1. Počítat poštovní hlasy se začalo pozdě
V důležitých státech Michiganu, Wisconsinu a stále napjatě sledované Pensylvánii směli členové volebních komisí začít počítat tyto absenční hlasy až v den voleb nebo těsně před ním. Jinde se mohly komise připravit a začít sčítat předem. Paradoxně za tohle zpoždění mohou místní republikánští zákonodárci, kterým se podařilo zabránit změně zákona, který by povolil předběžné sčítání těchto hlasů.
2. Počítají se i hlasy doručené po volebním dni
V Pensylvánii se počítají i hlasovací lístky, které poštou dorazí až do pátku, pokud razítko dokazuje, že byly poslány v den voleb. Ale třeba v Georgii přijímají i lístky odeslané po volebním dni.
Ve všech v současnosti nejsledovanějších nesečtených státech do pátku přijímají všechny hlasovací lístky od vojáků americké armády, kteří kvůli převelení bydlí mimo stát, kde mohou volit.
"V těchto volbách mohou hrát tyto hlasy rozhodující roli, protože jsou jedny z posledních, které dorazí a budou spočítány," píše list Washington Post. Vojáci volí poštou běžně, velká část jejich hlasů ale dorazí pozdě a jsou nakonec neplatné. Letos je to jinak. Všichni se báli, že kvůli koronaviru bude pošta zahlcená, a tak ti, kdo chtěli volit korespondenčně, si dali více záležet, aby hlas odeslali včas.
3. Ruční kontrola lístků
V každé komisi jsou lidé, kteří manuálně kontrolují hlasy odevzdané absenčně. Hlídají, jestli je poslali voliči s oprávněním volit podle seznamu registrovaných voličů. Tito lidé také kontrolují hlasovací lístky, které z nějakého důvodu přišly třeba zmuchlané a neprojdou skenovacím zařízením. Je to rutina, na které teď ale hodně záleží a probíhá ve státech, kde jsou průběžné výsledky velmi těsné.
"V tomto procesu například pokračuje Georgia, ale lidem na tom bude záležet pouze tehdy, budou-li volby tak těsné, že by kontrola jednotlivých lístků mohla změnit celkový výsledek," vysvětlil americké stanici CNN odborník na volební práva Rick Hassen.
Zatímco podstata kontroly zůstává stejná, v každém státě i okrese se může trochu lišit. Například v Atlantě v Georgii kontroluje platnost lístků komise sestavená vždy z demokrata, republikána a jednoho nezávislého pozorovatele. V jiném okrese se ale skládá ze čtyř lidí a pokaždé, když se neshodnou na platnosti lístku, musí rozhodnout šéf volební komise. CNN popisuje, že tohle se nestává často, může to být ale jedna z komplikací, která počítání hlasů zpomaluje.
4. Přepočítávání při těsném výsledku
Některé státy jako třeba Georgia umožňují přepočítávání hlasů v případě, že vítězný kandidát vyhraje s náskokem menším, než je jedno procento. To se v případě Georgie pravděpodobně stane a Donald Trump už prohlásil, že přepočtení bude požadovat.
5. Technické potíže
Státy jako třeba Nevada ohlašují průběžné výsledky postupně vždy v určitou hodinu.
Za zpomalením sčítání ojediněle stojí také technické potíže. V Georgii měli problém se softwarem, který desítky tisíc platných hlasů omylem vyhodnotil jako neplatné.
6. Zpětná kontrola platnosti lístků
Každý volič, který poslal volební lístek poštou, může na internetu v registru zkontrolovat, jestli byl jeho lístek uznán a započítán. Pokud ho komise z nějakého důvodu vyškrtla, mohlo jít třeba o chybějící osobní údaj nebo překlep. V takovém případě může volič lístek zpětně upravit. V Georgii na to mají například čas do pátečního odpoledne.
If you voted absentee in Georgia, check the status of your ballot RIGHT NOW!! If it was rejected, you have until 5pm TOMORROW, FRIDAY 11/6, to fix it and ensure your vote counts!!https://t.co/zvxXFbhxqt
— Meena Harris (@meenaharris) November 6, 2020
7. Nejpomalejší Aljaška
Vůbec nejpomalejším státem, který nejspíš výsledky voleb nerozhodne, protože má jen tři volitele a tradičně v něm vítězí republikáni, je Aljaška. Přes 40 procent voličů volilo poštou, korespondenční lístky se ale začnou sčítat až v úterý, tedy týden po konání voleb. Počítá se každý hlas, který byl odeslaný do 3. listopadu, ale dorazit může až deset dní po volbách, při posílání z ciziny dokonce 15 dní.