země EU prodej zbraní Rijádu zastavit a přispět ke zvýšení tlaku na Saúdskou Arábii. "Bylo by významné sjednotit evropské stanovisko… nebude to mít náležitý dopad, pokud my zastavíme vývoz a ostatní státy ten výpadek doplní," řekl ministr. Evropské země by se na případném uvalení embarga musely shodnout jednomyslně. 

Vyváží i Česko

Česká republika je podle ministerstva zahraničí připravena o koordinovaném postupu jednat, zatím ale vyčkává na výsledky vyšetřování. "EU musí jednat jasně a jedním hlasem. Plně podporujeme společné prohlášení osmadvaceti členských státu," napsal ministr Petříček (ČSSD) v sobotu na svůj Twitter. 

Podle mluvčí úřadu Michaely Lagronové Petříček pravděpodobně přijme ve středu velvyslance Saúdské Arábie v ČR a budou probírat i toto téma. 

V roce 2016, ze kterého jsou k dispozici poslední souhrnné statistiky ministerstva průmyslu a obchodu, vyvezli čeští exportéři do království vojenský materiál v celkové hodnotě 14,5 milionu eur (v přepočtu asi 375 milionů korun). Jednalo se o střelivo, vozidla a jejich součásti, pancéřové vybavení nebo simulátory. 

Mezi exportéry patří například Czechoslovak Group (CSG), která Saúdům dodává pozemní techniku, včetně té obrněné. "Jedná se zejména o techniku na podvozcích Tatra," uvedl před rokem ve vyjádření pro Hospodářské noviny mluvčí CSG Andrej Čírtek. "Počty vozidel Tatra v armádách Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů přesahují 2000 kusů," dodal mluvčí. 

Černá listina unie

V Rijádu začne v úterý investiční fórum, které se mnoho jednotlivců a organizací kvůli Chášukdžímu rozhodlo bojkotovat. Podle agentury Reuters se snaží němečtí politici přimět k bojkotu i generálního ředitele firmy Siemens Joea Kaesera. 

Saúdská Arábie by nebyla první zemí, na kterou EU embargo na vývoz zbraní uvalila. Sankce se týkají například Číny, a to už od roku 1989, kdy čínský režim násilně potlačil demonstrace na Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Mezi další země na seznamu patří Středoafrická republika, Barma, Írán, Severní Korea nebo Venezuela. 

Video: Bez zbraní není nezávislost, říká anarchistický hacker

Bitcoin lidem umožňuje posílat peníze i tam, kde panuje embargo, říká britsko-íránský anarchistický programátor, hacker a revolucionář Amir Taaki. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy