Dezertér z KLDR měl tuberkulózu, žloutenku i roztříštěné obratle. Život mu zachránil špičkový lékař

Radim Klekner Radim Klekner
27. 11. 2017 6:21
Příslušník severokorejské pohraniční stráže, který v polovině listopadu uprchl v dešti kulek do Jižní Koreje, utrpěl při útěku vážná zranění. Lékaři navíc zjistili, že trpí řadou vážných chorob, včetně tuberkulózy a hepatitidy.
Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press

Soul - Severokorejský voják, který v polovině listopadu dezertoval přes ostře střeženou hranici do Jižní Koreje, měl při útěku neuvěřitelné štěstí.

Za život vděčí jen okamžité lékařské pomoci, jíž se mu dostalo během transportu helikoptérou do nemocnice. A také umu jihokorejských chirurgů, kteří jej následně operovali.

Jak se ukázalo, čtyři kulky, jež při střelbě severokorejských pohraničníků pronikly do jeho těla, zasáhly životně důležité orgány.

Jihokorejští lékaři museli ze všeho nejdříve zastavit intenzivní vnitřní krvácení, pak dezertérovi do hrudi vpravit jehlu, aby zachránili zkolabovanou plíci. A ke všemu ještě operovat dva páteřní obratle, které jedna ze střel roztříštila. Museli bojovat také s rozsáhlou infekcí, způsobenou obrovským množstvím parazitů, jež měl ve střevech. Jeden z nich byl dlouhý 24 centimetrů.

"Věděli jsme, že nesmíme ztrácet čas," řekl agentuře Reuters Lee Kook-džong, vedoucí týmu chirurgů, který čtyřiadvacetiletého vojáka operoval. Lékaři uvádějí pouze uprchlíkovo jméno "O". Ne však příjmení.

"Pokud by nebylo rychlého zásahu zdravotníků během transportu, zemřel by ještě předtím, než by se dostal do nemocnice," uvádí Lee Kook-džong,

Případ byl komplikován navíc tím, že lékaři neměli o Severokorejci jedinou zdravotní informaci, kterou by mohli použít. Kupříkladu to, jakou má krevní skupinu.

Když jej helikoptéra dopravila do americké vojenské nemocnice v Suvonu, 30 kilometrů jižně od jihokorejské metropole Soulu, jeho krevní tlak byl tak nízký, že mu do těla museli napumpovat několik litrů krve.

Navíc zjistili, že uprchlík trpí tuberkulózou a hepatitidou typu B.

Noční traumata

O již snědl první netekutou stravu a podle Lee Kook-džonga má dobrou náladu, i když utrpěl posttraumatický šok.

Nejvíce starostí proto lékařům dělá jeho psychický stav. Aby při každém probuzení uvěřil, že je skutečně v bezpečí, umístili mu do pokoje jihokorejskou vlajku. V noci se Severokorejci přesto zdá, že si vláda v Pchjongjangu vymohla, aby byl vrácen do KLDR, a on je teď v moci tajných služeb diktátora Kim Čong-una.

Jižní Korea ale vojenské dezertéry nevydává. 

Uprchlíky si vyslechne jihokorejská tajná služba a pak je čeká tříměsíční kurz, v rámci něhož se seznamují s podmínkami života na jihu Korejského poloostrova. Následně je jim opatřeno bydlení a mohou se vzdělávat a absolvovat přeškolovací kurzy, aby snáze našli práci. Vláda jim vyplácí podporu ve výši šest a půl tisíce dolarů (135 tisíc korun) ročně.

"Tenhle chlapík zůstane v Jižní Koreji," říká Lee Kook-džong. "Není zapotřebí s něčím spěchat."

O podle chirurga poslouchá rád jihokorejskou populární hudbu a sleduje filmy a televizní seriály. Zvláště si oblíbil snímek "Kurýr" s Jasonem Stathamem, v němž se někdejší příslušník speciálních jednotek nechává najmout jako žoldák.

Lee Kook-džongovi uprchlík prozradil, že do armády vstoupil v sedmnácti letech, hned jak skončil střední školu. Když vzhledem k jeho vojenskému sestřihu chirurg zavtipkoval, že by se teď mohl dát k jihokorejským speciálním silám, Severokorejec odvětil, že s armádou jednou proždy skončil.

Když se svým džípem uvízl na konci demilitarizovaného pásma v příkopu vedle cesty a vyskočil z něj, zůstal po střelbě severokorejských pohraničníků ležet těžce zraněný u zdi v hromadě listí. Tři jihokorejští vojáci se k němu připlazili a odtáhli jej do bezpečí.

Romantický doktor

Severokorejec bude záhy moci opustit jednotku intenzivní péče a dostane lůžko na zvláštním pokoji. Nemocnici střeží vojenská policie. Příslušníky tajných služeb, kteří by si jej rádi vyslechli, ale ošetřující personál k dezertérovi zatím nepouští.

Jihokorejští lékaři v nemocnici zjistili několik skutečností, velmi dobře vypovídajících o podmínkách života v KLDR.

Ačkoliv se vždy předpokládalo, že severokorejskou hranici střeží příslušníci elitních jednotek, podle deníku The Washington Post objevili lékaři v dezertérově žaludku zbytky zrní, svědčící o tom, že vojáci dostávají k jídlu nepovařené obiloviny.

Severokorejec měří 165 centimetrů a váží 59 kilogramů, což znamená, že je o téměř deset centimetrů menší a devět kilogramů lehčí, než činí průměr mezi stejně starými muži v Jižní Koreji.

Měl ale štěstí, že se dostal do rukou Lee Kook-džonga. Chirurg je totiž ve své zemi pojmem.

Když v roce 2011 unesli somálští piráti v Adenském zálivu jihokorejské plavidlo, Lee Kook-džong operoval kapitána lodi, který byl tehdy zraněn při zásahu speciálních sil. Na jedno oko nevidoucí chirurg pak posloužil jako předloha pro role lékařů ve filmu "Romantický doktor, učitel Kim", který byl v Jižní Koreji na motivy celého příběhu natočen.

Severokorejským velitelům hrozí tresty

Na poslední případ dezerce zareagovala KLDR tím, že nechala kompletně vyměnit jednotku o síle 35-40 mužů, která střežila úsek hranice, přes nějž se Severokorejci 13. listopadu podařilo uprchnout.

Podle jihokorejských tajných služeb hrozí důstojníkům, pod jejichž velení sektor spadá, disciplinární tresty.

Americký velvyslanec v Soulu Marc Knapper, jenž minulý týden navštívil jihokorejskou část demilitarizované zóny, umístil na Twitter fotografii severokorejských vojáků hloubících v inkriminovaném sektoru nové zákopy.

Tři jihokorejští a dva američtí vojáci, kteří severokorejského dezertéra pomáhali odtáhnout do bezpečí, byli odměněni armádní medailí za zásluhy.

Případy severokorejských vojáků, dezertujících přes hranici do Jižní Koreje, jsou velmi ojedinělé. Jen málokterý byl ale provázen tak dramatickými okolnostmi jako tentokrát.

V roce 2012 zabil severokorejský voják na útěku velitele své čety a ve stejném roce překonal další příslušník armády trojitý plot ze žiletkového drátu, aby se dostal na jih.

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy