Prodali je a odtrhli od dětí. Severokorejské nevěsty v Číně zakládají nové rodiny a sní o útěku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 12. 2017 6:36
Desítky tisíc Severokorejek skončily v Číně v rukou farmářů, kteří si je u převaděčů koupili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Do Číny ji ze Severní Koreje před 11 lety nalákali převaděči na vidinu práce. Místo toho skončila jako nevěsta pro místního farmáře, který si ji koupil.

Od té doby se už domů nikdy nevrátila. Nechala doma dvě vlastní děti, ale teď se bojí, že ji čínské úřady najdou a pošlou zpátky do KLDR. V Číně žije nelegálně, v Koreji by ji místo setkání s dětmi čekalo přinejmenším vězení.

Žena s iniciálami S. Y., která pod podmínkou anonymity promluvila s novináři z agentury AP, je jednou z možná desítek tisíc Severokorejek, které se od poloviny 90. let staly oběťmi obchodu s bílým masem. Mladé ženy doufaly, že v Číně najdou práci a vydělané peníze pošlou zpátky domů.

Za severokorejskými hranicemi na ně ale čekal život v ilegalitě a muži, kteří za ně předem zaplatili.

Farmáři žijící v čínských provinciích sousedících s KLDR tak řešili problém se sháněním manželek. Dlouho prosazovaná politika jednoho dítěte se podepsala na demografickém složení čínské společnosti.

Někteří z nich pak se svými severokorejskými nevěstami založili rodinu. Zdaleka ne všechny případy ale dopadly takto idylicky. Agentura AP nasbírala příběhy o zneužívání, nucené práci, psychickém teroru, osamocení a vyloučení ze společnosti.

Nejdůležitější je nerozbít znovu rodinu

S. Y. nechala doma v Pchjongjangu dva syny. Ani se pořádně nerozloučila, protože měla být s vydělanými penězi brzy zpátky. Její rodina ale z 2100 amerických dolarů (téměř 46 000 korun), které za ni její čínský manžel zaplatil, nedostala nic.

Dnes 53letá žena si na svého druha nestěžuje, dokonce spolu zplodili dceru. Bolestivou vzpomínku na původní rodinu ale zahnat nejde.

Stejně jako ostatní prodané Severokorejky žije v Číně v ilegalitě jako občan druhé kategorie. Mluví špatně čínsky, ze strachu před namátkovou kontrolou raději nikam necestuje, má jen málo přátel. Žije v osamění.

Smutek a frustrace ji dokonce jednou dohnaly až k pokusu o sebevraždu. Až když jí pumpovali prášky na spaní z žaludku, došlo jí, že i její čínská dcera ji potřebuje.

Šanci na útěk do Jižní Koreje zavrhla. Znamenalo by to pro ni znovu si projít tím samým, znovu opustit svoji rodinu. "To, na čem nejvíc záleží, je neničit naši rodinu," říká dnes.

Sňatkový podvod

Takových jako ona ale není moc. Většina z nich nakonec přesto odejde. Někdy je přemůže strach z toho, že je chytí a odvede čínská policie. Jiné utíkají před svými manželi. Prchají do Jižní Koreje, kde jako severokorejské uprchlice získají občanství, byt a finanční podporu.

"Každou noc jsem měla slabé spaní," popisuje 41letá Kim. "Pokaždé, když jsem uslyšela zvuk aut, bála jsem se, že to bude policie."

Do Číny přišla těhotná, aniž by to v té době ještě věděla. Vydržela tam jen dva a půl roku a v roce 2009 utekla do Jižní Koreje. Doufala, že za ní její čínský manžel s dvouletou dcerou přijedou. Ten to ale odmítl a před čtyřmi lety ukončil veškerý kontakt, když zjistil, že se Kim znovu vdala.

Cítí se být podveden. Za svou manželku zaplatil v přepočtu 7530 amerických dolarů (přes 160 tisíc korun). "Přišla sem, porodila dítě a odešla," popisuje padesátiletý muž. "Měla jídlo a střechu nad hlavou. Nechápu, proč odešla."

Většina obyvatel čínských vesnic na hranicích s KLDR, kde "severokorejské nevěsty" končí, jeho názor sdílí. Dívají se na ně skrze prsty. "Říkají, že nejsme skutečné matky," vysvětluje S. Y. "Říkají nám slepice. Jenom tady naklademe vajíčka a pak utečeme jinam."

Děti, které za sebou v Číně nechají, to nemají o nic jednodušší. Nesou si stigma a ve škole čelí šikaně. Ostatní děti Severokorejek se pak bojí, že je jejich matky taky opustí.

S. Y. nemá sílu na to, aby začínala potřetí znovu v Jižní Koreji. Se svým manželem vychází dobře. Jeho rodina našetřila peníze a zaplatila převaděčům, kteří ji už jednou ošálili, aby zkontrolovali její syny v KLDR. Zjistili, že je vychovává její bratr.

S. Y. se teď znovu snaží našetřit peníze, které by jim mohla poslat. Zdaleka ne každá severokorejská nevěsta si to ale může dovolit.

Video: Miliony Severokorejců se upisují armádě

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 35 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 45 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy